Respublikinėje Šiaulių ligoninėje jau implantuojami modernūs endoprotezai

2017 m. spalio 16 d. 07:00
Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos centro specialistai keletą metų peties, klubo ir kelio sąnario endoprotezavimo operacijoms naudoja modernius endoprotezus.
Daugiau nuotraukų (5)
Sustiprėję po operacijos pacientai grįžta pasikonsultuoti ir džiaugiasi ne tik pavykusia operacija, bet ir suteikta galimybe judėti be skausmo bei pagalbinių priemonių ir gyventi visavertį gyvenimą.
Jei skauda – laikas operuoti
Kad sąnarys būtų pakeistas protezu, operacijai atlikti prireikia keleto didelių dėžių instrumentų, kuriuos reikia pritaikyti, žinoti, kurį paimti.
Valstybinė ligonių kasa ligoninėms siūlo kelių rūšių endoprotezus, ir pacientai kartais nežino, kokius rinktis, tad jiems pataria specialistai.
Operuojantiems chirurgams tenka mokėti dirbti su visais protezais. Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos centro specialistai jau keletą metų dirba su moderniais endoprotezais, kurie suteikia galimybę pakeisti ne tik visą sąnarį, bet ir tik išdilusią jo dalį.
Kad operacijos būtų sėkmingos, reikia įgūdžių ir žinių, o chirurgų mokymai vyksta tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Gydytojai nuolatos tobulinasi svečiose šalyse, kur gali stebėti operacijas, klausti, kokie yra trūkumai ar pranašumai, kokie niuansai.
Ortopedijos-traumatologijos centro specialistai pastebėjo, kad pastaraisiais metais keisti sąnarius tenka vis jaunesniems žmonėms. Ir ši tendencija medicinai žengiant pirmyn dar didės.
„Anksčiau žmogui sakydavome: jei dar gali vaikščioti – lauk. Kai jau visai nebegalėsi, operuosime. Dabar jau sakome – jei jau skauda, tai ir reikia operuoti“, – neslėpė ortopedas-traumatologas Žydrūnas Vitkauskas.
Ši galimybė atsirado drauge su naujo tipo vienpusiu protezu. Dabar galima spręsti tą sąnario dalies problemą, kuri tuo metu ir vargina žmogų, nebūtina laukti, kol visas sąnarys sudils.
Lietuvoje per metus panaudojama apie 7 tūkstančius protezų. Peties endoprotezavimo operacijų per metus atliekama apie 150. Ir šių operacijų poreikis didėja, nes pacientų, besiskundžiančių peties skausmais, pastebimai daugėja.
Daugiausia iki šiol atliekama kelio, klubo sąnario keitimo operacijų, nes žmogui reikia vaikščioti. Petys taip pat aktualu, nes žmogus nori gyventi visavertį gyvenimą. Vaistais gydomas skausmas, o operacijos metu galima problemą išspręsti iš esmės.
Po operacijos paciento laukia reabilitacinis gydymas. Numatyta, kada galima pradėti judinti ranką, kada kelti ir kokį svorį kelti. Specialių nurodymų teks laikytis ir visą likusį gyvenimą.
Be lazdos jau nevaikščiojo
Prieš pusmetį ortopedas-traumatologas Ž.Vitkauskas drauge su kolegomis Mindaugu Dambrausku ir Vytautu Mažutavičiumi atliko kelio sąnario operaciją – panaudojo prancūzų kompanijos pagamintą endoprotezą.
Šios operacijos metu pakeistas ne visas kelio sąnarys, bet viena kelio sąnario pusė. Pasak Ž.Vitkausko, kai išdyla viena sąnario pusė, pasitelkus modernius implantus yra galimybė keisti tik tą sąnario dalį – tai ir buvo padaryta per šią operaciją.
Anot specialisto, medicinos mokslas sparčiai žengia į priekį ta linkme, kad kuo labiau visi implantai atitiktų žmogaus anatomiją ir operuojant kuo mažiau reikėtų chirurginės intervencijos, o žmogui būtų kuo daugiau naudos.
68 metų šiaulietei Bronei Laurinaitienei prieš metus pradėjo skaudėti kelį. Moteris kreipėsi į šeimos gydytoją, jis išrašė siuntimą į ortopedo-traumatologo konsultaciją.
Specialistas diagnozavo artrozę, paaiškino, kad kelio sąnario girnelė trupa.
„Pavalė ištrupėjusį sąnarį, bet skausmas tik paūmėjo“, – prisimena Bronė ją varginusį skausmą. Gydytojas nusprendė, kad reikės kelį operuoti. Moteris sutiko, nes be lazdos jau negalėjo vaikščioti ir teko kentėti nepakeliamą skausmą.
Sulaukusi eilės protezui gauti B.Laurinaitienė atvyko į Ortopedijos-traumatologijos centrą.
„Jums operacija bus atlikta šiuolaikiškai, nes keisime ne visą sąnarį, bet jo dalį“, – paaiškino pacientei ortopedas-traumatologas Ž.Vitkauskas, vėliau atlikęs sudėtingą operaciją.
Operacinės personalas pacientei sakė, kad jai nusišypsojo laimė, nes operuos ir iš Prancūzijos atvykęs specialistas, o operacijos metu pirmą kartą ligoninėje bus implantuojamas modernus endoprotezas, parinktas pagal pacientės kelio patologiją. Jau kitą rytą po operacijos B.Laurinaitienė džiaugėsi operacijos sėkme.
„Kėliausi ir vaikščiojau“, – pasakojo moteris, jau pamiršusi ir metus kentėtą skausmą, ir lazdelę, kuria dar pasiramsčiuodavo pirmus mėnesius po operacijos.
Kruopštūs tyrimai garantuoja sėkmę
52-ejų šiaulietė Tatjana Baužienė kelio skausmą kentėjo net ketverius metus, kol galiausiai nebegalėjo vaikščioti, tapo nedarbinga. Atvykusi į šeimos gydytojo kabinetą ir gavusi siuntimą į ortopedo-traumatologo konsultaciją nebedelsė.
Specialistas paaiškino, kad būtina atlikti nemažai tyrimų ir tik tada bus galima spręsti, ar galima atlikti kelio sąnario protezavimą. Buvo skirtas radiologinis tyrimas, magnetinis rezonansas, atlikta ir kelio sąnario artroskopija.
Ortopedas-traumatologas pacientei paaiškino, jog ypač svarbu įsitikinti, ar stiprūs kryžminiai kelio raiščiai. Tik įsitikinus, kad viskas gerai, buvo nuspręsta atlikti vienpusį kelio sąnario endoprotezavimą.
Per operaciją T.Baužienei pakeistas ne visas kelio sąnarys, bet tik susidėvėjusi jo dalis – vidinis šlaunikaulio gumburas. Pasak ortopedo-traumatologo Ž.Vitkausko, tokios operacijos metu daug mažiau traumuojamas pacientas, todėl ir pooperacinis laikotarpis daug lengvesnis, o rezultatas greitesnis.
Praėjus dviem mėnesiams po operacijos Tatjana sakė, jog nėra taip, kad nieko nejaustų, – dar reikia darbo, mankštos, kad kelias judėtų tarsi sveikas.
Didžiausias džiaugsmas, kad jau gali užlipti laiptais, – seniau lipdavo šonu. Moteris pasiryžusi daryti viską, kad vėl galėtų vaikščioti be jokio skausmo.
Operavo gydytojų komanda
Detalus paciento ištyrimas ir gydytojų pasirengimas padeda panaikinti sunkias traumų pasekmes. Gydytojų komanda kartu su kviestiniu svečiu iš Prancūzijos sunkią peties traumą patyrusiai pacientei atliko sudėtingą operaciją, kurios metu implantuotas anatominis peties sąnario protezas.
Ją atliko Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojai V.Mažutavičius, Ž.Vitkauskas bei ortopedijos implantų instruktorius Danet Paskalis iš Prancūzijos. Operacijos metu atkurta peties sąnario anatomija ir implantuotas anatominis peties sąnario protezas.
Anesteziologijos-operacijų skyriaus operacinė, kurioje atliekamos endoprotezavimo operacijos, įrengta pagal naujausius reikalavimus.
Pasak skyriaus vyriausiosios slaugytojos Vidos Dominauskaitės, ši viena iš devynių skyriaus operacinių, kurioje įrengta ypač efektyvi ventiliacijos sistema, kondicionieriai, apšvietimas, modernus narkozės aparatas, ligonio stebėjimo monitorius, skirta sąnarių protezavimo operacijoms.
Pirmoji pacientė, kuriai Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedai-traumatologai implantavo naująjį anatominį peties sąnario endoprotezą, – šešiasdešimtmetė Joniškio gyventoja.
Pacientė buvo patyrusi traumą – žastikaulis lūžo į keletą fragmentų. Pasak ortopedo-traumatologo V.Mažutavičiaus, buvo diagnozuotas skeveldrinis proksimalinio žastikaulio galo lūžis, visiškai suardyti sąnariniai paviršiai, tad endoprotezavimo operacija tampa daug sudėtingesnė, nei atliekant planinę peties sąnario keitimo operaciją.
„Atlikome peties sąnario protezavimą, minkštųjų audinių rekonstrukciją – pasirinkome anatominį protezo variantą, kuris atkūrė ir peties sąnario anatomiją, tai suteiks galimybę pacientei gyventi visavertį gyvenimą“, – po operacijos spaudos konferencijoje kalbėjo pacientę operavęs V.Mažutavičius.
Kartu operacijoje dalyvavusio ortopedo-traumatologo Ž.Vitkausko teigimu, pagrindinis naujojo protezo privalumas tas, kad jis atitinka žmogaus anatomiją, – implantavus tokį protezą pacientui suteikiama galimybė atlikti visos amplitudės judesius.
„Pakeitus klubo sąnarį pacientas jau kitą dieną ligoninėje su ramentais vaikščios. O po peties sąnario endoprotezo efektą pacientė turėtų pajusti po maždaug trijų–šešių mėnesių. Tikimasi, kad pacientė galės atlikti apie 95–100 procentų iki traumos buvusių judesių“, – vylėsi Ž.Vitkauskas.
 
 
endoprotezaiortopedijatraumatologija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.