Krūtinės skausmai praneša ne tik apie širdies ligas

2018 m. lapkričio 26 d. 11:43
Dažnas vos tik pajutęs skausmus krūtinėje iškart įtaria širdies funkcijų sutrikimus.
Daugiau nuotraukų (1)
Pasak Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Širdies ir kraujagyslių ligų centro gydytojo kardiologo Aurimo Mikalausko, normalu, kad daugelis pacientų, kurie kreipiasi kamuojami krūtinės skausmų, yra sunerimę dėl širdies ligų – jos mūsų šalyje pasitaiko dažnai ir gali tapti staigios mirties priežastimi.
Tačiau svarbu prisiminti, kad skausmai krūtinės srityje ne visada tiesiogiai susiję su širdimi.
Skausmas krūtinėje dėl širdies ligų – retas reiškinys tarp jaunų žmonių
Krūtinėje organų yra daug, tai ir skausmo priežasčių pasitaiko labai įvairių – būtent dėl to krūtinės skausmai yra toks dažnas reiškinys tarp suaugusiųjų.
„Jei krūtinės skausmai nėra tiesiogiai susiję su širdies ligomis, tuomet dažniausiai pasitaiko krūtinės ląstos sienos skausmas, atsirandantis dėl tarpšonkaulinių raumenų, nervų ligų, kremzlinės šonkaulių jungties uždegimo (kostochondrito), kaklinės ir krūtininės stuburo dalies patologijos, pvz., degeneracinių stuburo pakitimų, peties sąnario patologijos, virškinamojo trakto patologijos (stemplės refliukso ar spazmo, skrandžio ligų), kvėpavimo sistemos ligų (plaučių uždegimo, pleurito), tulžies pūslės akmenligės, retai – aortos ligų“,- vardina kardiologas.
Ištirti ir nustatyti skausmo šaltinį nėra paprastas procesas – vien skausmo vieta ar pobūdžiu remtis nepakanka. Anot specialisto, krūtinės skausmai vertinami ir pagal stiprumą, skausmą didinančius ir mažinančius veiksnius, kitus simptomus bei pokyčius bėgant laikui, o ligos pobūdį pasufleruoti gali ir amžius.
„Krūtinės skausmas, kurį sukelia išeminė širdies liga (stabili krūtinės angina, miokardo infarktas) ar kitos sunkios ligos retai pasitaiko jauniems žmonėms. Jiems dažnesni kaulų-raumenų sistemos sukelti krūtinės skausmai: įvairios traumos, patempimai, raumenų uždegimai, virškinamojo trakto patologija. Kuo vyresnis amžius, tuo didesnė rizika, kad paciento skausmo krūtinėje priežastis yra kokia nors širdies patologija“, – teigia A. Mikalauskas.
Krūtinės skausmai gali pasireikšti ne tik dėl krūtinėje esančių organų ligų
Gydytojas įspėja, jog skausmas iš aplinkinių sričių (viršutinės pečių juostos, kaklo) ir viršutinės pilvo dalies gali plisti į krūtinę ir imituoti krūtinės skausmus. Kartais skausmo krūtinėje priežastis nėra sąlygota kokių nors krūtinės ar aplinkinių regionų patologijos, bet susijusi su emocine įtampa, lėtiniu nuovargiu ar depresija.
„Pasitaiko, kad pacientas pats kreipiasi arba būna nukreipiamas pas kardiologą, nes galvoja, kad skausmo krūtinėje priežastis – širdies ir jos kraujagyslių problemos.
Taip būna ne visada – pamenu atvejį, kai vienas mano pacientas pasiskaitė internete apie skausmą krūtinėje ir iš aprašytų simptomų diagnozavo sau išeminę širdies ligą, tuomet atvyko diagnozės patvirtinimo.
Turiu pripažinti, kad paciento simptomai tikrai buvo panašūs į išeminės širdies ligos simptomus, tačiau atliekant specialius tyrimus, diagnozė nepasitvirtino, o vėliau pacientui tikslinant skausmo krūtinėje priežastį buvo nustatyta tikroji simptomų priežastis – išopėjęs skrandžio vėžys.
Jeigu pacientas ir aš būtume patikėję vien simptomais, nesuabejoję diagnoze, tikrosios ligos – skrandžio vėžio – būtume nenustatę ir pacientas negautų jam reikiamo gydymo“,- pasakoja kardiologas.
Kaip atpažinti širdies skausmus?
Dažniausiai pasitaikantys krūtinės skausmai vadinami stenokardija arba krūtinės angina – juos daugeliu atveju sukelia išeminė širdies liga (stabili angina, miokardo infarktas ir kt.).
„Šie skausmai gali klaidinti – ūmaus miokardo infarkto metu be skausmo krūtinėje dažnai jaučiamas kairės, rečiau – dešinės rankos skausmas, kuris gali plisti į apatinį žandikaulį, tapti skausmo viršutinėje pilvo dalyje priežastimi.
Taip atsitinka todėl, kad skausmas iš širdies plinta į tam tikras zonas nugaros smegenyse, į kurias patenka skausmas ir iš kitų regionų. Be to dažnai mūsų smegenys širdies patologijos sukelto skausmo nesugeba atpažinti, ypač jeigu su tokiu skausmu susiduria pirmą kartą.
Tokiu atveju mes „širdinį“ skausmą suvokiame kaip labiausiai mums pažįstamą, pvz., peties ar skrandžio skausmą ir klaidingai ieškome šių sričių patologijos“, – teigia specialistas.
Anot A. Mikalausko, pacientai sergantys krūtinės angina paprastai savo skausmą apibūdina kaip gniaužiantį, spaudžiantį ar tiesiog sunkiai nupasakojamą sunkumo jausmą, tačiau itin retai pasitaiko, kad jaučiamas skausmas būtų apibūdinamas kaip duriantis, rėžiantis ar deginantis.
„Skausmo trukmė įvairi – jeigu tai stabili krūtinės angina, skausmas netrunka ilgiau nei 5 min. (išskirtiniais atvejais gali tęstis ir iki 15-20 min.), o miokardo infarkto atveju skausmo trukmė būna ilgesnė nei 20 min. Tipinė skausmo lokalizacija – už krūtinkaulio, bet ne kokiame nors konkrečiame taške, nes skausmas gali plisti ir į rankas, kaklą ar žandikaulį. Skausmus provokuoja fizinis krūvis, kiek rečiau – stresas, todėl paprastai jie praeina savaime nutraukus fizinį krūvį arba išgėrus nitroglicerino. Kartais pasitaiko netipinio pobūdžio skausmų, pvz., imituojančių skrandžio skausmus, pasireiškiančiu vien tik dusuliu.
Rečiau skausmo krūtinėje priežastis būna dėl širdį dengiančių dangalų uždegimo – perikardito. Jam būdingas nuolatinis skausmas už krūtinkaulio, kurį stiprina gilus kvėpavimas, kosulys, rijimas, sumažina sėdėjimas palinkus į priekį. Dažniau perikarditų nustatome šaltuoju periodu, kai padaugėja įvairių infekcinių ligų“, – įspėja gydytojas.
Anot A. Mikalausko, svarbiausia atsiminti, kad nėra svarbu, ar skausmas kyla po fizinio krūvio, ar būnant ramybės būsenos, ar ilgai jis trunka, ar ne – jeigu jaučiate bet kokius krūtinės skausmus, visada reiktų kreiptis į savo gydytoją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.