Ilgametę patirtį turintis medikas prof. habil. dr. Vytautas Usonis, stebėdamas šiandienę situaciją, sako, kad peršalimo ligų sezono metu neišvengsime antplūdžio į šeimos gydytojų ir pediatrų kabinetus.
„Daug kartų paminėta ir kartota, kad nėra labai specifinių COVID-19 požymių. Dažniausiai tai požymiai panašūs į gripą ir kitas peršalimo ligas. Lietuvoje ženklus koronaviruso plitimas prasidėjo dar kovo mėnesį, kai gripo ir virusinių peršalimo ligų sezonas buvo jau į pabaigą. Šiemet situacija bus tokia, kokios niekada nesame turėję. Artėja sezonas, kai turėtų daugėti virusinių kvėpavimo takų ligų, tačiau matome, kad daugėja ir COVID-19 susirgimo atvejų. Tikimybė, kad bus daugiau kreipimųsi į gydymo įstaigas dėl karščiavimo atvejų, respiracinių infekcijų, didelė“, – sako profesorius.
Jo teigimu, kiekvienas iš mūsų gali palengvinti peršalimo ligų sezoną, apsisaugodamas nuo jau daugelį metų egzistuojančių infekcinių ligų.
„Yra keletas infekcijų, kurių taikinys yra plaučiai: gripas, kitos respiracinės infekcijos ir koronavirusas. Gripas – vienintelė infekcija, valdoma skiepais.
Kalbant apie bakterijas – pneumokokas yra didelė bakterijų šeima, jų taikinys – taip pat plaučiai. Jos sukelia pneumoniją, plaučių uždegimą, gali sukelti kitas ligas. Nuo seno yra žinoma, kad pneumokoko ir gripo kombinacija apsunkina tiek vienos, tiek kitos ligos eigą.
Viename prestižiniame žurnale išspausdintas straipsnis skambiu pavadinimu: „Gripas ir pneumokokas – mirtina kombinacija“. Mūsų dienų aktualijų kontekste į tą kombinaciją įsijungia ir “SARS-CoV-2„ virusas.
Logika čia labai paprasta: jei pasiskiepiję galime apsisaugoti nuo gripo ir pneumokoko, kodėl nepasinaudoti galimybe eliminuoti tuos du sukėlėjus, kurie gali komplikuoti bet kurio iš mūsų ligos eigą, jei taip atsitiktų, jei užsikrėstume“, – perspėjo gydytojas.
Pasaulio sveikatos organizacija primena, kad skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui.
Pasiskiepyti nuo gripo PSO rekomenduoja daugumai žmonių, o ypač 65 m. ir vyresniems, nėščiosioms, asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose, sergantiesiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.
Tuo tarpu pneumokoko bakterijų galima rasti visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje. Sukėlėjas plinta oro lašeliais, kuomet patenka į žmogaus apatinės kvėpavimo takų dalis, dauginasi, dėl to vystosi kvėpavimo takų uždegimas. Didesnę riziką susirgti turi žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, su nusilpusiu imunitetu. Susergama ir dėl nepalankių išorinių faktorių: peršalimo, pervargimo, stresinės situacijos, virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Šios ligos taip pat dažnesnės mažiems vaikams, senyviems žmonėms.
Tiek mokamų, tiek nemokamų gripo vakcinų šalyje jau yra, todėl profesorius V. Usonis ragina pasinaudoti galimybe.
Pneumokoko vakcina rizikos grupės yra skiepijamos nepriklausomai nuo sezono, tačiau medikas ragina suklusti ir kitus.
„Kreipiuosi į žmones, kurie nepriklauso rizikos grupėms – yra logikos sumažinti pavojingų mikroorganizmų skaičių, pasiskiepijus abiem vakcinomis“, – patarė profesorius.