Trijų vaikų močiutė Jean Taylor iš Vigano, Anglijos, dėl savo neįprastai užlenktų į apačią nagų apsilankė pas gydytoją, kuris, pažvelgęs į jos rankas, paskatino nedelsiant atlikti tyrimus, įskaitant magnetino rezonanso ir plaučių biopsiją.
Po keleto dienų paaiškėjo, kad moteriai – pirmosios stadijos abiejų plaučių vėžys.
Apie tai J.Taylor parašė socialiniame tinkle „Facebook“, įspėdama kitus, kad neįprastai užsilenkę į apačią nagai yra ženklas, jog kraujyje mažai deguonies. Kaip atrodė jos nagai, galite pamatyti čia:
Dėl deguonies trūkumo per laiką gali užsiriesti į apačią tiek rankų, tiek ir kojų nagai. Taip pakeisti formą nagai gali ir dėl kitų ligų: plaučių, širdies ir kraujagyslių ar AIDS.
O J.Taylor viskas kol kas klostosi sėkmingai: jai buvo atlikta operacija, kurios metu pašalinti piktybiniai dariniai. Išlikti pozityviai moteriai labai apdeda ir jos šeimos narių parama.
„Esame trys muškietininkai: aš ir du mano vaikai. Tai – Jean komanda. Kol kas neplanuoju nieku iškeliauti“, – tvirtino moteris.
Nustatyti ligą padeda paprastas testas
Onkologijos slaugytoja patarėja skatina žmones neignoruoti pakeitusių formą nagų, nes tai gali būti ir plaučių vėžio požymis.
Kad nagai – pavojingai užsirietę, anot Didžiosios Britanijos tarptautinės sveikatos priežiūros paslaugų teikėjos „Bupa“ patarėjos Emmos Norton, nesunku nustatyti, atlikus vadinamąjį Schamrotho testą.
„Dauguma žmonių, sergančių plaučių vėžiu, nesupranta, kad jų nagai yra užsirietę, kol jie nesužino, į ką atkreipti dėmesį, bet Schamrotho testas gali lengvai patikrinti ar nėra galimų sveikatos sutrikimų.
Šį testą naudoja medicinos profesionalai, kaip dalinį metodą, padedantį patvirtinti tam tikras būkles, bet jūs ir patys galite jį atlikti – užtruksite vos kelias sekundes“, – ragino E.Norton.
Reikia suglausti abiejų rankų smilių nagus vieną su kitu ir pažiūrėti, ar toje vietoje, kur yra nagų odelės, atsiranda rombo formos tarpelis. Jeigu ne, vadinasi jūsų nagai įgavo pavojingą formą.
Labai svarbus veiksnys yra ir jūsų amžius. Jungtinės Karalystės Karališkojo koledžo šeimos gydytojams daktaras Richardas Roope'as portalui „HuffPost UK“ sakė: „Klinikinės gairės šeimos gydytojams rekomenduoja skubiai nukreipti pacientus, kurie yra vyresni nei 40 metų ir kurių nagų forma pasikeitė, atlikti krūtinės rentgeno tyrimą, nes tai gali būti tiek plaučių vėžio, tiek ir mezoteliomos ženklas.
Taigi, kartais tai žinoti naudinga tiek šeimos gydytojams, tiek ir pacientams“.
Kiti ženklai, kurių nevalia ignoruoti
Sunerimti reikia, kai nagai tampa minkšti, o odelė aplink juos ima blizgėti. Taip pat, jeigu nagai labiau nei įprastai užsiriečia į apačią, žiūrint iš šono (tai žinoma, kaip Scarmoutho požymis). Paskutinė stadija yra padidėję ir ištinę pirštų galiukai.
Visus šiuos požymius, manoma, sukelia minkštuosiuose pirštų galiukų audiniuose susitelkę skysčiai. Tiesa, nėra visiškai aišku, kodėl taip nutinka.
Jeigu pastebite, kad nagai pakito, tai gali būti pirma užuomina apie tūnančią ligą, kurią, pradėjus gydyti laiku, įmanoma išgydyti. Beje, tai automatiškai nereiškia, kad jums – vėžys.
Plaučių vėžio simptomai
Taip pat svarbu žinoti, kad susirgus plaučiu vėžiu nagai ir pirštų galiukai ne visada pakinta – toks simptomas būdingas apie 35 proc. pacientų, sergančių ne smulkiųjų ląstelių plaučių vėžiu ir vos 4 proc. žmonių, kurie serga smulkiųjų ląstelių plaučių vėžiu. Taigi svarbu atkreipti ir į kitus galimus simptomus, tokius kaip:
- dvi-tris savaites nepraeinantis kosulys;
- vis pasikartojančios apatinių kvėpavimo takų ir plaučių infekcijos;
- kosėjimas krauju;
- nuolatinis nuovargis ir energijos trūkumas;
- nuolatinis pridusimas;
- skausmas kvėpuojant ar kosėjant;
- apetito praradimas;
- nepaaiškinamas svorio netekimas;
- apsunkintas rijimas;
- švokštimas;
- nuolatinis krūtinės ir pečių skausmas.
Parengta pagal „HuffPost UK“