Tuo, kad sveikatos sutrikimai neaplenkia nei vieno įsitikinti buvo galima ir šiandien. Kaip pranešama, sunegalavus Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, buvo atšauktas planuotas jo susitikimas su prezidentu Gitanu Nausėda.
„Vakar vakare Seimo pirmininkui blogai pasijutus, jis šiandien kreipėsi į Santaros klinikas, kur jam nustatytas vestibuliarinio aparato sutrikimas. Jo gydymas, numatoma, truks keletą dienų“, – pirmadienį BNS sakė parlamento vadovo atstovas spaudai Paulius Žeimys.
Neurologai tvirtina, kad jei vestibuliarinio aparatui būdingas galvos svaigimas pasitaiko retai, nėra jokio pagrindo nerimauti. Vis dėlto, jeigu svaigimo priepuoliai užeina dažnai arba užtrunka valandas, būtina kreiptis į gydytoją.
Vestibiuliarinio aparato sutrikimo metu būtina gydytojo konsultacija
Anot mokslininkų, galvos svaigimas atsiranda dėl sutrikusios pusiausvyros. Kol mūsų kūnas funkcionuoja gerai, nė nepastebime, kaip pusiausvyros organas vidinėje ausyje (vestibiuliarinis aparatas), akys, smegenys ir judėjimo aparatas sutartinai palaiko mūsų pusiausvyrą.
Kai svaigsta galva, vadinasi, laikinai sutriko vienas šių organų arba kelių sąveika.
Vestibiuliarinio aparato sutrikimo priežastimi gali būti virusinė infekcija arba uždegimas. Kai jaunam žmogui pradeda suktis galva ir nemalonūs pojūčiai užsitęsia ilgesnį laiką, paprastai būna sutrikęs pusiausvyros organas.
Gydytojo konsultacija šiuo atveju būtina, nes ligonis jaučiasi itin prastai. Nors įprastai svaigimas praeina išgydžius uždegimą, tačiau, jei po ligos lieka nemalonių pasekmių, jas galima pašalinti specialiais gydytojo pasiūlytais judėjimo pratimais.
Kaip atsiranda galvos svaigimas, paaiškino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Alvydas Unikauskas
„Smegenų viduje, vidinėje ausyje kiekvienas turime giroskopą – vestibulinį aparatą su pusračio formos kanalais. Tai – mūsų pusiausvyros aparatas, kuriame susidaro iš ištirpsta kristalai, kurių pagrindas sudarytas iš kalcio. Bet jeigu jų atsiranda per daug, visi nespėja ištirpti, judant atsiduria viename iš pusračių ir dirgina nervų receptorius. Tuomet atsiranda galvos svaigimo pojūtis“, – laidoje „Klauskite daktaro“ paaiškino profesorius.
Kas dar sukelia galvos svaigimą?
Atitrūkę ausies kristalai
Nepavojingą galvos svaigimą dažnai sukelia atitrūkę kalcio karbonato kristalai (otolitai), kuriuos gydytojas paciento ausyje gali pamatyti ir juos lengvai išvalyti.
Migrena
Nereta priežastis, bet dažnai pamirštama: migrena sergantiems pacientams būdingas galvos svaigimas. Ir nesvarbu, ar prasideda galvos skausmo priepuolis, ar ne. Šis fenomenas gali pasitaikyti ir tuomet, kai žmogus migrenos jau seniai atsikratė, pavyzdžiui, po klimakterinio laikotarpio.
Galvos svaigimo priepuolius gali lydėti mirgėjimas akyse, regėjimo sutrikimai, jautrumas šviesai ir garsui bei pykinimas. Dažnai jie būna labai smarkūs ir gali užsitęsti net iki kelių dienų. Šiuo atveju reikia gydyti migreną.
Kraujo apytakos sutrikimai
Galvos svaigimas iš ryto būdingas nusilpusiai kraujo apytakai, kurią galima nesunkiai sureguliuoti. Gerkite daug skysčių, nebijokite užberti ant maisto druskos ir pagreitinti kraujo cirkuliaciją žemą kraujospūdį pakeliančiomis naminėmis priemonėmis bei pakaitiniu karšto ir šalto vandens dušu.
Širdies ritmo ir kraujo pratekėjimo sutrikimas taip pat gali sukelti netikėtą galvos sukimąsi. Todėl reikėtų kreiptis į gydytoją dėl insulto pavojaus. Reikalui esant jis paskirs kraują skystinančių vaistų.
Psichika
Baimę kenčiantys pacientai taip pat patiria galvos svaigimą. Jiems padeda psichoterapeuto ir psichologo konsultacijos, atsipalaidavimo pratimai.
Patarimai, kaip elgtis ištikus stipriam galvos svaiguliui
Kas padeda, kai viskas aplinkui sukasi? Kai svaigsta galva, pirmiausia trokštame tvirtai įsikibti ir stabiliai laikytis.
Įsikabinkite į ką nors
Tai ir taip yra natūralus refleksas. Kai pasaulis aplinkui ima suktis, ieškome, už ko pasilaikyti. Todėl atsiremkite į sieną, kėdę, turėklą ir palaukite, kol viskas nurims.
Įsižiūrėkite į nejudantį tašką
Susitelkus į vieną tašką rega įgauna stabilų vaizdą ir sukimosi priepuolis nusilpsta. Beje, šis būdas padeda ir nuo jūros ligos.
Kvėpuokite ramiai ir tolygiai
Kai mes sutrinkame, kad prarandame kontrolę, mus lengvai apima panika. Tuo metu labai svarbu kvėpuoti ramiai — tada smegenys gaus pakankamai deguonies.
Jei yra galimybė, pakelkite kojas
Prasidėjus galvos svaigimui, norime atsisėsti. Tai padaryti būna nelengva, kai kojos neklauso. Jei svaigimo priepuolį sukėlė žemas kraujospūdis, geriausia atsigulti ir pakelti kojas. Taip kraujas nesusitvenks kojose ir netrukus pasijusite geriau.