Padėti įveikti koronavirusą gali kai kurie jau egzistuojantys vaistai, bet yra kliūčių jiems naudoti

2020 m. balandžio 7 d. 21:47
Lrytas.lt
Video
Viso pasaulio mokslininkai ir farmacijos įmonės šiuo sudėtingu metu dirba susitelkę ties svarbiausia problema: mėginama sukurti vakciną nuo koronaviruso, išbandyti jos veiksmingumą ir kiek įmanoma greičiau pradėti ją taikyti, gydant Covid-19.
Daugiau nuotraukų (10)
Didžiausio Niujorko sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo „Northwell Health“ gydytojai vieningai nusprendė koronaviruso paiešką imti į savo rankas.
Viltį teikia dveji vaistai
Mokslininkai pradėjo glaudų bendradarbiavimą su JAV biotechnologijų kompanijomis „Gilead Sciences“ ir „Regeneron“, siūlydami išbandyti galimą gydymą: antivirusinį vaistą, remdesivirą ir priešuždegiminį vaistą, vadinamą „Kevzara“, sukurtus atitinkamai Ebola ir reumatoidiniam artritui gydyti.
Medikai ir mokslininkai suskubo pradėti klinikinius tyrimus, kurie paprastai užtrunka mėnesius. Jau po keturių dienų du pacientai išgėrė pirmąsias eksperimentinių vaistų dozes.
„Pacientai buvo labai sunkios būklės, – sakė Kevinas Tracey, „Northwell Health“ tyrimų centro Feinsteino instituto prezidentas. – Visi tiesiog atsiraitomoje rankoves ir susitarėme: esame kritinėje situacijoje, kad išgyvename krizę, kurią privalome įveikti.
Man, turinčiam 30-ies metų mokslinių tyrimų patirtį, tai buvo viena iš geriausių gyvenimo dienų: pacientai pradėti gydyti vaistais, kurie turėtų jiems padėti“.
Ligoninės atstovai tikisi, kad vaistai sustabdys viruso dauginimąsi ir sumažins uždegimą pacientų plaučiuose.
Siūlo nepuoselėti tuščių vilčių
Viso pasaulio medikų ir mokslininkų bendruomenė įsitikinusi, kad niekas negali sau leisti laukti 18 mėnesių, kurių gali prireikti vakcinai sukurti. „Northwell Health“ centras yra viena iš daugelio ligoninių visame pasaulyje, vykdanti vaistų, kurie buvo sukurti nuo kitų ligų (pradedant Ebolos virusu, baigiant maliarija ir artritu), klinikinius bandymus.
Pirminiai tyrimai rodo, kad Covid-19 pacientams galima suteikti tam tikrų vilčių. Tačiau gydytojai reikalauja pagrįstų įrodymų, kad vaistas tikrai bus veiksmingas.
Planuojama, kad jau balandžio pradžioje tokie duomenys bus gauti, nes bus paskelbti preliminarūs Kinijoje atliktų eksperimentinių studijų rezultatai.
Mokslininkai išreiškė apmaudą, kad kai kurių politikų ir investuotojų noras kuo greičiau gauti stebuklingą vaistą lėmė melagingos ir klaidinančios informacijos apie vaistą nuo koronaviruso plitimą.
Tyrėjai tai vadina savanaudiška dezinformacija, sukeliančia pasaulyje dar daugiau sumaišties bei suteikiančia tuščių vilčių: kol kas tikrai negalima pagrįstai tvirtinti, kad vaistas atrastas. Tyrimai dar tik eksperimentinėje stadijoje.
Trys pagrindiniai vaistų tipai
Mokslininkai tiria tris pagrindinius vaistų tipus.
Pirmieji yra antivirusiniai vaistai, neleidžiantys virusui daugintis. Galimai veiksmingas vaistų derinys, kurį protrūkio metu sudarė Kinijos mokslininkai, apima medikamento nuo ŽIV „Kaletra“ (JAV biotechnologijų kompanija „AbbVie“ atsisakė savo patento, kad jį būtų galima pateikti kaip generinį vaistą), priešmaliarinių vaistų, (tokių kaip chlorokinas) ir favipiraviro (vaisto nuo gripo) derinį.
Antroji kategorija yra priešuždegiminiai vaistai, kuriais gydomi plaučiai, kai imuninė sistema yra pervargusi.
Farmacijos gigantai „Regeneron“ ir „Sanofi“ bendradarbiauja su „Kevzara“, o „Roche“ pradėjo tyrimą dėl „Actemra“, kuris naudojamas reumatoidiniam artritui gydyti 100-e šalių.
Trečioji grupė yra gydymas antikūnais, gautais iš sveikstančių Covid-19 pacientų arba sukurtais laboratorijose. Šio tipo medikamentas skirtas sunkiai sergantiems žmonėms arba kaip laikina profilaktika sveikatos priežiūros darbuotojams.
„Eli Lilly“, bendradarbiaudama su Kanados farmacijos startuoliu „AbCellera“, dirba su antikūnais, paimtais iš vieno pirmųjų JAV Covid-19 pacientų.
Japonijos farmacijos kompanija „Takeda“ kuria naują vaistą, kurio pagrindas yra mėginys iš nuo koronaviruso pasveikusių pacientų kraujo plazmos.
Analitikai nekantriai laukia duomenų apie remdesiviro – antivirusinių vaistų, kuriuos Kalifornijoje įsteigta biotechnologijų grupė sukūrė Ebola virusui gydyti, pritaikymą kovoje su koronavirusu.
Tyrimai su gyvūnais nuteikia optimistiškai
Tyrimai, atlikti su gyvūnais, įrodo, kad remdesiviras veikia ir kitus koronavirusus.
JAV banko patariamosios įmonės „Evercore“ biotechnologijų analitikas Umeras Raffatas sako, kad įrodymai gali būti paskelbti per artimiausias porą savaičių.
„Tai kol kas yra geriausios perspektyvos“, – sako U.Raffatas. Biotechnologo optimizmas kyla iš to, kad šis vaistas stabdo viruso gebėjimą daugintis ir plisti.
Tačiau ankstyvieji rezultatai, pasak U.Raffato, negali būti labai veiksmingi jau vien dėl to, kad daugeliu atveju virusas yra labai pažeidęs pacientų organizmą.
Gydymą planuoja taikyti 400 pacientų
Eksperimentuojant su remdesiviru, gydymą planuojama taikyti 400 pacientų. Biochemikas Andre Kalilis sako, kad šį vaistą reikia suvartoti per 72 valandas nuo diagnozės nustatymo.
2014 m. Ebolos protrūkio metu dr. A. Kalilis atliko klinikinį tyrimą. Jis tiki, kad jie per lėtai ėmėsi kuo plačiau naudoti šį vaistą.
„Tai kova su laiku. Turime judėti kuo greičiau, – sako jis. – Mes net neįsivaizduojame, kas šiuo metu veikia arba neveikia. Specialiai koronavirusui nėra taikoma nė viena terapija“.
Priešmaliarinis chloroquinas, palyginti su remdesiviru, turi du aiškius pranašumus: jis yra generinis, todėl greičiausiai bus daug pigesnis, ir tai yra piliulė. (remdesiviras yra į veną leidžiamas vaistas, todėl jį taikyti galima tik ligoninėse).
Vaistai, reikalingi „būtinųjų“ profesijų atstovams
Ankstyvieji ir ne itin sėkmingi Kinijos klinikinių tyrimų rezultatai paskatino bandymus su antruoju antivirusiniu vaistu – favipiraviru. Buvo pranešta, kad vaistą vartoję pacientai pasveiko greičiau.
Generinį favipiravino vaistą „Avigan“ gaminančio „Fujifilm Toyama Chemical“ prezidentas Junji Okada sako, kad bendrovė reaguoja į daugybę užklausų iš viso pasaulio. Įmonė pasiruošė prireikus padidinti vaisto gamybos apimtis.
Vaistai, kuriami antikūnų pagrindu, ypatingai reikalingi taip vadinamųjų „būtinųjų“ profesijų atstovams (visų pirma – medikams). Niujorke planuojamas pradėti tirti sunkiai sirgusių ir pasveikusių pacientų kraujo plazmą ir pamėginti iš jos išskirti antikūnus.
Tačiau daugumos vaistų gamintojų siekia patobulinti procesą, kad būtų sukurtas koncentruotas ir išgrynintas produktas arba sukurti dirbtiniai antikūnai, pirmiausia išbandomi su graužikai (pelėmis).
Klinikinio testavimo etapas gali užtrukti ne vieną mėnesį.
Susidūrė su kliūtimis
Vos pradėjus plisti Covid-19, biotechnologijų kampanija „AbCellera“ ėmėsi bendradarbiauti su JAV gynybos pažangiųjų tyrimų projektų agentūra dėl vaistų nuo gripo pritaikymo koronavirusinei infekcijai gydyti.
Iki liepos kartu su JAV farmacijos gigante Eli Lilly planuojama išbandyti šią naują gydymo metodiką.
„Kiekviena diena nuo dabar iki pirmo žmogaus išgydymo yra suplanuota ir brangi“, – sako Danielis Skovronsky, „Eli Lilly“ vyriausiasis gydytojas.
Japonijos farmacijos kompanija „Takeda“ visu pajėgumu pradėjo tirti gydymo metodus, panaudojant kraujo plazmą. Šie metodai pasirodė veiksmingi, mažinant mirtingumą tiek sergantiems sunkiu ūminiu kvėpavimo sindromu (SARS) 2002–2003 metais, tiek Viduriniųjų Rytų kvėpavimo sindromu (MERS) 2009 metais. Tačiau gydymas nebus plačiai prieinamas – plazmos donorais galės būti tik nuo koronaviruso pasveikę pacientai.
Kol kas nežinoma, kiek pacientų galėjo būti gydomi vieno pasveikusio paciento plazma. Kita kliūtis yra ta, kad visi tiriami vaistai gali sukelti sunkų šalutinį poveikį: remdesiviras gali pakenkti kepenims, „Avigan“ gali sukelti apsigimimus, o „Regeneron“ ir „Sanofi's Kevzara“ slopina imuninę sistemą.
Rajeevas Venkayya, „Takeda“ vakcinų padalinio vadovas, sako, kad farmacijos pramonė susiduria su nauju iššūkiu.
„Tai beprecedentis atvejis, – teigė R.Venkayya. – Turime priemones, įrankius bei technologijas, tačiau to neužtenka, kad greitai rinkoje atsirastų vaistai nuo Covid-19. Lenktyniaujame su laiku“.
Vaistų gamintojai susiduria su panašiais iššūkiais, kaip ir vakcinų kūrėjai. Jau dabar aišku, kad Covid-19 greičiausiai yra ilgalaikė problema. Net jei vaistas bus sukurtas, teks priimti politinius sprendimus, norint jį pagrįstai įkainoti. Naujos vakcinos rinka turės būti apsaugota nuo monopolio.
Parengta pagal „Financial Times“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.