„Gydant prostatos vėžį chirurginiu būdu operuojantis chirurgas visada stengiasi nepažeisti šalia prostatos esančio nervinio pluošto, kuris atsakingas už erekciją, – sako Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys. – Šį kartą operacija pavyko puikiai, išsaugoti nervai jauno amžiaus pacientui.“
47 m. pacientą operavęs NVI chirurgas Paulius Bosas ir kolega iš Estijos chirurgas Piipas Baumas džiaugiasi, kad operacija pavyko.
„Jaunam vyrui buvo diagnozuota pradinės stadijos priešinės liaukos karcinoma, – sako gydytojas P. Bosas. – Šiuo atveju buvo pilnai patvirtina vėžio diagnozė. Pats pacientas pageidavo, kad būtų taikomas chirurginis gydymas. Manome, kad pacientui nereikės taikyti nei chemoterapijos, nei kitų gydymo būdų. Pacientas bus sveikas.“
Atliekant operaciją buvo naudojama minirobotizuota ranka, speciali šviesa, kuri apšviečia rizikingą zoną žalia šviesa ir 3D vaizdas, kuris duoda erdvinį suvokimą ir pagreitina chirurgo reakciją ir judesius.
„3D – tai labai gera pagalba chirurgui, puiki inovacija, – sako P. Baumas. – Tai duoda ženkliai geresnę darbo kokybę, tikmės, kad ir chirurginio gydymo rezultatai bus geresni. Operuoji tarsi 3D kine, tiesiog esi operuojamame lauke. Naujienas pagal jų svarbumą įvardyčiau taip: šviesa, robotinė ranka ir 3D vaizdas. Esame patenkinti atlikta operacija.“
„Išbandėme šią puikią techniką, – kolegai antrina P.Bosas. – Aiškiai pajutome skirtumą operuojant su 3D. Žinoma, gavosi geriau, chirurgas geriau jaučia atstumus.“
Pasak P.Baumo, su optikoje instaliuota specialia šviesa chirurgui dirbti tikrai patogiau, geriau galima identifikuoti kraujagysles ir nervinį pluoštą. „Žmogaus akimi jie nematomi, paprastai chirurgas operuodamas remiasi savo anatominėmis žiniomis,“ – sako P.Baumas.
Operacija buvo atlika Nacionaliniame vėžio institute (NVI) vykstant drauge su Europos urologų taryba (EBU) organizuotų mokymų ir mokslinės konferencijos „Lokalaus ir išplitusio (oligometastatinio ir metastatinio) prostatos vėžio diagnostika ir gydymas“ metu. Vyko tiesioginė video transliacija iš operacinės. Mokymuose dalyvavę specialistai galėjo stebėti laparoskopinę operaciją radikalią prostatektomiją su nervinio pluošto išsaugojimu, panaudojant specialų NBI apšvietimą ir pritaikant robotizuotą ranką.
NVI urologų patirtis
NVI onkourologai naujomis technologinėmis galimybės naudojasi jau daugiau nei mėnesį. „Toliau dirbame tobuliname savo darbą su minirobotizuotais instrumentais, – sako dr. A.Ulys. – DEX robotizuota ranka leidžia mums pasiekti reikalingas vietas netraumuojant audinių. Galime sėkmingai atskirti nervinį pluoštą nuo prostatos.“
Pasak dr. A. Ulio, norint tai sėkmingai padaryti – atskirti nuo prostatos ir kuo mažiau jį pažeisti, reikia nervinį pluoštą identifikuoti ir labai gerai matyti. „Tam būtinas geras apšvietimas, vaizdo didinimas, 3D vaizdas, bet ir to neužtenka, – aiškina onkourologas.– Yra sukurti šviesos pluoštai, vadinamoji NBI šviesa, kurios tam tikras dažnis leidžia geriau identifikuoti nervinius ir kraujagyslinius pluoštus. Kartais chirurgas gali jų ir nepastebėti, o ta šviesa leidžia mums juos geriau atskirti. Atrodo tai menka detalė , tačiau kartais ta detalė gali turėti reikšmės išsaugant nervinį pluoštą. Tokia naujovė, kurią pritaikėme pirmą kartą. Tikimės, kad ši naujovė, kaip ir visos kitos, taps prieinamos mūsų pacientams.
NVI Onkourologijos skyriui, seniausiam specializuotam skyriui Lietuvoje, Europos urologų asociacija (EAU) ir Europos urologų taryba (EBU) 2017 m. suteikė Kompetencijos centro prostatos vėžiui gydyti sertifikatą.