Žinomo Kauno kūrėjo gyvybė buvo pakibusi ant plauko: pirmas požymis – keistas skonis burnoje

2017 m. kovo 16 d. 10:00
Iveta Skliutaitė
Gyvybei pavojingą mielominę ligą įveikęs 53 metų žinomas kaunietis stiklo dizaineris ir karikatūrininkas Edmundas Unguraitis tikisi susigrąžinęs gyvenimo džiaugsmą.
Daugiau nuotraukų (8)
Jis tapo pirmuoju pacientu Kaune, kuriam atlikta autologinė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija ir tuo pat metu taikomas hemodializės metodas.
Ketvirtadienį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose surengtoje spaudos konferencijoje E.Unguraitis papasakojo, kaip prieš 8 mėnesius nustatyta liga pakeitė jo gyvenimą ir kaip su ja buvo kovojama. Medikai pristatė, kuo šis atvejis išskirtinis.
„Pastebėjau, jog atlikdamas tuos pačius veiksmus užtrunku ilgiau – vėliau atvažiuoju į darbą, eidamas su draugais atsilieku nuo grupės, tapo sunku važiuoti dviračiu“, – sunkios ligos pradžią prisiminė kaunietis.
Jis pasakojo, jog viskas prasidėjo nuo keisto skonio burnoje – tuomet pagalvojo, kad tiesiog kyla skrandžio rūgštys. „Žmona duodavo kelias tabletes, o valgant skonis išnykdavo, tad negalvojau, jog tai galėtų būti ligos požymis.
Dažnai jaučiau bendrą silpnumą, nuolatinį nuovargį. Atsimenu tą liepos 24-osios šeštadienį – po pusryčių pasijaučiau nekaip ir nuėjau prigulti, o jau vakare man buvo atlikta pirmoji dializės procedūra“, – prisimena E. Unguraitis.
Atlikti kraujo tyrimai rodė neįprastai aukštus rodiklius, nebūdingus sveikam žmogui. „Po pietų jau buvau Kauno klinikų Suaugusiųjų priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje. Gydytojai, pamatę mano kreatinino lygį kraujyje, nustebo, o atlikta echoskopija privertė sunerimti ir mane, nes iki tol niekada nesiskųsdavau savo sveikata. Vėlai vakare man buvo pradėta taikyti dializė – štai kaip greit gali apsiversti gyvenimas aukštyn kojomis“.
Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos Hematologijos skyriaus vadovas Rolandas Gerbutavičius sakė, jog šis atvejis išskirtiniu laikomas dėl to, kad dėl mielomos pacientui visai nustojo veikti inkstai. Gelbėjant gyvybę buvo pradėtos hemodializės procedūros. Vėliau reikėjo galvoti apie kaulų čiulpų transplantaciją.
Medikų teigimu, pasaulio literatūroje nėra daug aprašytų atvejų, kad tokiam sunkiam pacientui buvo atlikta kaulų čiulpų transplantacija. Kauniečiai džiaugėsi, jog jie ne tik atliko šią procedūrą, bet ir ji buvo sėkminga.
Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytojas Domas Vaitiekus tikino, jog praėjusiųjų metų pabaigoje E.Unguraitis pasijuto blogai dėl sutrikusios inkstų veiklos. Jam buvo įtariama mielominė liga. Atlikus inksto ir kaulų čiulpų biopsiją dėl tikslios diagnozės medikai konsultavosi su gydytoju profesoriumi Dietgeriu Niederwieseriu iš Leipcigo universitetinės ligoninės Onkologijos ir hematologijos klinikos.
„Edmundui diagnozuota baltymo negaminanti mielominė liga. Nusprendę atlikti transplantaciją, nepaisant būtinybės pacientą izoliuoti po šios procedūros dėl didelės infekcinių komplikacijų rizikos, privalėjome užtikrinti hemodializių tęstinumą“, – kalbėjo medikas.
Sunkią ligą įveikusio vyro artimiausiu metu laukia operacija – inkstų transplantacija.
E.Unguraitis prisipažino nežinojęs, kad jo atvejis neeilinis.
„Kiekvienas gali įsivaizduoti, kad serga kaimynai, draugai, tik ne pats. Prieš 8 mėnesius teko įsitikinti, kad ir pačiam tai gali atsitikti. Man pasisekė, kad patekau į profesionalų rankas. Tuomet maniau, kad esu vienas iš daugybės ligoninėje gydomų ligonių.
O dabar girdžiu, kad jie viską darė pirmą kartą. Būčiau žinojęs prieš transplantaciją, kad esu toks išskirtinis, prieš šeimą būčiau jautęsis didesnis didvyris“, – juokauti mėgino E.Unguraitis.
Vyras tikino, jog išgyti padėjo ir nusiteikimas, ir gydytojų psichologinė pagalba.
E.Unguraitis ligoninės palatoje neatsisakė kūrybos. Jis balandį ruošiasi dalyvauti karikatūrininkų parodoje, kuria darbus iš stiklo.
***
Autologinė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos programa Kauno klinikose pradėta ir plėtojama vadovaujant profesoriui D.Niederwieseriui.
Nuo 2015 metų tokios transplantacijos sėkmingai atliktos 25 pacientams, sergantiems mielomine liga, dar dviem pacientams taikytos tandeminės transplantacijos.
Autologinė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija ypač svarbi sergančiųjų mielomine liga, limfoma ir kai kurių solidinių navikų šiuolaikinio gydymo sudedamoji dalis, kuri daugumai pacientų padeda pasiekti ilgai trunkančią ligos remisiją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.