Grėsmingai auga sergamumas Lietuvos vyrus žudančia liga, bet išeitis yra

2018 m. rugsėjo 12 d. 14:09
Rugsėjis – prostatos vėžio žinomumo mėnuo. Su šia grėsminga liga susidūrė ne vienas žinomas Lietuvos ir pasaulio vyras.
Daugiau nuotraukų (7)
Ši klastinga liga neaplenkė žinomo Lietuvos iliuzionisto Arvydo Stonio, kuris džiaugiasi sugebėjęs vėžį suvaldyti, padedamas profesoriaus iš Didžiosios Britanijos Roberto Thomo.
Šią savaitę „Lietuvos ryto“ žurnalui „Stilius“ duotame interviu susirgęs prostatos vėžiu prisipažino ir verslininkas Žilvinas Grigaitis.
Prieš mažiau nei dvi savaitės ši liga pasiglemžė ir skandalingojo Kremliaus dainiaus Josifo Kobzono gyvybę. Rugsėjo 11 dieną jam būtų sukakę 81-eri.
Sergamumas auga, liga jaunėja
Prostatos vėžys Lietuvoje jau gerą dešimtmetį pagal dažnumą laikosi antroje vietoje ir vienaip ar kitaip paveikia tūkstančius šeimų. Vis daugiau vyrų kreipiasi į gydytojus dėl prostatos sutrikimų. Kasmet apie 3 tūkstančiams iš jų diagnozuojamas prostatos vėžys.
Vėžio registro duomenimis 2001 m. diagnozuoti 1007 nauji prostatos vėžio atvejai, 2011 m. – 2715 atvejų, 2014 m. – net 3753 nauji atvejai. 2015 m pabaigoje prostatos vėžiu sirgo per 19 tūkstančių Lietuvos vyrų.
Pagal mirtingumą nuo onkologinių susirgimų prostatos vėžys pasaulyje yra viena iš dažniausių vyrų mirties priežasčių. Iš trijų Baltijos šalių Lietuvoje sergamumo prostatos vėžiu rodiklis mažiausias, bet mirtingumas didžiausias. O liga vis jaunėja.
Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa
Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa Lietuvoje vykdoma nuo 2006 metų.
Pagal šią programą vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu, 1 kartą per 2 metus nemokamai atliekamas prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas.
Manoma, kad PSA kraujo tyrimas padeda aptikti prostatos vėžį labai ankstyvoje stadijoje. Kiekvieno brandaus vyro pareiga – rūpintis savo sveikata ir profilaktiškai atlikti PSA testą bent kartą per metus, net jeigu už jį tektų susimokėti patiems. O šiam žingsniu juos gali paskatinti šeimos gydytojai ir artimieji.
Lietuvos gydymo įstaigose PSA testo kainos nėra didelės, nuo 5 iki 10 eurų. Kuo ankstesnėje stadijoje vėžys nustatomas, tuo daugiau šansų jį sėkmingai išgydyti.
Prostatos vėžys dažniausiai pakerta vyresnio amžiaus vyrus, tačiau kasmet jis paliečia vis jaunesnius. Paprastai jis auga lėtai, todėl apie 90 proc. vyrų ilgą laiką tik stebimi, jiems nebūtina operacija, chemoterapija ar spindulinis gydymas, kuris pradžioje gali padaryti organizmui daugiau žalos nei pats vėžys.
Tačiau net ir išplitusį naviką galima sėkmingai gydyti ar palengvinti ligos simptomus ir suteikti vyrams galimybę mėgautis gyvenimu.
PSA yra baltymas, kurį gamina ir sveikos, ir piktybinės prostatos epitelio ląstelės. Kuo daugiau kraujyje šio baltymo, tuo didesnė tikimybė, kad vyras serga onkologine liga. Augliai, kuriuose vyksta intensyvi PSA gamyba, linkę greičiau išplisti iš prostatos. Gydymas, kuris mažina PSA gamybą, iš tiesų akivaizdžiai lėtina ligos progresavimą ir mirties riziką.
Polifenoliai padeda kovoti su vėžiu
Polifenoliai yra natūralios cheminės medžiagos, kurios augalams, o ir mūsų maistui suteikia spalvą, kvapą ir skonį.
Mokslininkų nuomone, polifenoliai padeda apsisaugoti nuo kancerogenų, aktyvina imuninę sistemą, padeda slopinti vėžinių ląstelių mitybai būtinų kraujagyslių augimą ir gali daryti tiesioginį poveikį naviko augimui ir metastazių vystymuisi.
Mityba, kurioje gausu polifenolių turinčių produktų – įvairiaspalvių daržovių, vaisių, uogų, prieskonių, arbatos – siejama su mažesne vėžinių bei kitų lėtinių ligų rizika ar retesniu jų atkryčiu po gydymo.
Mokslininkai iš Didžiosios Britanijos šias polifenolių savybes sėkmingai pritaikė praktikoje: kovai su prostatos vėžiu jie pasitelkė ne tik tradicinius gydymo metodus, bet ir polifenolių gausius augalinius produktus.
Didžiosios Britanijos nacionalinio vėžio tyrimų tinklo Papildomos terapijos ir gyvenimo būdo klinikinių tyrimų komitetas po ilgus metus trukusių tyrimų sukūrė unikalų polifenolių gausų preparatą iš augalinių produktų – brokolių, granatų, ciberžolių ir žaliosios arbatos.
Jo poveikį neišplitusiu prostatos vėžiu sergantiems vyrams patikrino dvigubai aklu placebu kontroliuojamu klinikiniu Pomi T tyrimu, kuriam vadovavo vienas iš preparato autorių – žymus Didžiosios Britanijos mokslininkas, onkologas, profesorius Robertas Thomas.
Tyrėjų komandai pirmąkart pasaulyje pavyko įrodyti augalinių produktų poveikį vėžio progresavimui: beveik pusei naująjį preparatą vartojusių vyrų prostatos vėžys nustojo augti ar net sumažėjo.
Be to, didelei grupei vyrų polifenolių gausios kapsulės padėjo išvengti skausmingo ir itin brangaus gydymo – operacijos, chemoterapijos ar spindulinės terapijos, arba jį atitolino, nesukeldami nemalonaus, o kartais ir pavojingo šalutinio poveikio.
Mokslininkų nuomone, polifenolių poveikis universalus, todėl jie naudingi kovojant su įvairiomis onkologinėmis ligomis ar siekiant išvengti ligos atkryčio po gydymo.
Šiandien jau yra tvirtų įrodymų, kad nereceptinės savigalbos priemonės, sveika mityba ir tinkamas gyvenimo būdas – veiksmingos priemonės, kurios padeda kovoti su vėžiu ir didina tradicinių gydymo būdų veiksmingumą.
Todėl ypač svarbu reguliariai mankštintis, nepriaugti svorio, nerūkyti, mažiau vartoti sočiųjų riebalų, atsisakyti alkoholio ir cukraus bei papildyti mitybą polifenoliais.
„Šiandien prostatos vėžys jau ne nuosprendis, tai tik kitoks gyvenimo būdas“ – TV8 laidoje „Sveikatos medis“ praėjusį sekmadienį pasakojo profesorius Robertas Thomas konsultuotis pas jį atvykusiam iliuzionistui A.Stoniui.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.