Tyrimo rezultatai prieš kelias dienas buvo paskelbti Amerikos kardiologijos koledžo žurnale.
Sunkiausia COVID-19 forma yra stiprus kvėpavimo nepakankamumas, kuris pareikalauja intubacijos. Deja, bet šią būklę pasiekę pacientai dažnai miršta. Plaučių uždegimas su SARS-CoV2 virusu gali išsivystyti į ūminį respiracinios distreso sindromą (ŪRDS). Šiuo metu trūksta ŪRDS gydymo būdų, susijusių su COVID-19.
Tyrimui vadovavo gydytojas kardiologas Borja Ibáñezas iš Madrido universitetinės Jiménezo Díazo vardo ligoninės. Tyrimo grupė neseniai nustatė, kad metoprololis, gerai žinomas beta blokatorius, labai selektyviai veikia hiperaktyvuotus neutrofilus ūmaus streso situacijose, tokiose kaip miokardo infarktas.
Atsižvelgiant į pagrindinį neutrofilų vaidmenį ŪRDS, komanda teigė, kad metoprololis gali būti veiksmingas gydymas pacientams, sergantiems sunkia COVID-19 ligos forma.
Bandomojo klinikinio tyrimo metu buvo tiriamas intraveninio metoprololio vartojimo poveikis plaučių uždegimui ir kvėpavimo funkcijai sunkiems COVID-19 sergantiems pacientams, kurie buvo intubuoti dėl ŪRDS.
Aprašydamas tyrimą B.Ibáñezas paaiškino, kad tyrimo metu 20 atsitiktinai pasirinktų intubuotų pacientų buvo skiriama 15 miligramų metoprololio per dieną. Kontrolinės grupės pacientai šio vaisto negavo. Tuomet tyrėjai analizavo kaip kito pacientų būklė po gydymo, stebėjo jų deguonies prisotinimą, aiškinosi, kiek dar dienų jiems prireikė dirbtinės plaučių ventiliacijos.
Tyrimo bendraautorius Eduardo Oliveris patvirtino, kad gydymas intraveniniu metroprololiu „žymiai sumažino neutrofilų įsiskverbimą į plaučius ir pagerino deguonies tiekimą“. Prie tyrimo koordinavimo prisidėjęs intensyviosios terapijos specialistas Arnoldo Santosas nurodė, kad komanda pastebėjo „aiškią tendenciją, kad metoprololiu gydytiems pacientams prireikė trumpesnės dirbtinės plaučių ventiliacijos ir todėl jie greičiau buvo išleisti iš intensyvio terapijos gydymo skyriaus“.
B.Ibáñezas pridūrė, kad tyrimo rezultatus derėtų vertinti atsargiai, nereikėtų pulti prie skubotų išvadų. Tačiau jis patikino, kad „gydymas metoprololiu šioje klinikinėje aplinkoje yra saugus, susijęs su labai reikšmingu plaučių infiltracijos sumažėjimu ir, atrodo, labai greitai pagerina deguonies įsisavinimą“.
Todėl mokslininkai siūlo intraveninį metoprololį kaip „perspektyvią intervenciją, galinčią pagerinti sunkiai sergančių COVID-19 pacientų gydymo rezultatus“. Jie taip pat pabrėžia, kad metoprololis yra saugus ir pigus vaistas (kasdienio gydymo kaina yra mažesnė nei 2 eurai), jo įsigyti ligoninėms būtų visai nesunku.
Dr. Valentínas Fusteris, CNIC generalinis direktorius ir vienas iš šio tyrimo bendradarbių, nurodė, kad „nors tai buvo bandomasis tyrimas ir jo rezultatus dar reikės patikrinti didesnio masto tyrimų metu, metoprololio saugumas, prieinamumas ir tvirtas biologinis poveikis leidžia apsvarstyti jo naudojimą jauniems pacientams, dėl sunkios COVID-19 ligos patekusiems į intensyvios terapijos gydymo skyrius“.
Tyrimo grupei, vadovaujamai daktaro B.Ibáñezo, neseniai buvo suteiktas finansavimas didesnės apimties klinikiniam tyrimui, kurio metu bus siekiama patikrinti šio vaisto naudą COVID-19 ligos gydymą. Tyrime dalyvaus net 350 ŪRDS būklės pacientų iš 14 intensyvios terapijos skyrių visoje Ispanijoje.
Parengta pagal Medical Xpress