R.Rūkaitei buvo vos devyni mėnesiai, kai jai medikai nustatė žvynelinę. Tai itin retas atvejis, nes paprastai ši sunki, neišgydoma, tik kontroliuojama autoimuninė liga pasireiškia vėliau.
Tik gimusi mergaitė buvo paskiepyta nuo tuberkuliozės ir hepatito B, o jos organizmas į tai reagavo skausmingu bėrimu. Kai medikai nustatė, kad mergaitė iš močiutės paveldėjo žvynelinę, buvo nuspręsta jos daugiau neskiepyti, nes skiepai sukelia ligos paūmėjimą.
„Vaikystėje tuo labai džiaugiausi – visus klasės draugus vesdavo skiepytis, o manęs nebadė. Tada neturėjau supratimo, ką tai reiškia, o dabar suprantu, kad labiau rizikuoju susirgti skiepais valdomomis užkrečiamosiomis ligomis“, – sakė 48 metų moteris.
Vienos tokių ligų – tymų – protrūkis Lietuvoje R.Rukaitei kelia siaubą, nes ji neturi galimybių nuo jos apsisaugoti. Pastarąjį kartą, kai skiepijosi, ji ilgai negalėjo suvaldyti žvynelinės. Ši iki galo neištirta liga pasireiškia ne tik kūną sudarkančiu skausmingu bėrimu.
„Tai – ne vien estetinė problema. Nevaldoma žvynelinė kerta per sąnarius ir vidaus organus. Pačiai to dar neteko patirti – kol kas valdau šią ligą, bet dėl jos sukeltų sąnarių problemų mano močiutė labai sunkiai vaikščiojo“, – pasakojo žurnaliste dirbanti R.Rukaitė.
Kaimynams nustatė difteriją R.Rukaitė kartą jau patyrė, ką reiškia nepaisyti draudimo skiepytis. Bet tada buvo taip išsigandusi, kad apie žvynelinę nebegalvojo.
1995 metais Rusijoje ir Ukrainoje kilęs difterijos protrūkis atkeliavo ir iki Lietuvos. Epidemija kilo dėl padidėjusio imlumo difterijai, kurį lėmė mažos vaikų skiepijimų imtys, nevykdoma suaugusiųjų revakcinacija ir pablogėjusios socialinės sąlygos. Greta to protrūkį paskatino ir vadinamieji popieriniai skiepai, kai ligos istorijoje buvo įrašoma, kad asmuo skiepytas, nors iš tiesų taip nebuvo.
Tuo laikotarpiu, atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas, Lietuvoje buvo vykdoma suaugusiųjų skiepijimo nuo difterijos kampanija, po kurios sergamumas šia liga vėl ėmė mažėti. Vis dėlto per protrūkį pasaulyje užregistruota 150 tūkst. difterijos atvejų, iš jų 5 tūkst. baigėsi mirtimi.
R.Rukaitės laiptinės kaimynams – baltarusiams sutuoktiniams ir dviem jų vaikams – taip pat buvo nustatyta difterija.
„Tada taip išsigandau, kad iškart nulėkiau skiepytis. Po pirmojo skiepo man atsinaujino žvynelinė. Kadangi liga bet kuriuo atveju grįžo, nepaisydama nieko susileidau dar dvi privalomas vakcinas. Tačiau po to trejus metus niekaip nesuvaldžiau žvynelinės“, – pasakojo R.Rukaitė.
Sunkiai sirgo gripu
Kiekvienos skiepais kontroliuojamos ligos protrūkis žurnalistei kelia baimę, nes moteris jaučiasi nesaugi: darbe, parduotuvėje, poliklinikoje, ypač vaikų darželiuose, į kuriuos dažnai eina darbo reikalais.
„Dirbu apie vaikus rašančiame žurnale, todėl nuolat bendrauju su vaikais. Negaliu net kaukės užsidėti, nes tada vaikai manęs bijos. Taip ir vaikštau peilio ašmenimis“, – sakė žurnalistė.
Prieš porą metų ji susirgo gripu. Nuo šio viruso skiepyta kolegė sirgo lengva gripo forma, o R.Rukaitė tris savaites negalėjo pakilti iš lovos.
„Maniau, kad jau mirštu, – buvo labai blogai. Tada sau pasakiau, kad nepaisant nieko ateityje skiepysiuosi nuo gripo, bet žinau, kad nesiskiepysiu, nes žvynelinė – irgi labai sunki liga“, – teigė moteris.
Itin gąsdina protrūkiai
Dabar jau pensininkė Rūtos motina buvo medikė, todėl norėjo skiepyti abi savo dukteris. Jaunesnioji R.Rukaitės sesuo žvynelinės nepaveldėjo, todėl yra skiepyta visais privalomais skiepais, ji skiepijo ir visus tris savo vaikus. Rūta irgi skiepijo savo dukterį.
„Mano šeima yra saugi, o man kiekviena žinia apie skiepais kontroliuojamų ligų protrūkius yra skausmingas dūris. Nenoriu išpūsti – nuolat negalvoju apie visas tokias ligas. Mane gąsdina protrūkiai. Anksčiau gąsdino difterija, dabar – tymai. Sąmoningai vengiu masinio susibūrimo vietų, nes žinau, kad esu nesaugi“, – kalbėjo R.Rukaitė.
Žurnalistei juoką kelia skiepų priešininkų argumentai, kad reikia ne skiepytis, o stiprinti imunitetą. Ji rašė nemažai straipsnių apie mediciną, daug bendravo su medikais ir visi vienu balsu tvirtino, kad imuniteto neįmanoma sustiprinti. Galima grūdintis, bet imuniteto tikrai nestiprina sintetiniai vitaminai.
„Dar juokingiau atrodo, kai sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga rimtu veidu aiškina, kad ir nemažai medikų yra skiepų priešininkai. Reikėtų atskirti melagingas žinias, kurias skleidžia tie patys skiepų priešininkai, ir neskleisti jų dar labiau, nes pati nesutikau nė vieno mediko, kuris pasisakytų prieš skiepus. Juokinga, kai XXI amžiuje žmonės neigia mokslo įrodymus“, – svarstė R.Rukaitė.
Žmones saugo visuomenės imunitetas
Tymai – ūminė, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Vienas tymais sergantis žmogus gali užkrėsti 18 kitų. Specifinių šios ligos gydymo priemonių nėra, taikomas tik simptominis gydymas.
Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonija, laringitas, otitas. Retais atvejais gali komplikuotis encefalitu (smegenų uždegimu).
Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau kaip keturis dešimtmečius. Ši vakcina – vienintelė apsisaugojimo priemonė nuo šios ligos. Visuomenė tymams tampa atspari tada, kai yra pasiskiepiję bent 95 proc. jos narių.
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Klinikinės medicinos instituto Vaikų ligų klinikos vedėjas Vytautas Usonis pabrėžė: kilus dabartiniam tymų protrūkiui didžiausia bėda yra ta, kad jei anksčiau šią ligą lietuviai parsiveždavo iš užsienio, dabar ją vieni kitiems platina vietiniai.
2017 metais PSO buvo paskelbusi, kad Lietuvoje tymai nekelia pavojaus, tačiau dabar mūsų šalis dėl šios ligos nėra saugi. Tai lėmė mažos skiepijimosi imtys ir visuomenė nebeturi imuniteto.
„Vadinamasis visuomenės imunitetas yra geriausia apsauga nuo tymų. Tačiau nereikia galvoti, kad dėl mistinio imuniteto prievarta skiepijame visus vaikus. Svarbiausia – skiepijamas žmogus ir jo apsauga. Bet kai jis saugus ir turi imunitetą ligai, laimi visa visuomenė. Jei imunitetą turi pakankamai daug žmonių, jų imunitetas saugo ir tuos, kurie to imuniteto neturi“, – tvirtino V.Usonis.
Vaikų kolektyvuose V.Usonis išskiria keturias grupes.
Pirmoji – skiepyti vaikai, turintys imunitetą tymams, raudonukei ir kiaulytei, nes būtent nuo šių trijų užkrečiamųjų ligų skiepijama kombinuotąja MMR vakcina.
Antroji grupė – neskiepyti vaikai, negalintys skiepytis dėl medicininių priežasčių. Dažniausiai tai – sunkiomis imuninės sistemos ar įgimtomis lėtinėmis ligomis sergantys, vakcinos komponentams alergiški vaikai.
Trečioji grupė – neskiepyti vaikai, kurių tėvai nusprendžia to nedaryti dėl įsitikinimų.
Ketvirtoji grupė – vaikų kolektyvo personalas ar suaugusieji, dažnai būnantys šiame kolektyve. Šie žmonės patiria papildomą riziką susirgti neskiepytų vaikų platinamomis skiepais valdomomis ligomis, nes kai kurios vakcinos tapo privalomos ne taip seniai.
„Pavyzdžiui, raudonukė vaikui yra labai lengva liga. Tėvai gali net nežinoti, kad vaikas ja sirgo, jei tik šiek tiek pakilo temperatūra, o bėrimas buvo matyti vos kelias valandas. Tačiau ši užkrečiamoji liga itin pavojinga nėščiosioms. Jei besilaukianti moteris ja suserga nėštumo pradžioje, gresia labai sunkūs vaisiaus apsigimimai“, – aiškino V.Usonis.
Skiepijimai nuo raudonukės Lietuvoje pradėti 1992 m. Privalomų skiepų nebuvo, tik rekomenduojami, tad dauguma dabartinių trisdešimtmečių neturi imuniteto šiai ligai.
Anot V.Usonio, svarbu girdėti ir prieš skiepus nusistačiusių asmenų argumentus, bet drauge nepamiršti labiausiai pažeidžiamų visuomenės grupių interesų.
„Vaikų neskiepijančių tėvų sprendimas svarbus ne tik jų vaikams, bet ir tiems žmonėms, kurie dėl kokių nors priežasčių yra nesaugūs, – negali skiepytis ar nebuvo paskiepyti ir to nežino. Per mažai kalbame apie šias grupes, bet prieš vakcinas nusistačiusių sprendimas nėra tik jų reikalas“, – tvirtino profesorius.