Po klastingos ligos atletiškas vyriškis per dvi savaites tapo neįgalus: iš naujo mokosi vaikščioti

2021 m. rugsėjo 12 d. 16:01
Roberta Sirgedaitė, Kristina Ragauskienė
Iš miškų – pas medikus. Įsibėgėjęs grybų sezonas vis daugiau gyventojų atgena pas specialistus ištraukti erkių. Šiuo metu Lietuvoje erkių platinamomis ligomis užsikrėtusiųjų suskaičiuojama daugiau nei pusseptinto šimto. Tačiau tikrieji susirgimų mąstai, anot gydytojų, atsiskleis kiek vėliau.
Daugiau nuotraukų (7)
41 erių panevėžietis Mindaugas žingsniuoja pasiramščiuodamas ramentais. Džiaugiasi pakilęs iš neįgaliojo vežimėlio. Aktyvaus ir sportiško vyro gyvenimas pasikeitė, susirgus erkiniu encefalitu.
„Pradėjau jausti labai stiprų skausmą, nepadėjo nuskausminamieji, kilo uždegimas, sukeltas viruso. Buvau mėgėjas sportininkas, mėgdavau ilgas distancijas. Per dvi savaites iš atletiško žmogaus tapau neįgalus“, – sakė panevėžietis Mindaugas.
Po ilgų mėnesių ligoninėse, sanatorijose, vyras mokosi gyventi iš naujo. Smogusi liga priverti palikti aktyvų darbą.
„Tiesiog netekau galimybės dirbti ir šiuo metu turiu antros grupės neįgalumą. Stengiuosi nepasiduoti, turiu su kuo bendrauti, ieškau būdų persikvalifikuot, dabar įstojau į Vilniaus technologijų mokymo centrą, bandysiu orientuotis į puslapių kūrimą“, – sakė Mindaugas.
Jau šiais metais erkiniu encefalitu susirgo daugiau nei pusantro šimto gyventojų, Laimo ligos diagnozę išgirdo per 500 pacientų. Specialistai primena, kad rudenį prasideda antroji erkių aktyvumo banga.
Medicinos entomologė Milda Žygutienė teigė, kad nėra tokių vietų, kur mes galėtume garantuoti, kad nėra erkių. „Jeigu yra grybų, vadinasi pakankamai drėgmės, o kur drėgmė ir tinkamos vietos augti grybams, labai tinkama vieta ir erkei“, – sakė ji.
Apie įsibėgėjantį grybų sezoną pirmieji pastebi medikai. Jau plūstelėjo pacientai dėl erkės ištraukimo.
Infekcinių ligų klinikos vedėjas Eugenijus Preidis sako, kad kasdien erkių išsitraukti ateina iki 10 žmonių. Akivaizdu, kad erkės grybautojų neatbaido. Jau kelias savaites prekystaliai turguose nukrauti grybais. Tačiau iš miškų žmonės pintinėmis tempia ne tik grybus. Dažnas parsineša ir erkių.
Gydytojai įspėja, kad ištraukti erkę nepakanka. Būtina stebėti savo sveikatą, nes kartais, pavyzdžiui, erkinio encefalito simptomai gali išryškėti per mėnesį.
„Erkinio encefalito klinika yra dvibangė, pradžioje būna karščiavimas kaip gripas, trys – 4 dienos ir praeina. Po 2-3 savaičių išsivysto tikroji klinika, kai pakyla aukšta temperatūra, prasideda galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, svaigimas, rankų tremoras. Tai yra tikroji erkinio encefalito klinika“, – primena E. Preidis.
Laimo ligą dažniausiai išduoda specifinė dėmė įkandimo vietoje. Tačiau jos nepastebėjus, liga apie save gali pranešti ir po metų.
Specialistai primena, kad skiepai – pagrindinė priemonė siekiant apsisaugoti nuo erkinio encefalito. Skiepų nuo Laimo ligos nėra. Tačiau ši, laiku pastebėta liga sėkmingai gydoma antibiotikais. Anot specialistų, labai svarbu, kad pastebėta erkė būtų kuo skubiau ištraukta.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.