Dalijasi ta pačia palata
Biržų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Audris Mukas ir Pačeriaukštės seniūnas, buvęs vicemeras Aurimas Frankas dalijasi ta pačia palata Panevėžio ligoninėje.
Abu vyrus ištiko rimtos bėdos dėl širdies – infarktas.
64 metų A.Mukui sveikata sutriko praėjusios savaitės pabaigoje, penktadienį, bet pagal žvalų balsą kalbantis telefonu net nesuprastum, kad jis – kardiologų pacientas.
A.Frankas į medikų rankas pateko praėjusio mėnesio 23 ar 24 dieną, bet jauno – 42 metų seniūno situacija buvo kur kas pavojingesnė. Jis ne tik patyrė infarktą, bet ir išgyveno klinikinę mirtį, kelias paras buvo ištiktas komos. Dabar jaučiasi ne taip ir blogai – ruošiasi į sanatoriją.
Nematė nei tunelio, nei šviesų
„Sveikata sugriuvo. Faktas. Bet kas dieną vis geryn“, – kalbėjo A.Frankas.
Tikrosios padėties jis sakė nežinantis, nes gydytojai kalba nuotrupomis, galbūt nenorėdami išgąsdinti.
Blogai A.Frankas pasijuto būdamas namuose vakare. Biržų ligoninės priėmimo skyriuje jam darė širdies masažą, lašelines.
Seniūnas spėjo gydytojams pasakyti, kad skausmas eina į viršų, ir prarado sąmonę.
Pagal kitų pasakojimus žino, kad medikai jį gaivino apie 20 minučių. Buvo kviestas reanimobilis, bet kažkodėl vežti į Panevėžį delsė.
„Kiek žinau, atsikalbinėjo valandą. Buvo prarastos vadinamosios auksinės valandos. Nes į Panevėžį mane išvežė tik 4 valandą ryto“, – pasakojo A.Frankas.
Per klinikinę mirtį jis nematė nei tunelio, nei žmogeliukų, nei šviesų.
Į kelionę – vienas
A.Frankas po truputį jau pradėjo vaikščioti. Jis neįsivaizduoja, kodėl ištiko tokia bėda.
Lieknas vyras negeria, nerūko, riebiai ir per daug nevalgo, lankė šokius, sportavo, mėgo važinėti dviračiu. Atmetus žalingus įpročius, teliko išvada, kad kaltas stresas.
Nors stiprių išgyvenimų pastaruoju metu nepasitaikė, bet nerimas, nemalonumai kaupėsi po truputį.
Galbūt pervargo darbe, nepailsėjo?
„Tas ir yra, kad savaitė iki infarkto keliavau po Norvegiją“, – atsakė valdininkas.
Vyras gyvena vienas ir į kelionę leidosi vienas – nei žmonos, nei širdies draugės neturi. Bet A.Frankas nemano, kad vedybinis gyvenimas būtų pakeitęs jo likimą kita linkme.
Girdėjo kalbant medikus
A.Mukas susirgo taip pat savaitė po atostogų. Jis buvo išvykęs į Turkiją.
Valdininkui pasisekė, kad Biržų ir Panevėžio medikai reagavo labai operatyviai. Vyras blogai pasijuto per pietus namuose, o popiet, apie ketvirtą valandą, jau gulėjo ant operacinio stalo Panevėžio ligoninėje.
Kol medikai jam į kraujagysles vedė tris stentus, A.Mukas klausėsi jų pokalbio.
Infarkto ištiktuosius dažnai apima panika, mirties baimė, bet A.Mukas teigia to bemaž nepatyręs. Viskas vyko taip skubiai, kad belikę tikėtis geriausio.
Pagal balsą atrodo, kad A.Mukas greitai šoks iš lovos ir važiuos namo.
Valdininkas neskuba džiaugtis. Jis prisipažino, jog medikai įspėjo, kad jei tik bandys lakstyti, tai vėl išgrius.
Bet jam jau liepta vaikščioti – iš lėto, neskubant, nedarant staigių judesių.
Kvietė, ir ne kartą
Biržų ligoninės vadovas P.Bimba užtikrino, kad dėl A.Franko biržiečiai medikai negaišdami skambino į Panevėžio ligoninės reanimacijos skyrių dėl reanimobilio.
„Ir ne kartą skambinom. Kodėl iš karto nevažiavo, negaliu atsakyti, nes nežinau. Jų klauskite, mes įsakyti kolegoms negalime, tik paaiškinti, kokia situacija“, – kalbėjo P.Bimba.
Jis tiksliai nežino, kiek užtruko laiko, kol reanimobilis vis dėlto atvyko.
Paklaustas, galbūt biržiečiai gydytojai nepakankamai įtikinamai paaiškino kolegoms, kad situacija itin rimta, P.Bimba stebėjosi: „Klinikinė mirtis. Ką daugiau begalima aiškinti?“
Smulkiau pasakoti apie A.Franko atvejį medikas nesutiko. Jis teisinosi neturintis nei budėjusio gydytojo, nei A.Franko raštiško sutikimo.
Panevėžio ligoninės atstovas Vytautas Riaubiškis pirmadienį valanda prieš darbo pabaigą sakė negalintis iškart pakomentuoti ne pastarųjų dienų įvykio, tam reikia pasiruošti. Atsakymo iki darbo dienos pabaigos nesulaukėme, tad po to klausimus išsiuntėme raštu. Jei gausime atsakymą, išspausdinsime vėliau.