Insultą patyrusiam kauniečiui poliklinika liepė mokėti už nemokamą paslaugą

2018 m. liepos 26 d. 06:09
Video
Kauno Šilainių poliklinikos pacientas piktinasi neteisėtu pasipinigavimu.
Daugiau nuotraukų (3)
Į „Lietuvos ryto“ televiziją kreipęsis vyras pasakojo, kad šeimos gydytojai paskyrus lašinę, jam teko ne tik nusipirkti vaistus, bet ir sumokėti už paslaugą, kad buvo įdurta adata. Nes, kol lašėjo lašinė, jam buvo skirta lova.
Ligoninės administracija jam paaiškinusi, kad mokama už komfortą. Mokestis esą taikomas, kai gydytojas lašines paskiria pacientui pageidaujant. Tokie pat įkainiai nustatyti visose Kauno poliklinikose, nors, anot Valstybinės ligonių kasos, ši paslauga draustiems pacientams turi būti nemokama.
Paaiškinimas apstulbino
77-erių metų kaunietis Algirdas Markauskas dar kartą perskaitė Kauno šilainių poliklinikos administracijai surašytą skundą.
Jame piktinosi, kad neteisėtai buvo paprašytas sumokėti už ligonių kasų finansuojamas paslaugas.
A.Markauskas pasakojo po insulto kreipęsis į šeimos gydytoją. Jam buvo skirtas lašinių kursas.
„Gydytoja, – sakau, – blogai. Aš griūvu, aš negaliu eit“. „Gerai, sako, atsistokit, ištieskit rankas, užsimerkit“. Kai patikrino, kad aš jau visai griūvu, greitai mane pasodino ir man skyrė lašinę, penkis kursus“, – prisiminė kaunietis A.Markauskas.
Po gydymo kurso atsigavęs vyras ėmė domėtis, kodėl teko pirkti ne tik vaistus, lašinės sistemą, bet ir mokėti už paslaugą, kurią turėtų finansuoti Ligonių kasa.
Už tai, kad buvo įbesta adata ir paguldytas į lovą, jis kas kartą į kasą mokėdavo po 6 eurus 66 centus.
Gautas poliklinikos atsakymas apstulbino.
„Sako: „Jūs gavot komfortinę paslaugą, jūs buvot paguldytas ant lovos, kultūringai aptarnautas už tai mokat pinigus.
Jeigu jus būsit pasodintas ant kėdės ar koridoriuje, ar pas daktarę, tai būtų nemokama paslauga“. Aš žado netekau. Jūs galit įsivaizduot?“ – stebėjosi vyras.
Paklaustas, ar būtų pasėdėjęs ant kėdės, kol lašindavo vaistus, kaunietis patikino: „Aš būčiau pasėdėjęs, būčiau ir ant žemės pagulėjęs, man – „dzin“, man svarbu vaistai kuo greičiau papultų“.
Komfortas abejotinas
Skundą į polikliniką atnešęs vyras užsuko į procedūrų kabinetą ir parodė neva komfortišką palatą, kurioje – trys lovos su polietileno plėvele aptrauktais čiužiniais ir pagalvėmis. Pacientui po galva buvo dedamas tik vienkartinis paklotas.
Aprodydamas palatą vyras komentavo: „Užtiestas yra celofanas – suprakaituoji, drėgna. Ten kiti ligoniai guli su savo kojomis, gali ir infekciją gauti, kvapas atsiduoda šlapimu“.
Moka, kai paslaugos pageidauja pats pacientas
Pasak Šilainių poliklinikos direktorės, paslauga, kuomet statomos lašinės, yra nemokama tuo atveju, jei ją skiria šeimos gydytojas. O jeigu vietoj siūlomų tablečių lašinių pageidauja pats žmogus, už tai jam tenka mokėti.
„Jeigu pacientas pageidauja tokios paslaugos ir tokio vaisto suleidimo, o gydytojas mato, kad tai neprieštarauja jo sveikatos būklei ir galima tą medikamentą šitaip suvesti, pacientas moka už lovą, už paklotą, už slaugytojos pastovią priežiūrą“, – paaiškino Šilainių poliklinikos Kaune direktorė Janina Didžiulienė.
Moka net turint specialisto nukreipimą
Prie procedūrų kabineto lašinės laukianti Teresė Kaulavičienė „Lietuvos ryto“ televizijos žurnalistams parodė gydytojo specialisto jai išrašytą paskyrimą. Tačiau ir jai už paslaugą teko mokėti.
„Va, galit pasižiūrėti: susimoku ateidama“, – sakė T.Kaulavičienė, rodydama 6,66 euro kvitą.
Paklausta, už ką moka? Ar už tai, kad įduria, moteris atsakė: „Nu taip. Aš penkias dienas buvau, vėl išsirašiau šeštą. Man pikta: kiek ten gauni tos pensijos, o dabar už vaistus reikia mokėti, dar suleidimas mokamas. O kas lieka?“
J.Didžiulienė paaiškino: „Vaisto įvedimo forma yra mokama, nes tai neįeina į gydytojo specialisto funkcijas, tik šeimos gydytojo pacientams“.
Džiaugėsi, kad kaina yra mažiausia
Šilainių ir dar keturias Kauno poliklinikas valdančios įstaigos direktorius tikina, kad už lašines, kurių pageidauja pacientas, tenka mokėti visose miesto poliklinikose. Neva iš Ligonių kasos finansavimas yra nepakankamas. Tad reikia ieškoti ir kitų šaltinių.
„Tokia vienoda tvarka yra visuose padaliniuose ir kaina yra tokia pati. Mes, kaip viešoji įstaiga, griežtai laikomės ministro nustatytos kainodaros ir neužsidedame nė cento viršaus. Jei palyginti su kitomis įstaigomis, ne mūsų poliklinikos padaliniais, tai čia yra 6,66 Eur., o kitur Kaune kainuoja nuo 13 iki 20 eurų ta pati procedūra“, – aiškino Kauno miesto poliklinikos direktorius Paulius Kibiša.
Pinigus privalo grąžinti
Tuo metu Kauno ligonių kasos direktorius sako, kad paskyrus lašinę, reikia nusipirkti tik vaistus. Pati paslauga draustiems pacientams nemokama visais atvejais, net jei gydytojas atvyktų į namus. O lašinių skyrimo pagal prašymus esą iš viso neturėtų būti.
„Kai šeimos gydytojas skiria pats medikamentą ir kai vadovaujasi gydytojo konsultanto paskirtu gydymu ir reikia įgyvendinti tą gydymą, tai apie mokėjimą negali būti ir kalbos.
Kitais atvejais sunku pasakyti, kodėl gali būti tas mokamas gydymas paskirtas, jei pats pageidauja. Tai, kas gydymą organizuoja, kas už jį atsako, jeigu pagal paciento pageidavimus daroma? Tik gydytojas gali nuspręsti, nes jis atsakingas už tą gydymą“, – kalbėjo Kauno teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Regimantas Andriūnas.
Anot ligonių kasos direktoriaus pacientas, jei sumokėjo už lašines, turėtų kreiptis į poliklinikos administraciją ir reikalauti, kad pinigai būtų grąžinti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.