Siūlėsi atvykti į namus paimti kraujo tyrimams: gydytojas įspėjo – tai sukčiai

2020 m. gegužės 12 d. 20:15
Video
Vieną dieną 65-erių metų Vladislovas sulaukė nepažįstamosios skambučio.
Daugiau nuotraukų (3)
Skambinusi mergina prisistatė esanti medicinos laboratorijos atstovė ir pasiteiravo, kiek vyrui metų. Sužinojusi amžių įspėjo – Vladislovas priklauso rizikos grupei susirgti priešakinės liaukos (prostatos) vėžiu, tad jam derėtų atlikti prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimą.
Kadangi dabar karantinas, moteris pasiūlė paslaugą: kurjeris galėtų atvykti tiesiai į namus paimti kraujo mėginį, o jų laboratorija esą atliks PSA tyrimą. Aišku, už pinigus. Tyrimas kainuosiąs 29,99 euro.
Vyras nustebo – negi tikrai kažkoks kurjeris gali atvykti į namus paimti kraujo mėginį? Ar tai patikima? Ir apskritai, ar prostatos vėžio tyrimai turėtų būti mokami? Dar labiau įtarimą sustiprino, kad suvedus į interneto paieškos laukelį pasakytą laboratorijos pavadinimą jį nuvedė į puslapį, reklamuojantį vitaminus ir maisto papildus.
Urologas: čia tikrai yra suktybė
Nacionalinio vėžio instituto gydytojas urologas Aušvydas Patašius, sužinojęs šią istoriją neabejojo – čia tikrai yra suktybė.
Taip, 50–69 metų vyrams, o tiems, kurie turi pirmos eilės giminių (brolių, tėčių), sirgusių prostatos vėžiu, – jau ir nuo 45 metų, rekomenduojama dalyvauti prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje po 1 kartą kas 2 metus.
Minėtų grupių vyrams PSA lygio kraujo tyrimai yra nemokami. Juos finansuoja Valstybinė ligonių kasa iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.
Aktyvios kvietimo sistemos į profilaktines programas nėra, nors, urologo nuomone, turėtų būti. Todėl panašaus skambučio metu gali atrodyti, kad tai rimtai žmogumi besirūpinanti institucija.
„Tik pavieniai stiprūs centrai suorganizuoja tokius kvietimus, bet tai labiau sporadiniai atvejai.
Tiesa, tyrimai mūsuose yra labiau oportunistiniai, tai yra, šeimos gydytojas pasiūlo juose dalyvauti konsultacijos metu, kai žmogus ateina dėl visiškai kitų dalykų, pvz. perštinčios gerklės, skaudančio kelio ar pan.“, – pastebėjo A.Patašius.
Tirtis drįsta ne visi
Pasak mediko, tai, kaip vyrai sureaguoja į kvietimą sudalyvauti profilaktinėse programose, lemia jų socialinė padėtis ir išsilavinimas.
„Tai kol kas nėra patvirtinta jokiu tyrimu, bet yra labai didelė atskirtis tarp socialinių grupių.
Dirbantys, išsilavinę yra linkę dalyvauti profilaktinėse patikrose, kartais net liguistai. O neišsilavinę, ne mieste gyvenantys ne taip noriai dalyvauja patikrose. Jos vis dar tarp tokių vyrų išlieka stigmatizuotos“, – kalbėjo urologas.
PSA testo atlikimas – neskausmingas
„Viskas organizuojama labai paprastai: tokio amžiaus vyras ateina pas šeimos gydytoją ir jam atliekamas nemokamas (pabrėžiu) PSA testas, iš veninio kraujo“, – paaiškino gydytojas A.Patašius.
Pasidomėjus, ar tyrimas yra skausmingas, urologas sakė: „Kraujo paėmimas yra minimaliai skausmingas, tačiau, esant padidintam PSA, dažniausiai nemaloni gali būti urologo apžiūra, ar biopsija, kurią paskiria urologas, jei kliniškai įtariamas prostatos vėžys.
Galimybė išgelbėti gyvybę
Prostatos vėžys pastaraisiais metais yra dažniausias piktybinis susirgimas tiek Lietuvoje, tiek ir kitose Vakarų valstybėse.
Nuo 2006 metų Lietuvoje populiaciniu lygmeniu vykdoma Priešinės liaukos vėžio ankstyvos diagnostikos programa.
„Programos pradžioje buvo rasta daug išplitusio ir vietiškai pažengusio vėžio, bet, vykdant profilaktines programas, dažniausiai vyksta taip vadinama „stadijų migracija“ ir vėlesniais profilaktinių programų metais nustatoma neišplitusios, nepažengusio vėžio stadijų“, – paaiškino urologas.
Teigiama, kad ankstyvoji vėžio diagnostika gali išgelbėti ne vieną gyvybę – iki 90 proc. ankstyvųjų stadijų navikų sėkmingai išgydomi.
Deja, Lietuvoje trečdalis navikų vis dar nustatomi vėlyvųjų stadijų, kai visiškai pasveikti nebeįmanoma. Kasmet prostatos vėžiu Lietuvoje suserga daugiau kaip 2000 vyrų. Liga sunki, tačiau tinkamai gydomas žmogus gali ilgai kokybiškai gyventi be metastazių ir net vėliau, kai jos išsivysto.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.