Stebėdama vis blogėjančią situaciją, technikos nuomos bendrovė „Cramo“ pasiūlė sprendimą, kaip užbėgti ligai už akių – mobiliąsias laboratorijas.
Vyrams skirtas projektas
Daugiau nei 550 vyrų iš visos Lietuvos – tiek per daugiau nei pusmetį pasitikrino sveikatą šiose mobiliosiose laboratorijose. „Cramo“ generalinis direktorius Darius Norkus džiaugiasi, kad projektas „Ūsų klubas“ sulaukė didelio darbuotojų, klientų ir partnerių palaikymo.
„Tiek mūsų klientų, tiek darbuotojų amžius svyruoja nuo 35 iki 50 metų. Tai tarpsnis, kai atsiranda prostatos vėžio rizika. Kadangi mūsų kolektyvas labai vyriškas, o prostatos vėžys – vienas dažniausių onkologinių susirgimų Lietuvoje, norėjome prisidėti prie šios ligos prevencijos.
Pradžioje planavome prisijungti prie iniciatyvos „Barzdotas lapkritis“ ir tik mėnesį tikrinti darbuotojų ir klientų sveikatą.
Tačiau pamatėme, kad norinčiųjų pasitikrinti yra gerokai daugiau, todėl mobilioji laboratorija iki pat šiol tęsia savo kelionę per Lietuvą“, – apie iniciatyvos „Ūsų klubas“ pradžią pasakojo D.Norkus.
Pasak jo, modulinis namelis su mobiliąja laboratorija įrengiamas prie statybviečių. Iš anksto užsiregistravę tiek įmonės darbuotojai, tiek klientai ir partneriai gali nemokamai pasitikrinti dėl prostatos vėžio.
Nauji tyrimo metodai
Urologas, echoskopuotojas ir chirurgas Raimundas Leipus, priklausantis Lietuvos urologų draugijai, tikina, kad senstant visuomenei, ateityje prostatos vėžiu gali susirgti vis daugiau vyrų. Liūdnas prognozes piešia ir Europos Sąjunga – metų pradžioje vykusioje prostatos vėžio prevencijos konferencijoje buvo paskelbta, kad prostatos vėžiu susirgs 1 iš 7 vyrų, nesulaukusių 85 metų.
„Visos iniciatyvos, padedančios kuo anksčiau aptikti vėžio stadijas, yra sveikintinos. Svarbu atkreipti dėmesį, kad ankstyvoje ligos stadijoje pacientai nepatiria jokių simptomų, todėl daugelis net nesusimąsto, jog reikėtų pasitikrinti. Taip liga lengvai progresuoja, vėliau gydymas labai komplikuojasi“, – teigė R.Leipus.
Mobiliojoje laboratorijoje atliekamas prostatos specifinio antigeno tyrimas – tai kraujo tyrimas, kurio metu analizuojamas baltymas, gaminamas prostatos. Padidėjusi jo koncentracija kraujyje rodo galimą susirgimą prostatos ligomis.
Pasak R.Leipaus, šis tyrimas, lyginant su kitomis profilaktikos priemonėmis, yra greitas, prieinamas ir informatyvus, todėl leidžia efektyviai aptikti ankstyvąsias prostatos vėžio stadijas. Be to, pasižymi ir pakankamai aukštu tikslumu.
Padėjo aptikti ligą
D.Norkus teigia, jog investicijos į sveikatą yra pačios svarbiausios, todėl vienas įmonės tikslų – prisidėti ne tik prie darbuotojų, bet ir klientų, partnerių gerovės.
„Malonu, kad „Ūsų klubo“ iniciatyva galime daryti pokyčius visuomenėje. Jei anksčiau reikėdavo nemažai kalbėtis su vyrais, kodėl svarbu tikrintis sveikatą, šiandien jau dalis jų patys klausia, kada į jų miestą atvyks mobilioji laboratorija.
Turėjome atvejų, kai po patikrinimo mūsų laboratorijoje tyrimų rezultatai parodė ženklius nuokrypius nuo normos ir žmonės asmeniškai kreipėsi į šeimos gydytojus dėl detalesnių tyrimų. Nėra malonu sužinoti, kad kažkas negerai, tačiau mes tai laikome tikromis sėkmės istorijomis. Laiku pradėtas gydymas dažniausiai yra vienintelis būdas užkirsti kelią ligos progresavimui ir taip išgelbėti žmogaus gyvybę. O juk tai – neįkainojamas laimėjimas“, – kalbėjo D.Norkus.
„Cramo“ mobilioji laboratorija jau lankėsi Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Telšiuose ir Mažeikiuose, o artimiausiu metu aplankys ir didesnius šiaurinius Lietuvos miestus. Nebus pamiršti ir kiti miestai – Marijampolė, Druskininkai, Ukmergė, Utena, Tauragė, Palanga, Šilutė ir kt.