Takotsubo kardiomiopatijos požymiai:
- krūtinės skausmas ir dusulys po stipraus streso;
- elektrokardiogramoje neįprasti požymiai, imituojantys širdies priepuolį;
- nėra jokių vainikinių arterijų užsikimšimo požymių;
- judėjimo sutrikimai kairiajame skilvelyje.
Kas tai?
Takotsubo kardiomiopatija – tai sindromas, kuriam būdinga ūminė, tačiau grįžtama kairiojo skilvelio disfunkcija. Šis sindromas yra stipraus streso, ligos, mylimo žmogaus netekties, nelaimingo atsitikimo ar kokios kitos nelaimės pasekmė. Štai kodėl tokia būklė dar vadinama streso sukelta kardiomiopatija arba „sudaužytos širdies“ sindromu.
Veiksniai, sukeliantys Takotsubo kardiomiopatiją
- Staigus kraujo spaudimo sumažėjimas;
- rimta liga, operacija ar medicininė procedūra;
- stiprus skausmas;
- smurtas šeimoje;
- astmos priepuoliai;
- blogų naujienų sužinojimas;
- avarija ar kiti nelaimingi atsitikimai;
- netikėta artimo žmogaus, draugo, gyvūno netektis, liga ar sužeidimas;
- barnis;
- finansiniai sunkumai;
- didelė baimė;
- viešasis kalbėjimas;
- netikėta staigmena.
Tiksli priežastis, kaip tai nutinka, nėra žinoma, tačiau specialistai mano, kad streso hormonai, pavyzdžiui, adrenalinas, tarsi „apsvaigina“ širdį ir taip sukelia širdies raumenų ląstelių arba koronarinių kraujagyslių pokyčius, kurie trukdo kairiajam skilveliui susitraukinėti.
Mokslininkai įtaria, kad vyresnio amžiaus moterys yra labiau pažeidžiamos dėl sumažėjusio estrogeno kiekio po menopauzės.
Takotsubo kardiomiopatijos gydymas
Gydytojai paprastai rekomenduoja standartinius širdies nepakankamumo vaistus, kartais duodamas ir aspirinas, jeigu pacientai turi dar ir aterosklerozę. Nors yra mažai įrodymų apie ilgalaikį gydymą, beta blokatoriai gali būti naudojami, siekiant išvengti pakartotinio susirgimo sindromu.
Dauguma sistolinės funkcijos sutrikimų ir skilvelių sienelių judėjimas išnyksta per 2 mėnesius. Mirties atvejų pasitaiko labai retai, o su širdies nepakankamumu susiduria maždaug 20 proc. pacientų. Kartais gali kilti komplikacijų, tokių kaip aritmija, skilvelio sienelės plyšimas ir pan.
Žinoma, labai svarbu išmokti valdyti stresą, kuris sukelia sindromą. Tačiau jei pastebėjote požymius ar pakitimus širdies veikloje, būtinai kreipkitės į specialistus.
Parengta pagal health.harvard.edu