Vyras pasakojo, kaip netikėtai užsikrėtė sepsiu ir po trijų mėnesių pabudęs iš komos sužinojo, kad jo kojos ir rankos buvo amputuotos, pašalinta ir dalis veido.
Tomas Ray buvo visiškai sveikas ir gyveno Rutlando grafystėje, Rytų Midlandse, Anglijoje iki pat 1999 metų, kai būnant 38-erių jam pasireiškė sepsis.
Dėl jo jis tris mėnesius išbuvo komoje. Per tą laiką jo žmona Nic pagimdė jų antrą sūnų Fredą, pirmagimės Grace broliuką. Deja, dėl vyro ligos žlugo šeimos verslas ir teko parduoti namą.
T.Ray sepsis kilo dėl dantenose vizito pas odontologą metu padarytos žaizdelės ir krūtinės srityje kilusios infekcijos kombinacijos. Dėl žaibiško sepsio vyras pradėjo vemti, jam smarkiai pakilo temperatūra.
T.Ray ištiko koma, o kai pagaliau iš jos pabudo, neatpažino savo žmonos.
Duodamas interviu britų radijo stoties „Radio 4“ programai „Today“ vyras pasakojo: „Prieš kelias dienas iki sepsio lankiausi pas dantistą ir ten man įpjovė į dantenas vienu tų aštrių instrumentų, kuriais šalinami dantų akmenys.
Sutapo taip, kad tuo metu buvo gripo protrūkis. Manau, kad taip įgijau užkratą“.
T.Ray apsilankė pas savo gydytoją, kuris jį nukreipė tiesiai į skubios pagalbos skyrių. Bet ten teko pralaukti 10 valandų, kol medikai aiškinosi, kas galėjo sukelti negalavimus.
„Problema buvo ta, kad per vėlai sulaukėme kraujo tyrimų rezultatų. Tai užtruko daug daug valandų. Tuo metu, kai gydytojai gavo rezultatus, kurie aiškiai rodė sepsį, buvo gerokai per vėlu. Sepsis gali nužudyti vos per kelias valandas.
Kai aš atsigavau po kelis mėnesius trukusios sukeltos komos, negalėjau prisiminti nieko iš savo praeities.
Šalia manęs sėdėjo graži moteris su naujagimiu ant rankų ir ji prisistatė kaip mano žmona.
Viskas išsitrynė iš mano atminties ir aš turėjau viską iš naujo prisiminti“, – kalbėjo T.Ray.
Vyras atskleidė, kad po kelių komoje praleistų savaičių duktė Grace savo tėčio nebeatpažino.
„Grace atėjo ir pareiškė: „Tai ne mano tėvelis“. Buvo siaubinga. Stengiausi prisijaukinti ją įvairiomis istorijomis ir dovanomis“, – kalbėjo vyras.
Ponia N.Ray išėjo iš darbo, kad visą laiką galėtų slaugyti savo iš ligoninės išrašytą vyrą, kuris dėl savo sužeidimų puolė į gilią depresiją ir turėjo mokytis naudotis protezais.
Porai teko parduoti savus namus ir persikraustyti pas N.Ray mamą.
Pagal jų širdį draskančią istoriją 2016 metais buvo pastatytas filmas „Jūrų žvaigždė“.
T.Ray savo istorija neseniai pasidalijo ir Jungtinės Karalystės Karališkajame slaugos koledže vykusioje konferencijoje, kad papasakotų apie pavėluotos sepsio diagnozės pasekmes.
Savo interneto puslapyje vyras teigia: „Kiekvienas mane ligoninės priėmime apžiūrėjęs medikas pražiopsojo klasikinius sepsio požymius.
Jie nežinojo, kas su manimi ne taip, tad tiesiog buvau paliktas ne svarbiausiai priežiūrai. Užuolaidos aplink mane buvo užtrauktos ir buvau paliktas numirti“.
Kalbėdamas konferencijoje T.Ray ragino kuo geriau apmokyti visus slaugos ir akušerijos darbuotojus bei teikti jiems kuo daugiau paramos.
„Prasti pacientų gydymo rezultatai yra ne mažiau dramatiški personalui, draugams ir šeimai. Bet tokia situacija ir toliau kartosis, jeigu slaugytojai bus persidirbę, nepakankamai gerai apmokyti ir negaus paramos.
Mano patirtis rodo, kokią milžinišką įtampą tai sukėlė man, mano šeimai ir mano karjerai – taip niekada neturėjo nutikti.
Sepsio sukeltų sužalojimų ir netgi mirčių ir toliau neišvengsime, kol ligonių personalas nebus pakankamai apmokytas kiekvienam pacientui skirti reikalingą dėmesį ir rūpestį, taip pat pastebėti bei gydyti sepsį kaip įmanoma greičiau“, – neabejojo T.Ray.
Kasmet vien Jungtinėje Karalystėje sepsis nužudo apie 44 tūkst. žmonių. Pasaulyje dėl šios priežasties kas 3,5 sekundės numiršta žmogus.
Rose Gallagher iš Karališkojo slaugytojų koledžo komentavo: „Be tinkamo pakankamai paruoštų slaugytojų kiekio ir toliau bus sunku diagnozuoti ir suvaldyti galimą sepsį. Turime labiau šviesti ir visuomenę, kad jie galėtų atpažinti galimus sepsio simptomus ir kuo greičiau kreiptųsi pagalbos.
Po sepsio išgyvenę pacientai turi ilgalaikių fizinių ir psichologinių problemų, įskaitant potraumatinį streso sutrikimą, lėtinį skausmą, nuovargį, sumažėjusią pažintinę funkciją, nerimą, depresiją ir nemigą.
Gyvenimas gali tapti sudėtingu ne tik pacientams, bet ir jų šeimoms“.
Kas yra sepsis?
Sepsis prasideda, kai organizmas reaguoja į infekciją, puldamas savo paties organus ir audinius.
Jo simptomai panašūs į gripą, gastroenteritą ar krūtinės srities infekciją. Tarp jų yra:
sutrikimas arba neraiški kalba;
ekstremalus drebėjimas ar raumenų skausmas;
praleista visa diena nesišlapinant;
sunkus kvėpavimas;
ima atrodyti, kad mišti;
spalvą praradusi arba dėmėmis išmušta oda.
Vaikams pasireiškia šie simptomai:
greitas kvėpavimas;
priepuolis ar konvulsijos;
dėmėmis išmušta, pamėlusi arba išblyškusi oda;
bėrimai, kurie nepradingsta, juos paspaudus;
apsnūdimas;
neįprastas šalčio pojūtis.
Jaunesni nei 5 metų vaikai gali be paliovos vemti, nevalgyti ar nesišlapinti 12 val.
Sepsis gresia kiekvienam, bet labiausiai tiems, kurie neseniai buvo operuoti, turi šlapimo kateterį ar ilgai gulėjo ligoninėje.
Kita rizikos grupė yra žmonės nusilpusia imunine sistema, chemoterapijos pacientai, nėščios moterys, vyresni arba labai jauni asmenys.
Parengta pagal „UK Sepsi Trust“, „NHS Choices“ ir „MailOnline“