Vyrai ir moterys turėtų naudoti prezervatyvus arba susilaikyti nuo lytinių santykių mažiausiai 8 savaites po grįžimo. Jeigu prieš ar šio periodo metu išsivysto Zikos virusinės infekcijos simptomai, vyrai turėtų mažiausiai 6 mėnesius naudoti prezervatyvus arba susilaikyti.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ELPKC) pritarė šioms PSO rekomendacijoms ir atnaujino rekomendacijas keliautojams.
Keliautojai, vykstantys į šalis, kuriose plinta Zikos virusinė infekcija, turėtų žinoti apie vykstantį protrūkį bei Zikos viruso plitimo kelius: per uodų įgėlimus ir lytinį plitimo kelią.
Taip pat naudoti asmenines apsaugos priemones, skirtas apsaugai nuo uodų įgėlimų patalpose ir lauke, ypač nuo saulėtekio iki saulėlydžio, kuomet uodai gelia aktyviausiai, naudoti repelentus pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas. Vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis ir mūvėti ilgas kelnes. Miegoti ar ilsėtis nuo uodų apsaugotuose ar kondicionuojamuose kambariuose, kitu atveju naudoti tinklelius nuo uodų dienos ir nakties metu,
Besilaukiančios ir nėštumą planuojančios moterys, kurios ketina keliauti į teritorijas, kuriose plačiai išplitusi Zikos virusinė infekcija, turėtų atidėti nebūtinas keliones į šiuos kraštus, o pasiryžusios keliauti – turėtų pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistais apie kelionės planus.
Keliautojai, turintys imuninės sistemos sutrikimų ar sergantys sunkiomis lėtinėmis ligomis, dar prieš kelionę turėtų pasikonsultuoti su savo gydytojais dėl prevencinių priemonių naudojimo.
Keliautojams į Zikos viruso paveiktas teritorijas patariama lytinio užsikrėtimo riziką sumažinti naudojant prezervatyvus.
Naujausia informacija apie zikos virusinę infekciją bus pateikiama Tarptautinėje Vilniaus užkrečiamųjų ligų savaitėje birželio 27 d. Lietuvos mokslų akademijoje.
Parengė Epidemiologinės priežiūros skyrius pagal ELPKC informacinę medžiagą.