„Pirmąsyk nusiskutau būdamas Londone, 1994 m., kai nuvažiavom koncertuoti Prieš tai buvo filmuojami klipai, kadruose iš nugaros akivaizdžiai matėsi, kad neestetiškai šviečia. Nutariau, kad plaukų nebuvimas jaunina labiau, nei plaukų trūkumas. Dabar tai nebėra problema, tai didžiulis pliusas – nėra kur atsirasti utėlėms, gali nepirkti šampūno, skutimosi peliukas gana brangus, bet kai pasižiūri, kiek kainuoja kirptis kirpykloje, tai pagalvojau, kad visai pigu“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Namų daktaras“ pasakojo A. Lukošius.
Visgi, medicinai vis labiau žengiant į priekį atsiranda daug būdų, kuriais galima sulėtinti, ar net visai sustabdyti slenkančius plaukus. Apie tai laidoje aiškino dermatologė, trichologė Gitana Šabūnienė
- Kas yra plaukas?
– Plaukas yra baltyminė struktūra, sudaryta iš vieno tvirčiausių baltymų – keratino. Svogūnėlio paviršiuje plaukas yra gyva struktūra, kurioje ląstelės auga ir dalinasi, o odos paviršiuje plaukas yra nebegyvas. Vidutiniškai per mėnesį plaukai paauga 1-1,5 cm, tai yra apie 15 cm per metus.
- Kodėl plaukai pradeda slinkti?
– Priežasčių yra labai daug. Tiek vyrams, tiek moterims dažniausiai pasitaiko paveldimas – androgenetinis plikimas.
Moterys labiau plinka po 40-ies metų, kuomet natūraliai keičiasi estrogenų ir androgenų santykis. Visgi, neretai tai stebima paauglystėje, po gimdymo, nutraukus kontraceptikų vartojimų. Androgenetinis plaukų slinkimas gali prasidėti pasikeitus hormonų pusiausvyrai.
Jauniausias vaikinas, kurį mačiau, kuriam buvo pati androgenetinio slinkimo pradžia, buvo 14-os metų. Kai tai prasideda taip anksti, procesas būna labai aktyvus, o po metų stebimas žymus pablogėjimas. Kuo procesas prasideda anksčiau, tuo jis agresyvesnis.
- Kokias kitas ligas gali parodyti plaukų slinkimas?
– Tiek vyrams, tiek moterims plaukai labiau retėja viršugalvio srityje. Jei plaukai tolygiai retėja visame galvos plote, reikia pagalvoti apie vartojamus medikamentus, mitybos problemas, sistemines ligas.
Jaunoms moterims apie 70 proc. tolygaus plaukų slinkimo priežastis gali būti mažakraujystė, tiek geležies, tiek folinės rūgšties trūkumas, nesubalansuotos mitybos pasekmė. Kadangi plaukas yra baltyminė struktūra, jeigu mityba labai stipriai apribota, skaičiuojamos kilokalorijos, labai tikėtinas ir baltymų trūkumas.
- Ar galima sustabdyti plikimą?
– Galima, jei tai pradėsime daryti pakankamai anksti. Visgi, plauką galima priversti išaugti šiek tiek storesniu, bet stebuklų nebūna. Jei vyras pastebi, kad jam pradeda retėti plaukai, turėtų pradėti naudoti išorines priemones tam, kad prailgintų plauko gyvenimą.
Šampūnai, losjonai, tonikai yra profilaktinė priemonė, duodanti trumpalaikį poveikį. Jie galvos odoje išlieka iki sekančio plovimo, energizuoja plauko folikulą ir gali šiek tiek sustabdyti procesą. Masažas taip pat gali būti profilaktinė priemonė, nes jo metu pagerinama kraujotaka.
Vyriško tipo slinkimui gydyti skiriami vaistai, kurie blokuoja aktyvų androgeną, todėl tikėtina, kad procesas sustos.
Taip pat galima atlikti mezoterapijos procedūras, kurių metu į dermo sluoksnį įleidžiamos aktyviosios medžiagos, vitaminai, mikroelementai, amino rūgštys.
Pasaulyje populiarėja naujas metodas – PRP terapija, tai trombocitais praturtinta plazma. Jos metu imamas žmogaus kraujas, dvigubo centrifugavimo metu atskiriama maža dalis plazmos, turtingos trombocitais, ir jis tiesiogiai suleidžiamas.
Kai nėra visiško nuplikimo, plaukus galima persodinti. Tačiau žmogus turi suprasti, kad jei jis persisodins plaukus, jam pastoviai reikės tęsti gydymą, nes iškris jo kiti likusieji plaukai. Esu mačiusi atvejų, kuomet žmonėms persodino plaukus, jie nieko nedarė ir persodinti plaukai liko, o esantys aplink – iškrito.