Vaistu nuo COVID-19 Lietuvoje gydė tūkstančius, bet jo kainos neišduoda

2021 m. kovo 1 d. 07:40
Valdžia skyrė du milijonus eurų, o gydyta apie 2200 pacientų. Toks yra antivirusinio preparato remdevisiro prieinamumas Lietuvos pacientams, kuriems dėl COVID-19 ligos buvo taikyta deguonies terapija.
Daugiau nuotraukų (13)
Šio medikamento poreikis ypač padidėjo pernai rudenį, kai šalyje buvo steigiamos kovidinės ligoninės, o dūstančių žmonių nebuvo, kur guldyti. Tačiau deficitu tapo ne tik lovos, bet ir antivirusiniai vaistai, padedantys sumažinti COVID-19 ligos trukmę.
Yra žinoma, kad 95 proc. visų mirčių, susijusių koronavirusu, Lietuvoje įvyko pernai per tris mėnesius: spalio – gruodžio mėnesiais.
Duomenų analitikas Vaidotas Zemlys-Balevičius teigė, kad pernai gruodis buvo juodžiausias mėnuo: kas antras miręs Lietuvoje žmogus arba sirgo arba buvo persirgęs COVID-19 liga.
Kol ekspertai analizuoja, kas galėjo lemti tokį didelį mirtingumą, medikams akivaizdu, kad koronaviruso infekcijos neįmanoma sustabdyti be inovatyvių antivirusinių vaistų.
Lietuvoje vaistinis preparatas „Veklury“ (remdesiviras), kuris Europos Sąjungoje yra registruotas COVID-19 (koronaviruso infekcijos) ligos sukeltai pneumonijai gydyti, yra įsigyjamas valstybės biudžeto lėšomis ir paskirstomas asmens sveikatos priežiūros įstaigoms.
Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos politikos skyriaus patarėjas Justas Mačinskas teigė, kad remdesiviras yra įsigyjamas remiantis Europos Sąjungos, atstovaujamos Europos Komisijos, bei bendrovės „Gilead Sciences Ireland UC“ sudaryta sutartimi ir atsižvelgiant į asmens sveikatos priežiūros įstaigų pateikiamą poreikį.
„Sutarties detalės, tokios kaip vaistinio preparato kaina, yra laikoma konfidencialia informacija, todėl gydymo kainos atskleisti negalime“, – rašė savo komentare J.Mačinskas.
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenims, iki šiol remdesiviru Lietuvoje gydyta apie 2200 pacientų, kuriems dėl COVID-19 ligos buvo taikyta deguonies terapija.
Remdesiviras – tai naujas antivirusinis vaistas, priklausantis nukleotidų analogų grupei. Medikamentą, skirtą Ebolos ir Marburgo virusų sukeltų ligų gydymui, sukūrė bendrovė „Gilead Sciences“.
Remdesivirą kaip tinkamą COVID-19 ligai gydyti medikamentą dar pernai spalį patvirtino JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) – leido naudoti intraveniniu būdu pacientams, kuriems reikalinga hospitalizacija. JAV remdesiviro gydymo kursas kainuoja apie 2340 JAV dolerių ( 1914 eurų).
JAV Nacionalinio sveikatos instituto tyrimas parodė, kad remdesivas mažina sveikimo laiką maždaug penkiomis dienomis.
ES taip pat yra suteikusi leidimą naudoti remdesivirą COVID-19 infekcijai gydyti.
Lietuvos vyriausybė pernai spalio pabaigoje remdesivirui įsigyti numatė 1,95 milijono eurų. Remiantis neoficialiais šaltiniais, penkių dienų gydymo remdesiviru kaina Lietuvoje siekia apie 3 000 eurų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.