Pasak gydytojos, pirmiausia atkreiptinas dėmesys į tai, kad per mažai rūpinamės savo plaukais, t.y. susirūpiname jais tik tada, kai atsiranda rimtos problemos. Štai veido odą pamaloniname kone kasdien, stengiamės pamaitinti ją, išlaikyti kuo lygesnę, skaistesnę, stangresnę ir švytinčią. Lygiai taip pat reikėtų rūpintis plaukais. Ne tik moterys, bet vis dažniau ir vyrai puoselėja odą, stengiasi apsaugoti ją nuo aplinkos poveikio, kad ji liktų stangri, elastinga, švytinti. Tačiau plaukais susirūpinama tik tada, kai jie staiga ima „kristi“. Dar vis neturime įpročio nuolat prižiūrėti plaukus, ir tai turėtų būti toli gražu ne tik plovimas, skalavimas ir kaukės. Juk galvos plaukų odą, taip pat, kaip ir veido, veikia daugybė kenksmingų faktorių.
Plauko folikulą reikėtų prižiūrėti nuolat jau tada, kai problemų dar nematyti, – pamaitinti, palaikyti jo normalią struktūrą, funkcionavimą, kad neateitų ta diena, kai plaukai staiga ima slinkti. Galvos masažas, įtrinimai specialiais serumais gerina mikrocirkuliaciją, ir prisideda prie plauko folikulo stiprinimo, stabdo slinkimą. Priklausomai nuo plaukų problemos bei slinkimo tipo, gali padėti geriamieji arba tepamieji preparatai su biotinu, kofeinu, jūros gėrybių baltymų ekstraktu, cinku ar melatoninu.
Tad ką daryti, jei pastebėjome plaukų slinkimą?
Esant plaukų slinkimui, pirmiausia būtina ištirti organizmą, išsiaiškinti slinkimo priežastis ir jas gydyti. Gydytojas dermatologas ištiria galvos odą ir jei atrodo serganti, aiškinasi, kokios galvos odos ligos tai galėtų būti. Gali prireikti ir kraujo tyrimų, kurie gali parodyti tam tikras ligas, lemiančias plaukų praradimą. Taip pat, esant tam tikro tipo plikimui, rekomenduojama pasitikrinti, ar vitamino D kiekis organizme yra pakankamas. Jei liga neaiški, paimama plaukuotos galvos dalies biopsija ir tik gavus jos rezultatus skiriamas gydymas.
Kartais tiek vyrai, tiek moterys ir net vaikai serga sudėtingais autoimuniniais susirgimais, dėl kurių galva išplinka mažesniais ar didesniais plotais. O būna, kad net visapusiškai ištyrus, priežasčių nerandama arba jos lieka nežinomos. Neretai neprarasti plaukų padeda mezoterapija, o taikant sudėtinį gydymą ši procedūra padės sustiprinti ir atauginti plauką net ir nuplikus. Šios procedūros tikslas – išlaikyti plauko folikulą sveiką, stiprų, gyvybingą.
Kokia tai procedūra?
Šios procedūros metu į galvos plaukuotosios dalies odą suleidžiami specializuoti preparatai arba paties žmogaus trombocitais praturtinta plazma (PRP- angliškai Platelet Rich Plasma), išgaunama iš paciento kraujo. Specializuoti cheminiai preparatai – tai amino rūgštys, vitaminai, mikroelementai ir kitos biologiškai aktyvios medžiagos, kurios gerina galvos odos mikrocirkuliaciją, stiprina plauko folikulą, todėl plaukai stiprėja. Atliekant mezoterapiją su PRP, suleidžiami mūsų pačių kraujyje esantys trombocitai, kurie pasirodo dalyvauja ne tik natūraliame kraujo krešėjimo procese, bet ir imuniniuose procesuose.
Ypatinga jų funkcija – patekus į odos audinius, aktyvuotų trombocitų sudėtyje esantys augimo faktoriai stimuliuoja odos ląsteles, aktyvuoja plauko folikulo augimo fazę, skatina kolageno bei elastino gamybą, sulėtina ląstelių natūralią žūtį. Paties kraujo paimti iš paciento reikia labai nedaug, apie 8 ml, jis tuoj pat centrifūguojamas ir paruošiamas PRP preparatas. Pirmai procedūrai gydytoja rekomenduoja rinktis PRP preparato mezoterapiją. Farmacinis produktas, koks tobulas jis bebūtų, neprilygsta natūraliems iš savo paties organizmo išgautiems augimo faktoriams . Taip gydant PRP išlieka mažiausiai šansų, kad atsiras alergija ar nepageidautina imuninė reakcija.
Ar mezoterapijos procedūra skausminga?
Kad žmogus nejaustų diskomforto, gydomas plotas patepamas nuskausminamuoju kremu. Atliekant injekcijas nedidelis jautrumas gali išlikti, tačiau pacientai teigia, kad tai nesukelia nemalonių pojūčių. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad injekcinė mezoterapija skiriasi nuo paviršinės mezoterapijos, atliekamos kosmetologiniuose kabinetuose, kadangi pirmuoju atveju suleidžiant preparatus šie patenka į gilesnius odos sluoksnius. Injekcinę (adatinę) mezoterapiją tinkamai atlikti gali tik gydytojas dermatologas. Po procedūros oda gali šiek tiek parausti, jaustis poodiniai iškilimai, tačiau per keletą valandų (retais atvejais tai gali užtrukti šiek tiek ilgiau) šie požymiai pranyksta.
Ar greitai pajuntamas mezoterapijos poveikis plaukams?
Gydant plaukuotąją galvos odą, gydytoja siūlo apsišarvuoti kantrybe. Plauko folikulo gydymas ir palaikymas atneša mažiau euforijos nei pavyzdžiui, veido odos, kadangi poveikiui pamatyti reikia laiko. Plauko folikulas turi atsigauti, išauginti plauką, šis periodas trunka 3-6 mėn.
Kaip dažnai reikėtų atlikti mezoterapiją plaukuotai galvos daliai?
Žmonės ir ligos yra skirtingi, teigia gydytoja, todėl vienam gali pakakti poros procedūrų per metus, jei tai tik plaukų stiprinimas, palaikymas. Na, o kai gydomas intensyvus plikimas, tuomet ir procedūros atliekamos intensyviau, dažniau. Kiekvienu atveju gydytoja sprendžia kartu su pacientu, kaip dažnai reikėtų atlikti procedūras.
Ko reikėtų vengti po procedūrų?
Iš karto po procedūros gydytoja pataria vengti vandens procedūrų, didelio karščio – pavyzdžiui kaitinimosi pirtyje, taip pat ir šalčio. Vėliau jokių apribojimų nėra. Net ir nesiskundžiantys plaukų slinkimu turėtų patausoti plaukuotąją galvos dalį nuo pernelyg gausių tiesioginių saulės spindulių, kurie metams bėgant skatina audinių standėjimą (saulinę elastozę), trikdo mikrocirkuliaciją, o taip pat prisideda prie veiksnių, skatinančių androgeninio plikimo progresavimą.