Bedančių žandikaulių gydymas: ką daryti, kad vėl džiaugtumėtės akinama šypsena

2021 m. kovo 4 d. 08:29
Dantų netekimas – labai nemaloni patirtis. Neįmanoma normaliai valgyti, gėdijamasi šypsotis. Kuo daugiau dantų netenkama, tuo jaučiamas didesnis diskomfortas, tuo prastesnė ir psichologinė savijauta.
Daugiau nuotraukų (12)
Tačiau nėra padėties be išeities. Jūsų gydytojas odontologas gali pasiūlyti daugybę alternatyvų bedančio žandikaulio gydymui.
Kas yra bedantis žandikaulis?
Odontologijoje bedančiu žandikauliu vadinamas vienas žandikaulis, kuriame yra likę mažiau nei šeši dantys, nepaisant likusių dantų būklės.
Tokiu atveju žandikaulio kramtymo funkciją ir estetinį vaizdą galima atstatyti naudojant išimamus arba fiksuotus dantų protezus.
„Nuspręsti kokie protezai yra tinkamiausi gali padėti profesionalus gydytojas odontologas, nes ne visada viskas priklauso nuo paciento pageidavimų.
Prieš protezuojant bedantį žandikaulį, pirmiausia reikia atlikti išsamų žandikaulio kaulo bei likusių dantų (jeigu jų yra) vertinimą ir tik tada priimti palankiausią sprendimą.
„Klinikos specialistai įvertinę tokių pacientų būklę, visada pasiruošę padėti priimti palankiausią sprendimą, atsižvelgiant ne tik į finansines galimybes, bet ir laiko sąnaudas, o svarbiausia – paciento sveikatos būklę“, – sako „Šypsenos akademijos“ gydytoja odontologė-periodontologė Evelina Vedlugaitė.
Protezavimo būdai ir galimybės
Gydytoja odontologė pasakojo, kad galimi keli bendančio žandikaulio protezavimo būdai.
„Patys paprasčiausi ir elementariausi bei pigiausi protezai odontologijos srityje – tai išimamos dalinės arba pilnos plokštelės. Pagrindinis šių plokštelių skirtumas yra tas, kad dalinės plokštelės yra gaminamos tuo atveju, kai burnoje dar yra nuosavų dantų, jos yra paprastos arba elastinės, su metaliniais kabliukais, kurie atlieka prilaikymo funkciją, o pilnos plokštelės yra reikalingos, kai žandikauliai yra visiškai bedančiai. Dalinių ar pilnų plokštelių kaina praktiškai nesiskiria – vidutiniškai siekia apie 300 eurų“, – teigė ji.
Lanko atraminiai protezai yra patogesni, užima mažiau vietos ir stabiliau prisitvirtina burnoje.
„Tai protezai, kurie turi specialią konstrukciją ir yra gaminami liejimo būdu, jie gali būti plastiko karkaso, su lietais metaliniais kabliukais arba su užraktais, kurių dėka protezas atrodo estetiškiau. Tačiau labai svarbus aspektas yra tas, jog norint naudoti lanko atraminius protezus, būtina sąlyga, kad burnoje būtų likę tvirtai besilaikančių, atraminių dantų, už kurių kabinsis kabliukai ar užraktai. Svarbu atkreipti dėmesį, kad ne visi dantys, dėl savo formos yra tinkami šiam protezavimo būdui. Jei esamų dantų forma nėra tam tinkama – atraminiai dantys turi būti protezuojami – dengiami vainikėliais, kuriais sukuriama lanko atraminiam protezui pritaikyta danties forma. Dėl šios priežasties lanko atraminių protezų kaina gali svyruoti nuo 600 eurų iki 1200 eurų. Iš išimamų protezų, kai burnoje dar yra likę savų dantų – tai yra pats patogiausias protezavimo būdas, tačiau metaliniai kabliukai burnoje neatrodo labai estetiškai, tad norint išgauti labiau estetišką dantų vaizdą, „Šypsenos akademija“ klinikos specialistai rekomenduoja rinktis lanko atraminius protezus su vidiniais užraktais“, – paaiškino „Šypsenos akademijos“ specialistė.
Tuo atveju, kai burnoje visiškai nebelieka dantų, ar likę dantys nėra tinkami protezavimui, pacientams siūlomas nuimamos plokštelės nuo implantų protezavimo būdas.
„Pasirinkus šį protezavimo variantą, likusius dantis, kurie yra netinkami protezavimui, rekomenduojama šalinti ir tuo pat metu, esant galimybei, sriegti du ar tris implantus. Implantams sugijus (tai trunka 3-4 mėnesius), galima ant jų protezuoti nuimamas plokšteles, kurios tvirtinamos ant lokatorių arba ant sijų.
Lokatoriai naudojami tada, kai implantai nėra sujungiami tarpusavyje, jie tiesiog turi atitinkamas kepurėles plokštelei, ant kurių ir dedama nuimama plokštelė. Naudojant sijos variantą – implantai tarpusavyje sujungiami specialia sija, kuri yra prisukama, o plokštelė dedama būtent ant sijos. Toks protezas yra patogus tuo, jog jį lengviau prižiūrėti. Žmogui tereikia jį nusiėmus išplauti ir nuvalyti šepetėliu, o likusias konstrukcijos dalis, kurios lieka burnoje (lokatorius ar sijas) – kruopščiai išvalyti minkštu šepetėliu. Tad galima teigti, jog šis protezas yra kur kas lengviau prižiūrimas, tačiau jis yra kur kas brangesnis nei paprasta plokštelė ar lanko atraminis protezas“, – sako gydytoja odontologė-periodontologė Evelina Vedlugaitė.
Tačiau didžiausia siekiamybė, pasak specialistės, ir pats efektyviausias protezavimo būdas – vadinama „All on 4“ ir „All on 6“ protezavimo metodika.
„Dažnu atveju pacientai nebenori nuimamų protezų, ir tai aktualu ne tik jaunesniems, bet ir vyresnio amžiaus pacientams neturintiems savų dantų, kurie tiktų protezavimui. „Šypsenos akademija“ klinikoje tokiems pacientams yra siūloma kita neišimamų-prisukamų ant implantų protezų grupė vadinama „All on 4“ arba „All on 6“, kai protezas prisukamas ant keturių, šešių ar aštuonių implantų (priklausomai nuo situacijos). Šio protezo pacientas negali nusiimti, jį atsukti ir nuimti gali tik gydytojas odontologas. Jei paciento burnoje dar būna likę nuosavų dantų, jie operacijos metu yra šalinami ir tuo pat metu yra įsriegiami implantai (keturi ar šeši). Norint patenkinti pacientų poreikį turėti dantis iš karto po implantacijos, implantai yra sriegiami taip, kad būtų atitinkamas jų stabilumas ir juos būtų galima iš karto apkrauti laikinu protezu. Taigi laikinas protezas po implantacijos gali būti pagaminamas tą pačią dieną, o jau sekančią dieną ir prisukamas, tik reikia atminti, kad toks protezas yra laikinas, implantams pilnai sugijus, maždaug po šešių mėnesių, gaminamas ir tvirtinamas pastovus prisukamas protezas, kuris ne tik atrodo nepriekaištingai, bet ir puikiai atstoja tikruosius dantis“, – paaiškino gydytoja odontologė.
Pliusai ir minusai
Graži šypsena, tvarkingi ir estetiškai atrodantys dantys yra kiekvieno siekiamybė, ypač kalbant apie žmones, kurie yra netekę daugumos ar visų dantų. Tačiau ar to tikrai gana?
„Šiais laikais vertinama ne tik išvaizda, kramtymo funkcijos atstatymas, bet ir patogumas bei pojūčiai. Jeigu protezo pagalba jaučiatės tarsi su savais dantimis – tai tiesiog idealu. Tokiam pojūčiui prilygsta būtent fiksuotas dantų protezas. Tačiau jis reikalauja kruopščios priežiūros, taip pat lankymosi odontologo kabinete ir profesionalios higienos procedūrų. Tuo tarpu, visi išimami protezai yra prižiūrimi šiek tiek paprasčiau, juos galima išsiimti patiems ir atskirai išplauti bei išvalyti kietu šepetėliu, o likusius burnoje dantis ar konstrukcijas valyti minkštu šepetėliu. Tačiau net ir namų sąlygomis protezo ir dantų higiena turi būti pakankamai pareiginga ir nuosekli. Taip pat kiekvienam pacientui aktualu protezo kaina, tad pasitarus su „Šypsenos akademija“ specialistais ir įvertinus esamą dantų bei žandikaulio situaciją, visada priimamas palankiausias sprendimas ir pasiūlomos geriausios alternatyvos“, – sako E.Vedlugaitė.
Gydytoja sako, kad nors šiandien kiekvieno bedančio žandikaulio siekiamybe galime laikyti prisukamas plokšteles ant implantų, tai nereiškia, kad esant tam tikriems apribojimams: sveikatos, laiko ar finansiniams, negalima tam tikrais momentais rinktis ir tarpinio varianto.
„Pavyzdžiui, iš pradžių dėti plokštelę ant 2-3 implantų, o ateityje įsriegus papildomų implantų pritaikyti „All on 4“ ar „All on 6“ metodiką, ar nusprendus dėti plokštelę ant savų dantų, vėliau pakeisti juos implantais ir taip pereiti prie „All on 4“ ar „All on 6“ varianto. Taigi svarbiausia esamą situaciją įvertinti labai aiškiai ir adekvačiai, atidžiai įsiklausyti į „Šypsenos akademija“ klinikos gydytojo odontologo patarimus, kaip esamoj situacijoj reikėtų pasielgti, kad priimtas sprendimas būtų geriausias, palankiausias, ekonomiškiausias, o svarbiausia – sveikiausias. O žinoti, jog situaciją bet kuriuo metu esant norui ir galimybėms bei poreikiams galima pakeisti – labai naudinga. Todėl nedvejokite ir registruokitės konsultacijai“, – paragino odontologė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.