Skydliaukė yra kaklo priekinėje srityje ir gamina hormonus, kurie reguliuoja visą medžiagų apykaitą. Ši liauka atsakinga už širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, odos būklę, nervų sistemos funkcijas, cholesterolio lygį, kaulų tvirtumą, žarnyno, inkstų, lytinę veiklą ir panašiai.
Jei skydliaukės hormonų kiekis per mažas, žmogus serga hipotiroze. Ši liga Lietuvoje yra labiausiai paplitusi. Ligonis jaučia bendrą silpnumą, būna blogos nuotaikos, vangus, mieguistas, didėja svoris, nuolat jaučia šaltį, sausėja oda, nuolat užkietėja viduriai, moterims sutrinka menstruacijos.
Jei skydliaukės veikla padidėjusi, sergama hipertiroze. Jos požymiai: energijos antplūdžiai, karščio jutimas, dirglumas, nervingumas, rankų drebulys, širdies permušimai, svorio kritimas, viduriavimas, gūžys, išverstakumas. Esant hipertirozei, pagrindinė medžiagų apykaita padidėja 30-60 proc.
Štai 10 simptomų, kurie byloja, kad jums metas pasitikrinti skydliaukę.
1. Nuovargis
Jei net po 8-10 valandų miego jaučiatės pavargę ir atrodo, tarsi dar galėtumėte miegoti ir miegoti, labai tikėtina, kad turite problemų dėl hipotirozės. Kadangi skydliaukė vaidina labai svarbų vaidmenį organizmo energijos lygiui, nuolatinis nuovargis gali būti ženklas, kad organizme stinga skydliaukės hormono.
2. Staigūs svorio pokyčiai
Kaip jau buvo minėta, skydliaukė yra atsakinga už medžiagų apykaitos reguliaciją arba procesą, kurio metu mūsų kūnas degina kalorijas. Staigus svorio prieaugis gali būti hipotirozės ženklas ir, priešingai, jei pastebėjote, kad svoris smarkiai nukrito be aiškios priežasties, tai gali reikšti hipertirozę.
3. Nuotaikos svyravimai
Hormoniniai sutrikimai organizme, kuriuos sukelia skydliaukės sutrikimai, taip pat turi įtakos emocinei būsenai. Jei staiga pradedate jausti nerimą, jūsų būsena staiga tampa artimai depresijai arba pastebėjote, kad jūsų nuotaika keičiasi per greitai, tikėtina, kad jūsų kūnas signalizuoja, kad turite problemų su skydliauke.
4. Įvairių kūno dalių skausmas
Staigus raumenų, sąnarių ar sausgyslių skausmas taip pat gali būti skydliaukės sutrikimo ženklas.
5. Reprodukcinės sistemos problemos
Hormoninis disbalansas dėl skydliaukės sutrikimų moterims gali lemti mėnesinių ciklo sutrikimus, taip pat sukelti seksualinio potraukio stoką.
6. Drebulys
Skydliaukė reguliuoja ir kūno temperatūrą: šis organas atsakingas už tam tikrą šilumos lygį organizme. Tad jei staiga jums pradeda šalti rankos ar kojos, kitos kūno dalys, tai gali būti dar vienas skydliaukės sutrikimo požymis.
7. Problemos su oda, plaukais ir nagais
Sausa oda, plaukai ir lūžtantys nagai – tai hipotirozės simptomai. Jie tampa stipresni, kai skydliaukės veikla normali, ir blogėja dėl pastarosios veiklos problemų.
8. Vidurių užkietėjimas
Mažėjant skydliaukės hormonų veiklai visų organizmo procesai lėtėja, todėl vidaus organams tampa vis sunkiau tinkamai atlikti savo funkcijas. Apsunksta virškinimas ir šalinimas. Rezultatas gali būti sunkus vidurių užkietėjimas.
9. Atminties problemos
Labai dažnai žmonės, kurie turi skydliaukės problemų, skundžiasi prasta atmintimi ir dėmesio sutelkimo stoka. Tai taip pat gali būti susiję su sumažėjusia skydliaukės hormonų gamyba.
10. Gerklės skausmai
Jei turite kokių nors problemų su skydliauke, labai tikėtina, kad ji bus padidėjusi. Tai gali sukelti gerklės skausmus, užkimimą, knarkimą ir net kaklo edemą.
Jei jus vargina išvardyti simptomai, būtina pasimatyti su savo šeimos gydytoju!
Turinys pirmą kartą publikuotas 2016 metų gegužės 14 dieną.