Gimė negalėdama užuosti: „Nežinau, kokio skonio yra maistas“

2020 m. vasario 22 d. 16:03
Lrytas.lt
Turbūt visi turime mėgstamą kvapą – galbūt susijusį su tam tikru atsiminimu ar asmeniu.
Daugiau nuotraukų (2)
Gabriella Sanders niekada negalėjo nieko užuosti. Tai atsiliepė ir jos skonio receptoriams.
„Nežinau, kokio skonio yra maistas. Negaliu paragauti karštų gėrimų, ko nors saldaus ir aštraus“, – „Radio 1 Newsbeat“ pasakojo 22-ejų mergina.
Tai nėra kažkas, ką gali suprasti daug žmonių, nes tik apie 5 proc. gyventojų kenčia nuo šios ligos.
Remiantis nauju Rytų Anglijos universiteto tyrimu, uoslės nebuvimas gali daryti skirtingą poveikį žmogaus gyvenimui. 
„Niekada nieko nesu užuodusi. Tai keista, nes niekas kitas mano šeimoje tuo nesiskundė. Ši liga pasitaikė man ir seseriai. Reiškia, kad tai genetika“, – sakė G.Sanders.
Kada suprato, kad negali užuosti?
G.Sanders prisiminė pajautusi, kad negali užuosti, kai su klasės draugais darė projektą. 
„Tai buvo projektas apie jusles ir visi kalbėjo apie kvapus. Tuomet supratau, kad negaliu užuosti. Visi pateikė pavyzdžių, bet aš net neįsivaizdavau, apie ką jie kalba“, – pasidalijo mergina.
Supratimas, kad negali užuosti, vaikystėje sukėlė G.Sanders įvairių problemų.
„Man pasireiškė didžiulė ugnies fobija. Užklupo toks didelis nerimas... Pradėjau galvoti, kad užsidegus namui negalėčiau užuosti dūmų ir mirčiau. Tai neabejotinai paveikė mane, kai buvau jaunesnė, bet dabar aš išaugau“, – pasakojo ji „Radio 1 Newsbeat“.
Kitos problemos
Anot profesoriaus Carlo Philpotto, vieno iš Rytų Anglijos universitete atlikto tyrimo tyrėjų, G.Sanders baimė kyla dėl rimtos priežasties – ji negali užuosti dujų ar dūmų, kas gali kelti grėsmę jos gyvybei.
G.Sanders su sutinka su profesoriumi.
„Prisimenu, gaminau maistą namie. Mano mama grįžo namo ir sakė, kad visas namas dvokia dujomis. Vaikystėje tokių dalykų aš ir bijojau. Tačiau dabar esu daug atsargesnė ir imuosi atsargumo priemonių“, – tvirtino G.Sanders.
Rytų Anglijos universiteto tyrimas parodė, kad asmeninė higiena sukėlė didelį nerimą ir gėdą dalyviams, nes jie negalėjo savęs užuosti.
Vis dėlto būdama paauglė G.Sanders sugalvojo sprendimą.
„Su tėvais sukūrėme kodinius žodžius. Jei aš grįžčiau namo su draugu ir skleisčiau nemalonų kvapą, jie man pasakytų. Tada galėčiau greitai nubėgti ir susitvarkyti“, – pasakojo mergina.
Šiandien G.Sanders šoka šiuolaikinius šokius, o ši veikla, be abejo, gana aktyvi. 
„Kalbant apie kvepalus, aš niekada nieko tokio neturėjau. Gražios gėlės ir kiti kvapnūs dalykai niekada manęs nejaudino. Tačiau naudoju dezodorantą, nes aš kasdien šoku – reikia panaikinti nemalonų prakaito kvapą.
Būkite atviri su žmonėmis
Gali būti nejauku kalbėti apie tai, bet G.Sanders sako, kad uoslės nebuvimas nėra gėdingas dalykas.
„Manau, kad svarbu būti atviram su savo draugais ir aplinkiniais žmonėmis – pasakyti jiems, kad negalite užuosti, jie tuomet galės jums pranešti, jei skleistumėte nemalonų kvapą. Visada įsitikinu, kad aplinkiniai žmonės žino, jog negaliu užuosti. Aš jiems sakau: „Prašau pasakyti man, jeigu smirdžiu, aš tikrai neįsižeisiu“, – tikino šokėja.
Ar G.Sanderns norėtų užuosti?
„Uoslės niekada neturėjau, todėl nežinau, ar man jos trūksta. Bet aš norėčiau užuosti kvapus ir jausti skonį“, – teigė mergina.
Parengta pagal bbc.com
uoslėMaistas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.