Vaistai parvežti iš užsienio
Keliose socialinio tinklalapio „Facebook“ grupėse paplito skelbimas, siūlantis įsigyti mifepristono ir mizopristolio. Tai medikamentiniam abortui skirti vaistai. Jų skelbimo autorė esą turinti tris pakuotes. Ji taip pat nurodo kito asmens (moters) elektroninį paštą, kuriuo suteikiama daugiau informacijos.
Susisiekus su vaistų pardavėja Milita ir apsimetus pirkėja paaiškėjo, kad vaistų komplektas siūlomas už 115 eurų, o siuntinys siunčiamas į bet kurį Lietuvos miestą registruotu paštu.
Paklausus apie vaistų galiojimo laiką gautas atsakymas, kad vaistai garantuotai veikia, o dar ir lietuviška instrukcija pridedama.
„101 proc. veikia. Mityba, niekas nesustringa, padeda tikrai. Pati vartojus esu 16 metų tuos vaistukus. Galiojimas iki 2017-05-05. Vyras parvežė 3 pakuotes iš Anglijos ir noriu parduoti, padėti kitiems, kam jų tikrai labai reikia“, – rašė moteris.
Paprašyta nurodyti sąskaitos numerį, kur reikia pervesti pinigus, moteris nurodė sąskaitos numerį, tačiau jau kitos merginos. Tad viena mergina skelbia įrašus socialiniuose tinkluose, kita susirašinėja su potencialiomis klientėmis, o trečiajai pervedami pinigai. Ar tikrai ta prekė būtų pasiekusi „susidomėjusią pirkėją“ ir ar iš viso būtų pasiekusi – nežinia. Taip pat neaišku, ar nelegalia vaistų prekyba užsiima grupė, ar tik pėdas mėtantis vienas asmuo.
Sujudę sąmoningi piliečiai komentaruose po skelbimu tikino jau pranešę apie šį atvejį policijai.
Medikė perspėjo visas moteris
Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė, profesorė Rūta Jolanta Nadišauskienė, išgirdusi apie tokių vaistų pardavinėjimą socialiniuose tinkluose, pašiurpo.
„Siaubas. Mifepristonas Lietuvoje nėra registruotas vaistas. Šie vaistai skiriami medikamentiniam abortui, tačiau tai jokiu būdu nevyksta namuose. O atsižvelgiant į tai, kad vienas vaistas neregistruotas, remiantis įstatymais, tai negali būti pardavinėjama“, – teigė profesorė.
Pasak jos, esminis šalutinis šių vaistų poveikis – gausus kraujavimas.
„Moteris gali nukraujuoti. Prieš skirdamas šiuos vaistus gydytojas įvertina galimą riziką, komplikacijas, todėl tokių vaistų negalima supaprastinti“, – perspėjo R.J.Nadišauskienė.
Ji teigė negalinti suvokti, kodėl moterys ryžtasi pirkti neaiškius nelegalius vaistus, kai abortai šalyje yra legalūs ir atliekami su medicinine priežiūra. Tiesa, medikamentinis abortas šalyje vis dar negalimas, nors ir įvardijamas kaip moters organizmui saugesnis būdas.
Neaiškiems eksperimentams su savo kūnu pasiryžtančios moterys ginasi norinčios paprastesnio būdo, išvengti medikų atkalbinėjimų, tačiau profesorė ragina verčiau pamąstyti apie galimas pasekmes.
„Tai sena nėštumo nutraukimo tema. Tačiau jei prasidės tokie dalykai, moterys nukentės. Nesąmonė. Medikai visuomet stengiasi kuo mažiau pakenkti moters organizmui. Taip, galbūt medikai prieš abortą atkalbinėja, tačiau negi sunku moteriai prieš tokį svarbų sprendimą priimant dar kartą pagalvoti?“ – klausė R.J.Nadišauskienė.
Saugiai, medicinos įstaigoje, kvalifikuoto personalo atliktas medikamentinis abortas grėsmės gyvybei nekelia, tačiau savarankiškas vaistų vartojimas gali būti neprognozuojamas ir gali baigtis baisiomis komplikacijomis.
Kas yra mifepristonas?
Mifepristonas yra cheminė medžiaga, sukelianti medikamentinį abortą. Vartojant mifepristoną aborto nereikia atlikti chirurginiu būdu. Tai netoksiška steroidinė medžiaga.
Jeigu mifepristonas vartojamas kartu su prostaglandinais (mizopristoliu), jis gali nutraukti ankstyvą 49 dienų nėštumą. Tai suteikia galimybę moterims nutraukti nėštumą be chirurginės intervencijos ir daug anksčiau.
2000 m. metodą įteisino JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA). Iki tol jis buvo vartojamas Europoje. Per 12 metų daugiau nei 720 tūkstančių moterų Europoje ir milijonai moterų Kinijoje saugiai ir veiksmingai mifepristoną vartojo nėštumui nutraukti.
Mifepristonas veikia blokuodamas nėštumo hormono progesterono poveikį. Geriant mifepristoną nėštumas nebesivysto ir jis nutrūksta. Antrasis vaistas yra prostaglandinas, kuris sukelia gimdos susitraukimus ir kartu persileidimą. Šių abiejų medžiagų poveikis sukelia medikamentinį abortą.