Ramiai ir oriai nugyventi paskutines savo gyvenimo dienas daugeliui žmonių padeda slaugos ligoninės. Tačiau viešumoje kartais tenka išgirsti apie jas ir ne itin palankių atsiliepimų. Kokių?
Slaugos ligoninės mūsų šalyje dirba visu pajėgumu, jose retai būna laisvų lovų. Pagrindiniai tokių įstaigų ligoniai – dažniausiai senyvo amžiaus, itin sunkiomis ligomis sergantys žmonės.
„Tai patys sudėtingiausi pacientai, turintys galybę nusiskundimų, tiek fizinių, tiek psichikos sutrikimų. Alzheimerio, Parkinsono ligos, būklės po išeminio, hemoraginio insulto, po kaulų lūžių, senatvinė demencija, širdies nepakankamumas, paskutinių stadijų vėžys, išsėtinė sklerozė – tai tik kelios dažniausios diagnozės, – pasakoja vienos didžiausių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninių Lietuvoje Vilkpėdės ligoninės gydytoja psichiatrė Jūratė Kotomin.
Specialiai vaistų ligoniams niekas negirdo
Vieną pagrindinių mitų, neva slaugos ligoninių pacientai yra pripumpuojami raminamųjų vaistų, pririšami prie lovų, kad nekeltų rūpesčių juos prižiūrinčiam personalui, J.Kotomin pakomentuoja taip:
„Ligoniams specialiai vaistų niekas tikrai negirdo. Kiekvienas pacientas yra gydomas pagal individualų, būtent jam sudarytą planą, gydytojui tiksliai išanalizavus žmogaus ligą, įvertinus galimą komplikacijų riziką.
Kažkodėl ydingai manoma, kad vaistų „prišertas“ žmogus bus ramus ir nekels problemų. Anaiptol. Pernelyg apdujęs nuo vaistų ligonis jausis tik blogiau, o ir jį prižiūrinčiam slaugytojui bus tik sunkiau, mat žmogus pats nepajėgs valgyti, atlikti gamtinių reikalų, jam bus sunku judėti, ilgainiui atsiras pragulų, kurias reikės prižiūrėti.
Beje, dauguma kažkodėl pamiršta, kad slaugos ligoninėse gulintys senyvo amžiaus sunkiai sergantys pacientai (beje, per 80 procentų visų ligonių – nevaikštantys) dažniausiai ir privalo vartoti vienokių ar kitokių vaistinių preparatų.
Neretai net po keletą per dieną. Pamiršta ir tai, kad šie žmonės, net ir nebūdami slaugos įstaigoje, o gulėdami ligoninėje ar prižiūrimi namie, taip pat vartodavo raminamųjų, migdomųjų ar kitokių preparatų“, – pasakoja gydytoja psichiatrė.
Pasak pašnekovės, kai pacientas atvyksta į slaugos ligoninę, pirmosios pora savaičių jam dažniausiai būna išties labai sunkios. Natūralu, kad tuo adaptacijos laikotarpiu ligonis būna dirglesnis, prasčiau miega, valgo, jo būklė gali netgi pasunkėti. Ilgainiui apsipratus situacija pagerėja.
Ne visada sergantįjį įmanoma prižiūrėti patiems
Dar vienas itin dažnas mitas apie slaugos ligonines – kad jos niekada neatstos gydymosi ir priežiūros namie, tarp savų sienų. Tie, kurie atiduoda savo artimąjį į slaugos įstaigą, yra laikomi beširdžiais, nes juk iš tokių įstaigų pacientai dažniausiai iškeliauja ne atgal pas savus, o į aną pasaulį.
J.Kotomin šiam teiginiui taip pat nepritaria.
„Slaugos ligoninė tikrai nėra savi namai ir niekada negalės jais būti. Tai nėra įprasta žmogui aplinka, čia jis galbūt kitaip maitinamas, nei yra pratęs, jį supa svetimi asmenys. Tačiau į slaugos ligoninę pacientai ir patenka ne atsitiktine tvarka.
Siuntimą į slaugos įstaigą išrašo šeimos gydytojas. Kartu su ligonio artimaisiais sprendžiama, kokia žmogaus būklė, ar jam galima gydytis namie, ar juo ten bus tinkamai pasirūpinta. Juk liga ligai nelygi. Dauguma mūsų pacientų yra vieniši senukai, nebeturintys artimųjų arba jų vaikai yra toli užsienyje, taigi negali prižiūrėti savo tėvų, senelių. Galų gale ne visais atvejais namie ir įmanoma patiems prižiūrėti sergantįjį.
Kartais tam būtinos specialios medicininės žinios, kartais – speciali įranga, jei ligonis nejuda pats. O slaugos ligoninėje dirba įvairių sveikatos priežiūros specialistų grupė: tai gydytojai, slaugytojai, medicinos psichologai, kineziterapeutai, ergoterapeutai, masažuotojai, socialiniai darbuotojai, savanoriai.
Kadangi, kaip minėjau, slaugome išties sunkių būklių ligonius, natūralu kad dalis jų ir miršta pas mus. Kai kurie pacientai (ar jų artimieji) pas mus atvyksta jau žinodami, kiek daugmaž jiems dar liko gyventi.
Tą žinojimą lemia paskutinės tam tikrų ligų stadijos, kai pamažu pradeda trikti atskirų organų ar viso organizmo veikla. Tačiau nė vienas neatvyksta į slaugą sąmoningai čia numirti. Visi turi vilties.“
Anot gydytojos psichiatrės, blogiausia, kad mes, lietuviai, nemokame, bijome kalbėti apie mirtį. Mums sunku ją pasitikti. Dar sunkiau susitaikyti su netektimi.
„Mirtis ir gedėjimas išprovokuoja daugybę jausmų – neigimą, pyktį, liūdesį, nepasitenkinimą. Vieni žmonės natūraliai išgyvena visus jausmus, kiti kuriame nors „įstringa“. Pavyzdžiui, pykčio ar neigimo. Ir tuomet nesvarbu joks žinojimas, kad artimasis sirgo nepagydomai, kad vilties nebuvo. Prasideda kaltųjų paieškos. O kai kaltė kam nors suverčiama, natūralu, kad pačiam palengvėja“, – tvirtina medikė.
Papildomi „susimokėjimai“ neišsprendžia dėmesio trūkumo
Gana dažnai tenka girdėti ir pasakymą, jog slaugos ligoninėse tenka už daug ką mokėti, jei nori, kad tavo artimas žmogus būtų tinkamai ir nuolat prižiūrimas, kad jam būtų suteiktos geresnės sąlygos, nes įstaigos – dauguma senos, perpildytos, palatose trūksta privatumo ir pan.
Pasak Vilkpėdės ligoninės vyriausiosios slaugos administratorės Liubovės Pozniak, pagal sutartį su teritorine ligonių kasa paciento priežiūra ligoninėje yra apmokama.
„Kas konkrečiai yra apmokama, o kas ne, reglamentuoja daugybė teisės aktų. Jų žmonės dažniausiai nežino, tad labai daug su jais apie tai kalbamės, aiškiname. Būtiniausiomis priemonėmis, vaistais pasirūpina įstaiga, tačiau kartais pacientų artimieji pageidauja neva geresnių, populiaresnių, reklamose matytų vaistų. Tuomet vėl kalbamės, kuo negalime pasirūpinti, kas tikrai nėra būtina. Taip, mūsų sveikatos sistema nėra tobula, tačiau visada stengiamės rasti optimalią išeitį“, – pasakoja L.Pozniak.
Kalbant apie papildomas priemokas, anot pašnekovės, nepaisant visų švietėjiškų kompanijų, dauguma žmonių vis dar kažkodėl mano, kad primokėjus jų artimuoju bus pasirūpinta išskirtinai gerai, tikisi, kad tuomet personalas prie sergančiojo budės nuolat.
„Šiuo metu beveik visur trūksta personalo. Gydytojų ir slaugytojų stygių stengiamės kompensuoti kitų specialybių darbuotojais, kad jie galėtų daugiau bendrauti su pacientais. Papildomi ,,susimokėjimai“ neišsprendžia dėmesio trūkumo. Visi ligoniai yra lygūs, visais turime pasirūpinti, pamaitinti, prižiūrėti. Mums taip pat labai svarbu, kad žmogus būtų lankomas artimųjų, tad padedame susisiekti su toli esančiais giminaičiais, turime interneto ryšį“, – teigia Vilkpėdės ligoninės vyriausioji slaugos administratorė.
Pašnekovė tvirtina, kad jų ligoninėje iš viso yra 79 palatos, didžioji jų dalis – keturvietės, yra ir vienviečių, dviviečių palatų. Dalyje palatų žmonės gali gulėti po tris, penkis ar šešis. „Į mažesnes palatas paprastai guldomi sunkesni, nepagydomomis ligomis sergantys pacientai. Sąmoningi, lengviau negaluojantys ligoniai patys prašosi kaimynystės, kad palatoje turėtų su kuo bendrauti.
Jei palatoje atliekamos kokios nors procedūros, keičiamos sauskelnės, pacientas atskiriamas širma, jei palatoje yra pašalinių, jų visada mandagiai paprašoma trumpam išeiti. Taigi sąlygos tikrai yra normalios. Aišku, visada galėtų būti dar geriau“, – pasakoja L.Pozniak.
Būtinas tarpusavio bendradarbiavimas
Pasak J.Kotomin, žmonės, kurių artimieji guli slaugos ligoninėje, dažniausiai jaučia savotišką kaltę, bejėgiškumą, taip pat apmaudą, kad patys negali pasirūpinti sergančiaisiais. Į daugelį dalykų reaguojama gana jautriai, kartais pernelyg priekabiai. Nors tokių amžinai viskuo nepatenkintų žmonių buvo, yra ir, matyt, bus visada, pamažu gausėja gretos tokių, kuriems slaugos ligoninėje patiko, kurie gydytojus ir slaugytojus mini tik šiltu žodžiu, rekomenduoja kitiems.
J.Kotomin taip pat atkreipia dėmesį į tai, jog nepaprastai didelę įtaką tiek paties sergančiojo, tiek jo artimųjų psichologinei būklei, adekvačiam situacijos suvokimui turi bendravimas ir bendradarbiavimas su personalu.
„Tik tarpusavyje kalbėdamiesi, būdami atviri ir išsakydami savo norus bei nuogąstavimus galime geriau suprasti vieni kitus, išsiaiškinti savo galimybes ir pasiekti geresnių rezultatų, – sako medikė. – Nė vienas slaugos ligoninių darbuotojas ligoniui nedaro nieko bloga specialiai. Priešingai, šią specialybę renkasi tie žmonės, kurie nori ir gali padėti kitiems.
Kartais būna nepaprastai sunku, kai nori padėti sergančiajam, bet negali, arba kai bręsta nepagrįstas konfliktas. Norisi išvengti pykčių, deja, ne visada pavyksta. Kad galėtume geriau suprasti vieni kitus, personalo prašome įsivaizduoti, kaip jie jaustųsi konkretaus ligonio vietoje, kai žmogus pats negali atsikelti, nusiprausti, pavalgyti, nueiti į tualetą, bendrauti, užsiimti mėgstama veikla, kai nuolat jaučia skausmą.
Taip pat prašome pagalvoti, kaip jaučiasi artimieji, kurie mato bejėgį giminaitį, nori padėti, bet nepajėgia. Pacientų artimųjų savo ruožtu prašome pamąstyti, kaip jie jaustųsi personalo vietoje, kai vienu metu dėmesio, pagalbos, priežiūros reikia ne vienam ir net ne dviem pacientams, kai per trumpą laiką žmones reikia pamaitinti, nuprausti, pakalbinti, išklausyti, paguosti, pakelti, nuvežti, taip pat nepamiršti pildyti kiekvieno ligos istorijos.
Ir ką reiškia tokioje situacijoje vietoj paprasčiausio supratimo, galbūt dėkingumo žodžių sulaukti priekaištų, kad nepakankamai greitai sukosi, priėjo, prižiūrėjo. Įsivaizdavus save kito vietoje bendradarbiavimas pasidaro paprastesnis, lengvesnis.“
Darbas slaugos ligoninėje, anot J.Kotomin, nepaprastai prasmingas, tačiau nelengvas. Darbo krūvis – didžiulis, o tempas – greitas. Kasdien susiduriama su negatyviomis emocijomis, sunkiomis ligomis, gana dažnai – su mirtimi.
„Nors tai – mūsų darbo dalis, nors stengiamės giliai į širdį viso to nepriimti, vis dėlto esame žmonės. Kartais kai kuriose situacijose ir mes patys jaučiamės bejėgiai ką nors pakeisti. Nepaisydami to, vis tiek stengiamės nenuleisti rankų, būti pozityvūs. Geranoriškesnius raginame būti ir mūsų pacientų artimuosius. Tai ligoniui padeda jaustis geriau“, – teigia gydytoja.
Anot medikės, artėjantis šventų Kalėdų laikotarpis – puikus metas pamėginti tokiems tapti. Taip pat pabūti su savo tėvais, seneliais, padėkoti už kartu praleistas gražias akimirkas ir tokiu būdu padėti jiems kiek įmanoma ramiau ir oriau nugyventi likusį laiką.
Padovanokime langą į pasaulį
Vilkpėdės ligoninė – lyg ištisas pasaulis su savo rojumi ir pragaru, savo angelais ir savo nelabaisiais. Sunku įsivaizduoti, kad tokiame pasaulyje vyktų stebuklai. Tačiau stebuklai įmanomi net ir skaistykloje ar pragare. Juk artėja Kalėdos.
Jeigu pasinaudojote prekybininkų kalėdine akcija ir pasidovanojote naują televizorių, galbūt jūsų senasis, bet dar veikiantis, galėtų tapti tokiu stebuklu. Plika siena priešais paskutinius mėnesius gyvenančio žmogaus akis būtų nebe plika, o su langu į pasaulį, į kalėdinį šurmulį.
Svarbu, kad televizoriai būtų plokšti, tokie, kuriuos galima pakabinti ant sienos, – pastatomiems palatose paprasčiausiai nėra vietos. Geriausia – 80–100 cm įstrižainės. Praverstų ir televizorių laikikliai. Ligoninės skaičiavimais, reikėtų 15 televizorių – po 5 į skyrių.
Palatose tuščias sienas pagyvintų ir paveikslai. Personalas mielai įrėmintų ir pakabintų seneliams vaikų nupieštus piešinius – tam reikėtų rėmelių.
Verkiant reikia skalbimo mašinos (7 kg talpos). Kaip manote, su kokiais drabužiais į ligoninę patenka benamiai? Artimųjų, galinčių atnešti drabužių, jie neturi. Drabužius reikia kam nors išskalbti – patalynę skalbianti švaros įmonė nepritaikyta skalbti smulkius daiktus.
Reikia ir pačių drabužių, ypač vyriškų kelnių, bluzonų, apatinių, kojinių. Tikrai nebūtinai idealios būklės. Reikia sauskelnių, skirtų suaugusiesiems, – nuolat ir daug.
Mažai kas pagalvos, tačiau seneliams labai reikia ir užimtumo priemonių: stalo žaidimų, priemonių rankdarbiams, piešimui, muzikos instrumentų ir pan. Didesnėse palatose praverstų nedideli staliukai (100x100 cm) su 4 kėdėmis, kad būtų galima valgyti ne lovoje, o prie stalo.
Labai trūksta sėdimų mechaninių neįgaliųjų vežimėlių – 50–80 vnt., kad senelius būtų galima išvežti į bendrus renginius, į kiemą šiltesniu laikotarpiu. Lauke būtų gerai įrengti 2–3 medines pavėsines.
Didelė ligoninės svajonė – liftas. Vienas liftas ligoninėje yra, bet dažnai genda. Ne kartą yra buvę, kai slaugytojai ligonius iš antro aukšto į pirmą ir atgal turėjo nešioti laiptais ant rankų. Šachta antram liftui yra, tačiau įrengti jam reikia apie 20 tūkst. eurų.
Labai praverstų planšetiniai kompiuteriai – ligoniams bendrauti „Skype“ su artimaisiais. Užtektų 3 vienetų, po vieną į skyrių. Yra buvę netgi taip, kad Vilkpėdės ligoninės slaugytojai tapdavo savotiškais detektyvais ir internetu surasdavo pas juos atsidūrusio vienišo kaip pirštas senelio kraujo gimines. Tokie atvejai, kai išlydėti veltui gyvenimą iššvaisčiusios motinos susirenka jos išbarstyti vaikai, įgiję jėgų jai atleisti, yra labiausiai jaudinančios akimirkos visam ligoninės personalui.
Visada lengviau ištiesti pagalbos ranką vaikams, nesunku ir gyvūnams, kurie – minkšti ir pūkuoti. Senas, ligotas žmogus retai kam atrodo patrauklus, o mirties tema netgi gąsdina. Todėl prieš slaugos ligoninių bėdas norisi užmerkti akis, verslininkai bodisi „investuoti į mirtį“. Tačiau, kad ir kaip norėtume nustumti nuo savęs šį faktą, nėra žmogaus, kuris būtų nemirtingas. Tai investicija ne į mirtį, o į patį žmogų.
Jei galite padėti Vilkpėdės pacientams kuo nors iš išvardintų daiktų, prieš veždami paskambinkite Ūkio skyriaus vedėjui telefonu 8 618 83987.
Jeigu galite prisidėti finansiškai, ligoninės sąskaita paramai: LT657044060000374609.