Sergantieji širdies ligomis sulaukė ne vienerius metus lauktos džiugios žinios

2018 m. rugsėjo 8 d. 16:55
Džiugi žinia sergantiesiems širdies nepakankamumu: priimtas sprendimas kompensuoti jiems reikalingus inovatyvius vaistus.
Daugiau nuotraukų (1)
Būtent tai buvo nuspręsta šią savaitę specialiame Sveikatos apsaugos ministerijoje vykusiame posėdyje. Šios žinios pacientai bei jų artimieji laukė ne vienerius metus, ji – ypač džiugi, nes dovanoja viltį gyventi ir gyventi ne bet kaip, o žymiai kokybiškiau. Inovatyvius vaistus gydytojai kardiologai galės išrašyti po keleto mėnesių, kai bus pakeisti tam tikri teisės aktai ir vaistai bus įrašyti į kompensuojamųjų vaistų kainyną.
Ypač svarbu ir tai, kad šį sprendimą valdžios atstovai priėmė kone tuo pat metu, kai Europos Parlamente buvo pristatytas naujasis „Daugiadisciplinės ir integruotos širdies nepakankamumo priežiūros vadovas“, kurį inicijavo Širdies nepakankamumo politikos tinklas. 
Naujasis vadovas sudarys galimybę inicijuoti pacientams svarbius pokyčius ir pagerinti sveikatos priežiūros sistemos tvarumą visose Europos šalyse. Dokumente išskiriama 10 pagrindinių reikalavimų, skirtų Europos valstybių vyriausybėms, kurie turėtų užtikrinti strateginį pasirengimą kovojant su širdies nepakankamumu. 
Ypač akcentuoti šie reikalavimai: būtina inicijuoti formalias širdies nepakankamumo strategijas, nes kol kas tokias turi tik kelios Europos šalys. Taip pat nepaprastai svarbu investuoti į tvarius, specialius širdies nepakankamumo priežiūros modelius, užtikrinti nuolatinę aukštos kokybės priežiūrą, išmatuoti ir patobulinti pagrindinius širdies nepakankamumo priežiūros aspektus. Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija, kuriai talkina Lietuvos kardiologų draugija, turi kuo didžiuotis šioje srityje – šalyje diegiama specializuota širdies nepakankamumo priežiūra, skirta pažeidžiamiausiai pacientų grupei. 
Negailestinga statistika
Apie 15 milijonų visoje Europoje, daugiau nei 103 tūkstančiai Lietuvoje – maždaug tiek žmonių yra diagnozuotas širdies nepakankamumas. Tai itin sunki lėtinė liga, visam laikui apsunkinanti paties svarbiausio žmogaus organo, nuo kurio priklauso kiekvieno iš mūsų gyvybė, veiklą. Įvairūs tyrimai rodo, kad širdies ir kraujagyslių ligos grėsmingai jaunėja. 
Širdies nepakankamumas yra natūrali kitos ligos – padidėjusio kraujospūdžio, miokardo infarkto, sutrikusio širdies ritmo, širdies raumens uždegimo ir kitų – baigtis. Tai nepaprastai grėsminga būklė, nes kas antras pacientas nuo diagnozės nustatymo miršta maždaug per 5 metus. Kasmet Lietuvoje dėl širdies nepakankamumo yra hospitalizuojama apie 20 000 žmonių. Tai valstybei kiekvienais metais kainuoja maždaug 25 milijonus eurų. Gydytojai prognozuoja, kad jei nebus taikomos tinkamos šios ligos prevencijos priemonės, iki 2030 metų širdies nepakankamumu sergančiųjų skaičius padidės 25 proc.
Gyvenimo trukmę prailgina dvigubai
Kaip teigė VU Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoja kardiologė, Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės vadovė prof. Jelena Čelutkienė, nepaprastai džiugu, kad sveikatos politikos formuotojai atsižvelgė į gydytojų nuomonę, užsienio šalių patirtį, ir Lietuvos pacientai pagaliau galės gydytis naujos kartos vaistais, kurie, palyginus su senaisiais, sergančiųjų gyvenimo trukmę prailgina dvigubai.
„Šio preparato laukėme jau ne vienerius metus. Praktiškai nuo 2014-ųjų, kai buvo pristatytas jo kertinis klinikinis tyrimas. Įdomu tai, kad minėtas tyrimas netgi buvo sustabdytas anksčiau laiko, nes rezultatai, kalbant apie pacientų išgyvenamumą, buvo tiesiog puikūs. O tai labai svarbu sergantiems širdies nepakankamumu, mat liga negailestinga ir labai klastinga. Maža to – naujieji vaistai iš esmės pagerina pacientų savijautą, taip pat apsaugo nuo ligos paūmėjimų, žmonės rečiau patenka į ligoninę. 2016 m. buvo pristatytos Europos kardiologų gairės, kuriose minėtas vaistas buvo įvardintas kaip pagrindinis gydant širdies nepakankamumą. Juo buvo pradėti gydyti pacientai visoje Europoje“, – sakė gydytoja.
Padėtis pasikeitė iš esmės
„Kalbant apie širdies nepakankamumo gydymą, taip pat šios ligos sukeliamas dramatiškas pasekmes, Lietuva nuo kitų Europos šalių, taip pat nuo kaimynių Latvijos ir Estijos, ilgai skyrėsi tuo, kad mūsų pacientai neturėjo galimybės gydytis naujaisiais, tarptautinėmis rekomendacijomis patvirtintais vaistais. Kai kalbėdavome apie diagnostiką, intervencinio bei chirurgines gydymo galimybes, šios ligos valdymą ambulatorinėje praktikoje, atrodydavome gana panašiai kaip ir kitos valstybės. Sergančiuosius ribojo tik naujų inovatyvių vaistų prieinamumas, mat valstybė jų nekompensavo. 
Dabar situacija pasikeitė iš esmės. Nuo šiol sergantieji lėtiniu širdies nepakankamumu galės gyventi pastebimai visavertiškesnį gyvenimą. Tuo tarpu mes, gydytojai, turėsime dar vieną efektyvų įrankį ligai valdyti“, - tvirtino Lietuvos širdies asociacijos prezidentas, Kauno klinikų Reabilitacijos klinikos vadovas prof. dr. Raimondas Kubilius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.