Atlikėjai dažnai prireikdavo medikų pagalbos dėl podagros paūmėjimo, didelio cukraus kiekio kraujyje, širdies ir kraujagyslių nepakankamumo.
Į Maskvos ligoninę J.Načialova buvo skubiai išgabenta šiemet kovo 8 dieną. Po kelių dienų ji paniro į komą. Kovo 16-ąją Julijai buvo atlikta operacija.
Netrukus dainininkės atstovai pranešė liūdną žinią: Julijos širdis sustojo.
Podagra rusų dainininkei kėlė ne tik fizines, bet ir dvasines kančias.
Iš pradžių ji mėgino slėpti savo ligą, dažnai visuomenėje pasirodydavo su ilgomis pirštinėmis, bandydama paslėpti ištinusius rankų sąnarius.
Netrukus dainininkė apie šią ligą nusprendė kalbėti viešai, taip skatindama palaikyti ir kitus sergančius podagra.
„Tai – karalių liga. Kažkas mano šeimoje valgė daug ikrų ir gėrė šampaną. O jei rimtai, noriu sau palinkėti sveikatos – tai svarbiausias dalykas. Turiu tiek daug planų“, – yra sakiusi Julija.
Nepaisydama ligos, Julija ir toliau koncertuodavo, įrašinėjo dainas. Dainininkė yra sakiusi, kad muzika išgydo visas ligas. Tačiau ji pralaimėjo kovą su sepsiu, kuris išsivystė kaip komplikacija.
Seniau podagra buvo vadinama ponų liga, nes ja sirgdavo tie, kurie valgydavo daug mėsos, kasdien gerdavo alaus ar kitokių svaigalų.
„Dabar tokių „ponų“ – daug.
Jei žmogus turi antsvorio, kenčia nuo medžiagų apykaitos sutrikimų, podagros priepuolis – ne už kalnų“, – įspėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Reumatologijos klinikos vadovė profesorė Asta Baranauskaitė.
Podagra dažniausiai suserga 40–50 metų žmonės, dažniau – vyrai. Sergamumas podagra įvairiose šalyse sudaro nuo 0,4 iki 3,9 procento gyventojų.
Būdingas pirmasis ligos požymis – kojos nykščio sąnario artritas. Nykštys, kartais ir šalia esanti pėdos dalis, patinsta, parausta, labai skauda.
– Kokia liga yra podagra? – pasiteiravau profesorės A.Baranauskaitės.
– Tai liga, kurią sukelia sutrikusi purinų (nukleino rūgščių adenino, guanino) apykaita, sutrikimas gali būti įgimtas arba atsiradęs dėl kitų ligų. Su podagra siejamas nutukimas, arterinė hipertenzija, širdies nepakankamumas, cukrinis diabetas, lėtinis inkstų nepakankamumas.
Purinai skaidomi kepenyse, čia jie paverčiami šlapimo rūgštimi, kuri iš organizmo šalinama per inkstus. Vartojant labai daug purinų turinčio maisto, esant padidėjusiai jų sintezei arba sutrikus išskyrimui per inkstus kraujyje cirkuliuoja didesnis kiekis šlapimo rūgšties.
Tai lemia šlapimo rūgšties kristalų atsiradimą sąnariuose ar jų susikaupimą po oda, išsivysto sąnario uždegimas, gali susidaryti podagrinių mazgelių – ant alkūnių, rankų ir kojų pirštų, ausies kaušelyje.
Jiems pratrūkus išteka baltai gelsva kreidinė medžiaga.
Kol ištirpusi šlapimo rūgštis cirkuliuoja kraujyje, nejaučiama negalavimų. Kai ji pradeda kristalizuotis audiniuose ir sąnariuose, tai sukelia uždegimą.
– Kodėl ši liga pažeidžia kojos nykštį?
– Šlapimo rūgštis sunkiau tirpsta žemesnėje temperatūroje. Todėl artritas prasideda tose kūno vietose, kur yra šiek tiek šalčiau, pavyzdžiui, kojų pirštuose.
Sušalus priepuolio tikimybė yra didesnė. Kojos nykščio skausmas būdingas tik pirmiesiems priepuoliams, vėliau priepuoliai gali kartotis, tęstis vis ilgiau ir pažeisti vis daugiau sąnarių.
Pažeidžiami ne tik kojų, bet ir rankų sąnariai. Ilgainiui jie gali smarkiai deformuotis.
– Ar įmanoma išvengti podagros priepuolių?
– Tinkama mityba ir alkoholio atsisakymas padeda užbėgti ligos paūmėjimams už akių.
Sergančiam podagra žmogui negalima gerti alaus, nes jame daug purinų. Jų gausu ir patiekaluose iš kepenų, inkstų.
Taip pat patariama riboti raudonos mėsos produktus (netinka ir riebūs padažai, sultiniai), jūrų gėrybes (nereikėtų valgyti sardinių, ančiuvių, austrių), netinka ir saldumynai, šokoladas, daug fruktozės arba kitų saldiklių turintys gėrimai.
Sveikiau yra daržovės, neriebūs pieno produktai. Bet tinka ne visos daržovės. Išimtis – špinatai, rūgštynės, briuseliniai kopūstai, ankštinės daržovės.
Taip pat nepatariama gerti daug kavos, nes ji skatina skysčių išsiskyrimą, todėl didėja šlapimo rūgšties kiekis kraujyje.
– Ar žmogus privalo apsiginkluoti valia ir kantrybe?
– Susirgus podagra reikėtų keisti gyvenimo būdą, ugdyti naujus įpročius.
Kita vertus, nebūtina visiškai atsisakyti mėsos ir tapti vegetaru. Daug svarbiau – negerti alaus, vengti ir kitokių alkoholinių gėrimų.
Gydymo sėkmė taip pat priklauso nuo to, kaip žmogus laikosi gydytojo patarimų.
– Ar įmanoma pasveikti?
– Savaime nepasveikstama, nors kai kuriems pacientams podagros priepuoliai yra reti, pavyzdžiui, kartojasi vieną ar du kartus per metus ar netgi rečiau.
Tipiniu atveju artritas kartojasi dažnai, o kartais ligonį vargina nuolat ir sukelia daug komplikacijų, varžo judesių laisvę, netgi sutrikdo galimybę vaikščioti, būti savarankiškam.
Labai dažnai išsivysto inkstų nepakankamumas, taip pat gali prasidėti sepsis, pavyzdžiui, dėl pratrūkusių tofuso (tai darinys, kurio viduje yra uratų kristalų su lipidais, baltymais) ar avalynės nutrintos odos, jei pėda yra deformuota.
Manau, podagros nereikėtų ignoruoti. Yra daug priemonių šiai ligai kontroliuoti.