Tam tikru gyvenimo etapu kirmėlių turėjo bene kiekvienas žmogus. Pirminiai simptomai dažnai yra nejaučiami, bet nenaikinant parazitų palaipsniui atsiranda ir kitų, daug rimtesnių negalavimų.
„Dažnai žmogus, kuris serga parazitinėmis ligomis, jaučia bendrą silpnumą, nuovargį, dirglumą, nemigą, gali būti įvairios alerginės reakcijos, anemija ar mažakraujystė. Tuomet daroma labai daug tyrimų ir ieškoma, ar nėra kažkokios rimtos ligos. Ir deja, bet ne visi medikai ar pacientai pagalvoja, jog tai gali būti paprasčiausia askaridozė ar kitokia parazitų sukelta liga“, – laidoje sakė Šeškinės poliklinikos, pirmo šeimos medicinos skyriaus vedėja Natalija Šertvytienė.
Iš organizmo nenaikinami parazitai per kraują gali patekti į gyvybiškai svarbius organus, taip sutrikdydami jų veiklą ir sukeldami riziką susirgti rimtomis ligomis.
„Nemažai žarnyno parazitų lervų migruoja organizme. Tai reiškia, jog jos užsilieka ne tik žarnyne, bet per kraujotaką gali patekti į kitus svarbius organus, kaip širdį ar plaučius, ir sukelti rimtus negalavimus“, – laidoje pasakojo kompanijos „You&Oil“ funkcionaliųjų maisto komponentų technologė Sandra Gandzelytė.
Nepageidaujamais organizmo svečiais galima užsikrėsti valgant neplautas daržoves, vaisius, mėgaujantis termiškai neapdorotu maistu. Parazitus pernešti gali ir naminiai gyvūnai. Stipri suaugusio žmogaus imuninė sistema dažnai pati kovoja su parazitais, tačiau su vaikai situacija kiek opesnė. Dažniausia problema – spalinukės.
„Spalinukės gyvena netoli išangės ir gali sukelti niežulį. Tai yra vienas pirminių ir lengvai pastebimų simptomų. Vaikai privalomai yra tikrinami prieš einant į darželį, daromas specialus tyrimas ir žiūrima, ar vaikas neturi kirmėlių“, – apie vaikų parazitines ligas pasakojo šeimos gydytoja N.Šertvytienė.
Kirmėlės ir parazitai egzistuoja šimtus metų, todėl gydymas nuo šių nemalonių organizmų buvo ir anksčiau. Ne tik cheminiai medikamentai, bet ir liaudiški metodai yra pakankamai veiksmingi gydymui nuo parazitinių ligų.
„Norint išnaikinti parazitus iš organizmo, svarbiausia yra sutrikdyti jų vystymosi ciklą. Tai dažniausiai užtrunka apie 2 savaites, nuo kiaušinėlio iki suaugusios lervos. Natūralioje medicinoje dažniausiai naudojamas pelynas, česnakas, moliūgų sėklos, kurios turi antiparazitinių savybių, tačiau kai kurie produktai nėra malonūs vartoti. Daug žmonių vartoja ir cheminius preparatus, kurie iš tikrųjų turi šalutinių poveikių ir dėl dažno vartojimo gali pažeisti kepenis“, – pasakojo S.Gandzelytė.
Žarnyno parazitus pastebėti nėra lengva, todėl gydytojai rekomenduoja profilaktinį gydymą. Lietuvos mokslininkai kartu su „You&Oil“ kompanija sukūrė natūralius maisto papildus iš eterinių aliejų komplekso, kuris puikiai tinka sveikos žarnyno būklės palaikymui.