Po 5 mėnesių bandymo patekti pas gydytojus ir neraminančios diagnozės – šokiravęs medikų siūlymas
Agnė Černiauskaitė
2020-07-23 16:45Įsivaizduokite situaciją: kovo mėnesį pasijaučiate itin prastai, dėl šalyje esančios pandemijos tyrimus darotės privačiai, vėliau dėl galimos diagnozės esante nusiunčiamas į Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių, kuriame jau birželį, pasibaigus karantinui, jums pasako, kad medikai dar nedirba.
Tuomet toliau tiriatės privačiai, tačiau galiausiai vis tiek esate nusiunčiamas atgal į Kauno klinikinę ligoninę jau liepos mėnesį, kai gydytojai esą yra sugrįžę į darbus, didžiausių pastangų dėka sužinote, jog jums – erkinis encefalitas, tačiau vizito pas reikalingą specialistą vis tiek laukiate iki rugpjūčio, nes dabar prioritetas – sergantys koronavirusu.
Su tokia situacija teko susidurti kaunietei Beatai Labunskei, kurios vyrui buvo nustatyta erkinio encefalito diagnozė. Tiesa, jai išgirsti taip pat teko išklausyti įvairiausių pasiteisinimų – nuo nemokėjimo išspausdinti tyrimų rezultatus iki įtikinėjimo laukti dar mėnesį, kol grįš jaunesnė gydytoja ir persiųs diagnozės atsakymą el. paštu, nes dabar dirbančios specialistės to padaryti nemoka.
Atsakymo galiausiai išsireikalavę kauniečiai vis tiek nebuvo priimti pas medikus, o pasiūlius laukti rugpjūčio mėnesio, šie vis tiek ne vieną dieną valandų valandas laimę bandė klinikinės ligoninės priimamajame, kuriame pamatė nepagražintą šių dienų gydymo įstaigų realybę.
„Net nežinau, kiek laiko praėjo – 3 ar 4 valandos, jau atėjo mūsų eilė ir... atveža įtariamai sergančius koronavirusu. Viskas, jiems pirmenybė. Per laukimo laiką girdime, ką kalba greitosios vairuotojai. Atvežta viduriuojanti moteris, jai reikia į tualetą – niekas neįleidžia. Atvežtas žmogus iš Jonavos su siuntimu guldymui – jam sako, kad nėra vietų.
Kaip vėliau sužinojome, pacientams skirtos tik kelios vietos, kitos saugomos koronaviruso atveju“, – nusivylusi pasakojo B.Labunskė.
Pateko į nepavydėtiną situaciją
„Kur kreiptis, norint gauti gydymą? Nebesuprantu, kas vyksta Lietuvoje su medicina“, – tokiais žodžiais savo istoriją pradeda kaunietė B.Labunskė. Kovo mėnesį jos vyras pasijuto labai prastai: skaudėjo galvą, stipriai pradėjo kristi svoris. Dėl to teko kreiptis į privačią kliniką ir atlikti tyrimus.
„Privačiai atlikus bendrus tyrimus vienas rodiklis (Imunoglobulinas IgE) privertė pakraupti: jis siekė beveik 1000, nors norma yra 100. Gydytoja sako, kad tokių skaičių nėra mačiusi, niekas nieko negali pakomentuoti. Paaiškėjus galimai ligai, gauname siuntimą į Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių, ir tada prasidėjo visas smagumas.
Birželio mėnesį skambiname ir išgirstame: nėra grafikų, nedirbame, dirbsime nuo liepos. Kaip tai nedirba? Tai kur tada kreiptis?“ – stebėjosi kaunietė.
Su vyru susiradusi dar vieną privačią kliniką, po savaitės ji gavo tik konsultaciją telefonu. Anot B.Labunskės, po 15 minučių neaiškių kalbų, tyrimo paskaitymo buvo pasakyta tik tiek – jeigu pablogės, važiuokite į Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių.
„Taip, į tą patį, kuris nedirba. Laukiame liepos, vėl skambiname į Kauno klinikinę ligoninę, sako, kad nėra talonų – viena gydytoja atostogauja, kitai operacija, pas trečią – du talonai per dieną ir pilnai užpildyti skiepais. Pakeitus toną, stebuklingai gauname laiką kitai dienai. Gydytoja pasirodo maloni ir išmananti savo darbą, tačiau viskas, kas vyksta už kabineto ribų – betvarkė.
Atliekami tyrimai, gydytoja pažada paskambinti, kai bus rezultatai ir paskirti kitą vizitą. Deja, čia dar ne pabaiga. Žinoma, kad rezultatai bus liepos 15 d., skambiname, mus patikino, kad jie yra išsiųsti šeimos gydytojai. Kodėl? Ar neturėtų rezultatus aptarti tos srities specialistas?
Nei trečiadienį, nei ketvirtadienį, nei dar kažkada tie tyrimai persiųsti niekur nebuvo“, – tikino ji.
Paprašius tyrimų rezultatų, atsakymas šokiravo
Jau liepos 21 d. vėl susisiekus su Kauno klinikinės ligoninės specialistais dar kartą pasiteirauti apie tyrimų rezultatus, kauniečiai liko šokiruoti.
„Skambiname ir klausiame, kur yra rezultatai. Atsakymas šokiruoja. Kitoje pusėje išgirstame: o ką jums tie tyrimai dabar pakeis? Pasako, kad tyrimų persiųsti niekas negali, nes nemoka, reikėtų palaukti rugpjūčio, kada jaunesnė gydytoja grįš iš atostogų ir gal persiųs. Prašome išspausdinti, sako, kad irgi nemoka. Jau buvome pasiruošę patys nuvažiuoti ir išsispausdinti.
Pasiūlo vizitą pas pavaduojančią gydytoją liepos 27 d., tuomet nueina paimti kortelės, ir tuo metu kažkas kitas paima telefoną ir nerišliai paskaito tyrimus – erkinis encefalitas. Ir dar klausia – o tai jūs dar nesigydėte? Rimtai? O kur galima buvo gydytis?“ – piktinosi B.Labunskė.
Pagalbos kol kas dar nesulaukė
Toliau situacija darėsi dar labiau nevaldoma: perskaičius tyrimų atsakymus, vizitas liepos 27 d. jau nebebuvo siūlomas, o buvo paprašyta laukti rugpjūčio, kol iš atostogų grįš gydytoja.
„Kiek dar galime laukti? Yra žinomos ligos, bet neskiriamas joks gydymas. Išsireikalavus, kad išspausdintų tyrimus, juos pasiimame ir einame tiesiai į infekcinio skyriaus priėmimą. Priėmimas vyksta lauke, prie langelio. Mums sako, kad nekonsultuoja tokiais klausimais, bet galiausiai susitariame, kad priims ir atliks tyrimus, tačiau reikia laukti. Laukiame. Daugiau opcijų nėra.
Eilinį kartą gydymo negavome. Supratau, kad jeigu tau ne koronavirusas – gydymo negausi, nes Lietuvoje toks jausmas, kad dabar tik nuo to ir gydo. Net neturiu žodžių, kaip išreikšti savo jausmus, bet mokame nemažus pinigus „Sodrai“, o kas iš to? Karantinas baigėsi, gal pradėkime dirbti?“ – klausė kaunietė.
Trečiadienį istorija su portalu lrytas.lt pasidalijusi moteris teigė, kad jos vyras pagalbos kol kas dar nesulaukė. „Šiandien (liepos 22 d., – aut.past.) irgi buvo infekciniame skyriuje, stovėjo 6 greitukės, tai net nelaukėme, nes supratome, kad beviltiška – jie sako, kad nėra gultų, lovų...“ – pridūrė ji.
Primename, kad Sveikatos apsaugos ministerijos ir valstybės lygio operacijų vadovas Aurelijus Veryga ne kartą ragino gydymo įstaigas pilnai atnaujinti paslaugų teikimą, nes dalis įstaigų tai daro vangiai.
Kauno klinikinė ligoninė pateikė atsaką
Kauno klinikinės ligoninės atstovas spaudai Saulius Tvirbutas, paprašytas pakomentuoti situaciją, apgailestavo dėl šiuo laikotarpiu pacientų patiriamų nepatogumų ir tvirtino, kad ligoninė deda visas pastangas, jog medicinines paslaugas kuo greičiau gautų ne tik sunkesni ligoniai, kuriems ir karantino metu buvo teikiama skubi pagalba.
„Apgailestaujame dėl pacientų patiriamų nepatogumų šiuo sudėtingu laikotarpiu. Koronavirusas stipriai pakoregavo įprastus visų gydymo įstaigų darbo procesus. Deja, visame pasaulyje ši grėsmė vis dar neatsitraukia, todėl būtina laikytis tam tikrų saugos taisyklių, kurios ir neleidžia tenkinti pacientų lūkesčių tiek, kiek norėtų ir jie, ir medikai.
Antra vertus, nuo vasaros pradžios, kai atšauktas karantinas, atnaujinome visas ambulatorines ir stacionarines paslaugas. Nors, kaip minėta, norimu pajėgumu dirbti vis dar negalime, bet dedame visas pastangas, kad medicinines paslaugas kuo greičiau gautų ne tik sunkesni ligoniai, kuriems ir karantino metu buvo teikiama skubi pagalba.
Kalbant apie infekcines ligas, šiuo metu Infekcinių ligų skyriuje be sergančių COVID-19 gydome ir kitomis infekcinėmis ligomis sergančius ligonius, tarp jų ir turinčius ūmius erkinio encefalito sukeltus simptomus bei komplikacijas“, – portalui lrytas.lt aiškino S.Tvirbutas.