Žmogaus organizmas funkcionuoja pagal tokį principą: veninis kraujas nuo pirštų galiukų kyla aukštyn, patenka į plaučius bei širdį ir vėl grįžta. Taigi pakanka menkiausio pėdos ar kojos judesio, ir blauzdos raumuo susitraukinėja, kraujas automatiškai stumiamas aukštyn.
Venų varikozė – genetiškai nulemtas veiksnys. Kalbame apie estrogenus, moteriškus lytinius hormonus ir jų poveikį veninėms sienelėms, tiksliau – apie veninių vožtuvų jungiamojo audinio bėdas. Moteris dažniau nei vyrus pas kraujagyslių chirurgus atveda noras atrodyti gražiai.
Tačiau daugeliu atvejų tai nebūna svarbu, kol neatsiranda rimtesnių pakitimų kojose – didelių mazgų ir žaizdų. Įprastai pas kraujagyslių chirurgus besilankančios moterys gerai žino; jei jų giminėje buvo sergančiųjų šia liga, problemos galimos ir joms. Tokia tikimybė – apie 70 proc.
Todėl bet koks judesys mūsų kojoms tinkamas: ir lengvas ėjimas, ir bėgimas, ir pėdų judinimas sėdint. Geriausia profilaktika – vengti ilgų stovimo ir sėdimo darbo valandų. Taip pat reikėtų susilaikyti nuo sunkumų kilnojimo, karščio, antsvorio – tai gadina mūsų venas.
Kokią įtaką venoms turi amžius?
Ilgą laiką apie amžių iš viso nebuvo kalbama, bet tenka pripažinti, kad bėgant metams veninio nepakankamumo rizika smarkiai padidėja.
Labai svarbu atkreiptį dėmesį, kai atsiranda pirmieji lėtinės venų ligos simptomai ir imtis profilaktinių priemonių, pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Laiku atkreipiant dėmesį į problemą ir taikant sisteminį gydymą galima išvengti ligos komplikacijų, nes diena po dienos, mėnuo po mėnesio, metai po metų liga niekur nedingsta, o būklė tik blogėja.
Dėl operacinio gydymo labai svarbu pasitarti su angiochirurgu.
Šiuo atveju amžiaus faktorius išties svarbus ir mažinantis riziką.
Kiti rizikos faktoriai
Be amžiaus esama ir kitų rizikos faktorių. Nėštumas – viena iš venų plėtimosi priežasčių. Gana dažnai po jo atsiranda venų varikozė. Tai skatina hormonas progesteronas. Jis veikia veninę sienelę. Taip pat prie to prisideda ir gimda: būdama mažajame dubenyje, kuriuo praeina venos, ji ima spausti veninę sienelę, taigi kraujui pakilti vis sunkiau. Dėl šios priežasties suardomi paviršinių venų vožtuvai.
Žinant apie venų išsiplėtimo problemas, prieš nėštumą reikėtų pasikonsultuoti su kraujagyslių chirurgu. Kai kada rekomenduojame atlikti vieną ar kitą operaciją iki nėštumo, kad nekiltų papildomos rizikos nėštumo metu.
Besilaukiančiai moteriai dėl venų išsiplėtimo gali kilti komplikacijų, o jos pavojingos dėl krešulių susiformavimo, deja, šiuo laikotarpiu negalime atlikti jokių operacijų, o tai kelia rimtą nerimą tiek medikams, tiek pacientams.
Taigi visais atvejais venų išsiplėtimas turėtų būti gydomas iki nėštumo. Žinoma, tai dar priklauso nuo ligos stadijos: jei tik pati pradžia, gal nėštumas labai nepakenks, tačiau labiau pažengus ligai rekomenduojame operaciją atlikti iki nėštumo.
Kas laukia venų chirurgo kabinete?
Po paciento pokalbio su mediku įprastai skiriami detalesni tyrimai, leidžiantys įvertinti, ar tai iš tiesų veninė problema ir kiek ji pažengusi. Dažniausiai gelbėja echoskopiniai tyrimo metodai, tai yra dvigubas venų skenavimas ir pan.
Matydamas kojų venas medikas jau gali įvertinti venoje esančių vožtuvų būklę ir pasakyti, kokio gydymo reikėtų.
Kai kada žmonės per ilgai delsia, vengdami profesionalios medikų pagalbos, vartoja vaistinėje pirktus tepalus, deja, jų poveikis ne visuomet veiksmingas, nes priežastis gali būti visai kitoje organizmo vietoje.
Jei reikalinga rimtesnė medicininė pagalba, lazerinė chirurgija itin vertinama dėl geresnio kosmetinio efekto. Tačiau yra atvejų kai reikalingas ir konsercatyvus chirurginis gydymo metodas. Tačiau nemažai atvejų, kai operuoti dar nereikia, pakanka suleisti vaistų: taikoma vadinamoji skleroterapija.
Gijimo laikotarpis po lazerinės operacijos gana trumpas. Įprastai sakome, kad jau po mėnesio galime operuoti ir antrą koją. Didžiausia galima komplikacija po šių operacijų – gilioji venų trombozė: ją sukelia susiformavęs krešulys giliojoje venoje. Todėl pooperaciniu laikotarpiu žmogus prašomas kuo anksčiau atsistoti ir vaikščioti, taip pat leidžiami specialūs skystinamieji vaistai. Kuo spartesnė kraujotaka, tuo mažesnė krešulių susiformavimo rizika.
Taip pat sisiteminis gydymas turi klinikinių įrodymų po operacijų, kad sumažintų lėtinės venų ligos simptomus, kaip kojų skausmas, sunkumas, tinimas.
Tekstas parengtas bendradarbiaujant su „Servier pharma“.