VUL Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro gydytoja dermatovenerologė, Odos akademijos lektorė Justina Aleknaitė-Šiugždinė portalui lrytas.lt papasakojo kas lemia šią ligą, kokias klaidas daro ja sergantieji, kaip tinkamai prižiūrėti odą.
Kai kuriems aknė pasireiškia sunkesne forma
„Įvairių mokslinių tyrimų duomenimis, aknės paplitimas tarp paauglių gali siekti daugiau nei 90 proc. Tai reiškia, kad su akne esame susidrūrę kone kiekvienas.
Vieniems aknė pasireiškia sunkesne forma, kitiems vos keliais bėrimais; vieniems bėrimai pasireiškia tik paauglystės laikotarpiu, kitiems liga tęsiasi ir vyresniame amžiuje“, – kalbėjo J.Aleknaitė-Šiugždinė.
Anot specialistės, aknės atsiradimo priežastys, procesai bei ligos sunkumą lemiantys veiksniai nėra tiksliai nustatyti. Šia tema kasmet atliekama daug mokslinių tyrimų, atrandama naujų veiksnių, tačiau reikalingi ilgalaikiai, kartotiniai tyrimai, siekiant patvirtinti naujus atradimus.
Šiuo metu žinoma, kad aknės pasireiškimui visose amžiaus grupėse didžiausią įtaką daro lytiniai hormonai – androgenai.
Dėl jų poveikio atsiranda odos uždegimai ir pakinta natūraliai odoje vykstantys procesai – pradedama gaminti per daug riebalinio sekreto, suaktyvėja odos ląstelių gamybos procesai, Cutibacterium acnes bakterijos skatina uždegimą odoje. Tikėtina, kad kuo didesnis šių hormonų kiekis organizme – tuo sunkesnė ligos forma pasireikš.
Moksliniai tyrimai parodė, kad aknės sunkumą lemia ir genetinis polinkis. Žinoma, kad asmenys, turintys pirmos eilės giminaičių, sergančių akne, galbūt sirgs sunkesne aknės forma.
Taip pat manoma, kad aknės aktyvumui gali turėti įtakos skirtingi Cutibacterium acnes bakterijų tipai bei susidariusios tam tikros sąlygos, kurios paskatina bakterijas sukelti uždegimą odoje.
„Aknės sunkumą gali lemti ir daugybė gretutinių veiksnių – mityba, stresas, gyvenimo būdas, žalingi įpročiai, gretutinės ligos, naudojama kosmetika ar vaistai.
Aknė neretai apibūdinama kaip daugiaveiksnė liga – ligos pasireiškimui, sunkumui ir trukmei įtakos turi ne tik tam tikros individualios organizmo savybės ar genetinis polinkis, bet ir minėti aplinkos veiksniai ar jų sąveika“, – kalbėjo gydytoja.
Nepasveikstama suaugus
„Suaugusiųjų aknė (liga, besitęsanti ar pasireiškusi vyresniame nei 25-erių metų amžiuje) yra vis dažniau pasitaikanti problema. Moksliniuose tyrimuose pateikiama informacija, kad aknė iki 30-40 m. būdinga apie 30 proc. moterų ir 10-15 proc. vyrų“, – teigė J.Aleknaitė-Šiugždinė.
Pasak dermatovenerologės, ypatingai daugėja atvejų tarp suaugusių moterų. Ši problema aktyviai tyrinėjama ir yra opi. Mokslininkai sutaria, kad hormonų įtaka suaugusiųjų aknei yra tokia pati kaip ir paauglystėje, tačiau poveikį gali turėti ir kiti įvairūs veiksniai.
Moterims – menstruacinio ciklo hormoniniai svyravimai, endokrinologinės ir ginekologinės problemos ar net nėštumas. Pabrėžiamas neigiamas nuolatinio streso poveikis, poilsio režimo nesilaikymas, rūkymas, netinkamos kosmetikos priemonės.
„Suaugusiojo organizme atsiranda hormoninė pusiausvyra, todėl ir paūmėjimai nepadaro didelės žalos odai ar visiškai neatsikartoja, tačiau tai nereiškia, kad visiškai pasikeitė odos polinkis į aknę.
Organizme, ypač moterų, ir vyresniame amžiuje vyksta hormoniniai svyravimai, todėl net ir kurį laiką nepasikartojus bėrimams, jų gali atsirasti. Bėrimai gali išnykti ne tik dėl hormonų sąlyginio stabilumo, bet ir gerai kontroliuojamų ligą provokuojančių veiksnių bei reguliariai naudojamų odos priežiūros priemonių“ – dėstė specialistė.
Cukraus ir pieno produktų įtaka aknei
Gydytoja teigė, kad mitybos klausimas aknės atveju nėra galutinai aiškus. Moksliniai tyrimai pagrindžia tam tikrų maisto produktų neigiamą ir teigiamą poveikį aknės vystymuisi, tačiau vieniems mityba gali neturėti jokios įtakos, kitiems – sukelti dažnus ligos paūmėjimus ar lemti sunkesnę ligos eigą.
Gydytojos teigimu, cukrus ir jo gaminiai turi aukštą glikeminį indeksą. Glikeminis indeksas parodo, kiek ir kaip greitai suvalgius atitinkamo produkto organizme padidėja gliukozės koncentracija ir, sykiu, hormono insulino lygis.
Kuo indeksas didesnis, tuo greičiau pakyla insulino lygis kraujyje suvalgius produktą. Moksliniai tyrimai rodo, kad aukšto glikeminio indekso produktų nulemtas insulino lygio kraujyje padidėjimas paskatina aktyvesnę odos ląstelių gamybą ir komedonų formavimąsi.
Taip pat insulinas skatina kitų hormonų (tarp jų – androgenų) gamybą ir dar labiau suaktyvina riebalinių liaukų veiklą. Išsiskiria daugiau riebalinio sekreto sebumo.
„Mokslininkų žiniomis, aknei neigiamą įtaką gali turėti ir karvės pieno produktai. Svarstoma, kodėl pieno produktai gali paskatinti aknės vystymąsi.
Manoma, kad šis poveikis gali būti susijęs su natūraliai pieno produktuose esančiais hormonais, reikalingais jauniklių mitybai. Gali būti, kad šie hormonai aktyvina mūsų odoje esančias riebalines liaukas ir skatina sebumo hiperprodukciją.
Taip pat manoma, kad karvėms skiriami sintetiniai hormonai gali veikti mūsų organizmo androgenus ir taip paskatinti hiperseborėją. Aknei neigiamos įtakos galėtų turėti ir pieno produktuose esanti laktozė (ypač asmenims, kurie jos netoleruoja ar turi alergiją)“, – pasakojo pašnekovė.
Dermatovenerologė pabrėžė, kad aknės atsiradimui didžiausią įtaką daro lytiniai hormonai androgenai, genetinis polinkis, endokrininė sistema. Maistas galėtų būti priežastimi, kodėl liga yra sunkesnės formos, ar kodėl dažniau kartojasi ligos paūmėjimai.
Jei akne sergantis žmogus pastebi, kad karvės pieno produktai ar cukrus skatina didesnius bėrimus, tuomet patartina vartoti jų gerokai mažiau.
„Mokslinių tyrimų duomenimis, saikingas pieno produktų vartojimas, tikėtina, neturi didelės įtakos aknės bėrimams ir tik dažnas jų vartojimas gali pabloginti aknės vystymąsi.
Kalbant apie cukrų, visiškai atsisakyti šio produkto yra labai sunku, juk nemaža dalis parduotuvėse esančių maisto prekių turi pridėtinio cukraus.
Taip pat visiškai atsisakius cukraus, tačiau vartojant kitus aukšto glikeminio indekso produktus, neigiamas poveikis aknės bėrimams gali būti lygiai toks pats, kaip ir vartojant daug cukraus turinčius produktus. Taigi, galima teigti, kad svarbiausia aknės gydymo procese yra subalansuota mityba, kaip ir, tikriausiai, bet kurios ligos atveju“, – tvirtino ji.
Gydymo būdai
„Bazinė odos priežiūra aknei skirtomis priemonėmis yra būtina šios ligos gydymui. Esant lengvoms ligos formoms, gali pakakti vien kasdienės odos priežiūros tam skirtomis priemonėmis, idant bėrimai nepasikartotų.
Jei tai nepadeda, reikėtų pridėti vietinio ar sisteminio poveikio vaistus. Taigi sergantiems akne neužtenka vien mitybos pokyčių, o būtina nuolatinė odos priežiūra bei sunkesniais atvejais – gydymas vaistais“, – pabrėžė J.Aleknaitė-Šiugždinė.
Dermatovenerologė teigė, kad ligos gydymo procese svarbus fizinis aktyvumas, dienos režimas, žalingų įpročių atsisakymas, mokymasis susidoroti su stresu.
Klaidos, kurias daro norintys pasveikti
„Manau, kad pagrindinės klaidos daromos dėl nežinojimo ar nesupratimo kodėl ir kaip atsiranda aknė. Dažniausiai klystama viename svarbiausių žingsnių aknės gydyme – kasdienėje odos priežiūroje.
Visų pirma, neretai stengiamasi kuo dažniau plauti veido odą, kadangi ji atrodo riebi, blizganti arba kartais klaidingai manoma, kad aknę sukelia odos nešvarumai.
Dėl per dažno prausimosi, ypač jei kartu naudojamas muilas, veido oda gali išsausėti ir pradėti gaminti dar daugiau riebalinio sekreto, siekdama kompensuoti drėgmės trūkumą. Prausti veidą aknės atveju yra be galo svarbu, tačiau pakanka tai daryti du kartus per dieną“, – paaiškino specialistė.
Anot gydytojos, kartais vengiama papildomai drėkinti veido odą, tačiau aknės atveju drėkinimas būtinas, ypač jei naudojami vaistai aknei gydyti, nes jie slopina riebalinių liaukų veiklą ir sausina odą.
„Antra, perteklinis įvairių priemonių, ypač šveitiklių, naudojimas kenkia odai. Įvairaus tipo šveitikliai gali labai išsausinti odą, o dažnas ir intensyvus šveitimas grūdelių turinčiomis priemonėmis gali paskatinti odos uždegimą.
Šveičiamosios priemonės yra naudingos į aknę linkusiai odai, padeda pašalinti negyvas odos ląsteles, sebumo perteklių, pagerinti odos tekstūrą, tačiau patartina jas naudoti ne dažniau kaip kartą per savaitę.
Tinkamai odos priežiūrai namuose labai svarbu specialios aknei pritaikytos priemonės bei nuolatinis jų naudojimas.
Trečia, sergantieji akne priemones naudoja nereguliariai ir tikisi greito rezultato. Aknės gydymui labai svarbu odos priežiūros režimo laikymasis bei kantrybė. Įvertinti naujo produkto veiksmingumą patartina ne anksčiau kaip po mėnesio nuolatinio naudojimo“, – dalijosi ji.
Pasak J.Aleknaitė-Šiugždinės, visos veidui ar aplink jį naudojamos priemonės gali turėti įtakos aknės bėrimams, todėl reikėtų rinktis porų nekemšančią (nekomedogeninę) dekoratyvinę kosmetiką.
„Ketvirta, klystama, kad saulė ar deginimasis soliarume turi teigiamą įtaką aknei. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad saulė gali paskatinti pigmentinių dėmių atsiradimą ar randelius po bėrimų, todėl rekomenduojama vengti saulės.
Penkta – dauguma žino, bet vis tiek daro – spuogus spaudo namuose. Tai gali ne tik lemti infekciją bėrimo vietoje, užsitęsusius bėrimus, bet ir paskatinti susidaryti randus.
Esant galimybei patartina apsilankyti pas patyrusį kosmetologą, kuris atliktų odą minimaliai traumuojantį ir ženkliai veiksmingesnį veido valymą“, – patarė gydytoja.
Paskutinė klaida, kuri, anot dermatovenerologės, dažniau pastebima tarp vaikinų ir vyrų – vengimas krieptis į gydytoją dermatologą.
„Esant lengvai aknės formai, gydytojas padės pasirinkti tinkamas priežiūros priemones, išsamiai papasakos apie ligą, ją pabloginti galinčius veiksnius.
Sunkesnės ligos atveju priežiūros namuose tikrai neužteks, todėl būtinas bėrimų gydymais vaistais. Aknei gydyti yra nemaža įvairovė priemonių, kurias parinkti ir keisti gali gydytojas, taip padėdamas išvengti ilgalaikių aknės padarinių – pigmentinių dėmių ir randų.
Galiausiai, konsultacija kartu tampa ir nedidele psichologine pagalba, kadangi ši liga tikrai gali pabloginti gyvenimo kokybę. Taigi raginčiau nelaukti kol liga taps sunkios formos ir pradėti rūpintis savo ir artimųjų oda“, – ragino specialistė.