Smarvė pradėjo kenkti sveikatai
Gyvenvietės pašonėje, vos už 2 kilometrų, bet jau Kauno miesto teritorijoje, pusmetį veikia mechaninio – biologinio komunalinių atliekų apdorojimo įmonė (MBA), pavaldi VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centrui.
Priklausomai nuo vėjo krypties siaubingas pūvančių atliekų dvokas atkeliauja į Ramučius praktiškai kas vakarą. Gyventojai skundžiasi, kad dėl to neįmanoma atverti langų, būti gryname ore, praktiškai neįmanoma kvėpuoti.
Jie sako, kad jau pasireiškė pirmieji sveikatos sutrikimai. Jautriausi pasirodė vaikai: jiems prasidėjo pykinimas, alerginės reakcijos, odos bėrimai, o suaugusiems – galvos skausmai, svaigimai, gerklės perštėjimas, dusulys, nuolatinis pykinimas.
Tokią „meškos paslaugą“, pasak gyventojų, suteikė projektas „Kauno regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“, įgyvendintas investuojant 30 mln. eurų pagal Europinę Sanglaudos skatinimo veiksmų programą „Aplinka ir darnus vystymas“.
Ramučių gyventojai sako, kad MBA poveikio aplinkai bei gyventojų sveikatai vertinimo ataskaitos dokumentų rengimo istorija gyventojams sunkiai prieinama, o 2012-aisiais, prieš ją tvirtinant Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentas, net nesidomėjo, kodėl jie, kurie ataskaitoje nurodomi kaip artimiausi gyventojai, nebuvo informuoti apie šio įrenginio poveikio aplinkai vertinimo procedūras.
Nors, kaip sako gyventojai, akivaizdus neigiamas poveikis Kauno rajono teritorijai matyti PAV ataskaitoje pateiktuose grafikuose, Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) valdininkai tik konstatavo, kad „visuomenės pasiūlymų negauta“ ir 2012 metais uždegė įmonei žalią šviesą.
Reiktų stabdyti įmonės veiklą
Ramučių bendruomenės pirmininkas Arūnas Kmieliauskas mano, kad šioje situacijoje kalčiausia – Aplinkos ministerija.
„Ji parinko klaidingą rūšiavimo sistemą visoje respublikoje, o jai pavaldžios institucijos patvirtino pasenusių įrengimų
montavimą, išdavė leidimą veiklai, o dabar dar ir nesugeba kontroliuoti ir sustabdyti taršos.
Įdomu tai, kad tokių įmonių, kuriose pastatyti MBA, šalyje yra virš 10, investuota virš 110 mln. eurų ES paramos.
Po visų skundų, raštų politinių diskusijų – nesiryžtama stabdyti įmonės ir MBA įrenginio veiklos. Neaišku kaip bus taisomas brokas ir ar iš vis jį galima ištaisyti. Jau girdisi viešos kalbos, kad pradėjus veikti šios įmonės MBA įrenginiui, padidėjo atliekų tvarkymo kaštai ir ketinama gyventojams didinti atliekų tvarkymo mokestį.
Negana to, kad teršia ir smardina, tai dar gyventojai turės daugiau mokėti už komunalinių atliekų tvarkymą“, – dėstė A. Kmieliauskas.
Situacija patenkinti nėra
VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Kęstutis Balčiūnas sakė, kad poveikio aplinkai vertinimo procedūra buvo atlikta pagal visus reikalavimus, o su gyventojais buvo bendrauta.
„Mes pakvietėme gyventojų atstovus pas save, darėme ekskursijas. Pasakėme jiems, kad pas mus įvyko įrangos, atsakingos už oro išvalymą, gedimas. Tai buvo prieš Jonines. Nuo tada tokio tipo gedimų mes neužfiksavome“, – kalbėjo K. Balčiūnas.
Vykdant atliekų rūšiavimo veiklą kvapai kartas nuo karto pasklinda. Tačiau, kaip sakė K. Balčiūnas, tragedijos čia nėra.
„Gyventojai rašė skundus, kam tiktai įmanoma. Mes su jais bendraujame ir sakėme jiems, kaip yra dabar. Bet kas gali atvažiuoti ir patikrinti, kad problemų mes dabar tikrai nekeliame.
Mūsų pačių netenkinta ta situacija, kokia yra dabar. Ieškome alternatyvių būdų, kad šią situaciją dar pagerintumėme, kad turėtumėme apsaugą, jei vėl įvyktų gedimas. Kol kas, laimei, tokių gedimų nėra, viskas yra normos ribose“, – sakė K. Balčiūnas.