„Simptomai priklauso nuo auglio padėties",— teigė neurochirurgas Theodore Schwartz.
Pavyzdžiui, jei auglys yra smegenų dalyje, kuri kontroliuoja rankas ar regėjimą, gali pasireikšti galūnių silpnumas ar susilpnėjusi rega.
Svarbu suprasti, jog bet kuri smegenų ląstelė gali suformuoti auglį. Kadangi smegenys kontroliuoja ir interpretuoja informaciją iš visų kūno dalių, ir simptomai gali būti labai įvairūs.
Visgi, kai kurie ženklai ir rodikliai yra dažnesni už kitus. Štai 6 pagrindiniai smegenų auglio simptomai:
1. Traukuliai
Nepaisant to, kokio tipo smegenų auglys susiformuoja, traukuliai yra vienas pirmųjų ženklų, jog kažkas negerai. Auglys dirgina smegenis ir tai sukelia nenormalų, netaisyklingą kūno judėjimą. Tai gali būti tiek visą kūną apimančios konvulsijos, tiek silpni, tačiau įtartini kažkurios galūnės ar veido dalies trūkčiojimai.
2. Nerangumas
Jei žmogui sunku atrakinti duris, jis nerangiai lipa laiptais ar tiesiog nesugeba išlaikyti pusiausvyros, labai tikėtina, jog jam vystosi ar jau išsivystė smegenų auglys. Neįprastai nerangios galūnės, problemos kalbant, ryjant ar kontroliuojant veido išraiškas taip pat liudija apie šią problemą.
3. Kūno dalių nutirpimas
Vertėtų atkreipti dėmesį į kūno ar veido dalių nutirpimus. Jei auglys formuojasi smegenų kamiene, dalyje, kuri jungia galvos ir stuburo smegenis, žmogus praranda pojūčius kai kuriose kūno dalyse ir judesiai tampa nerangūs, nekoordinuoti.
4. Atminties ir mąstymo pasikeitimai
Tiesa, jog auglys gali sukelti elgesio ar asmenybės pakitimus, tačiau radikalios transformacijos, apie kurias dažnai girdime ar matome filmuose, nėra tokios jau dažnos. Paprastai auglį smegenyse turintys žmonės susiduria su atminties, mąstymo problemomis, jaučiasi pasimetę bei suglumę.
5. Pykinimas
Pykinimas, nemalonūs pojūčiai pilvo srityje taip pat gali būti smegenų auglio simptomas. Ypač jei visa tai tęsiasi be paaiškinančios priežasties.
6. Regos sutrikimai
Bet kokie regos sutrikimai — susilpnėjimas, susidvejinimas ar tiesiog neaiški rega — yra susiję su smegenų auglio atsiradimu. Šį auglį turintys žmonės kartais gali regėti neįprastas formas ar akyse „plaukiojančius“ darinius, vadinamus aura.
Mitas apie galvos skausmą
Neverta per daug jaudintis dėl atsiradusio keisto galvos skausmo. Nepaisant populiarios nuomonės, jog toks skausmas byloja apie galvos auglį, tai tikrai nėra pirmasis simptomas. Galvos skausmas pasireiškia tik esant itin dideliam, vėlyvųjų stadijų augliui.
Auglių atsiradimo priežastys ir gydymas
„Dauguma auglių atsiranda be jokios priežasties ir dar nėra nustatyti jokie rizikos faktoriai. Žinome tik tiek, kad vaikams ir vyresniems nei 60 metų žmonėms yra didesnė tikimybė susidurti su šia problema. Tačiau smegenų auglys gali atsirasti bet kam“,— teigė Theodore Schwartz.
Taip pat dažnai galima susidurti su įsitikinimu, jog mobilieji telefonai sukelia smegenų auglį, tačiau tai nėra tiesa. Dar nėra jokių įrodymų šiam teiginiui.
Dideliems, piktybiniams augliams pašalinti dažniausiai daromos operacijos, skiriami vaistai, radiacija ar chemoterapija. Tačiau dažniausiai pasitaiko maži ir gerybiniai augliai, kuriems nereikia taikyti jokio gydymo.