Pirmuoju pacientu tapo skuodiškis Vitalijus Lušnikovas, kuriam prieš dvejus metus jau buvo atlikta operacija, kuri nelabai pavyko. Šįkart viskas gerokai sėkmingiau.
„Nuėmus tvarsčius ryškiai išvydau. Labai apsidžiaugiau“, – įspūdžiais dalijosi vyras.
„Mes darome tai, ko buvome mokomi niekada nedaryti – liestis prie endotelio“, – juokėsi profesorius V.Jašinskas. Pasak jo, keisti įpročius verčia operacijos ypatumai.
Pirmą kartą tokia operacija 2008 metais buvo atlikta Nyderlandų mieste Roterdame. Šio miesto klinikoje buvo gydomi ir pacientai iš Lietuvos.
Pasak Akių klinikos vadovo V.Jašinsko, įprasta ragenos transplantacijos operacija pacientui sukelia daugybę nepatogumų. Ragenos sluoksniai siuvami gausybę siūlių, o siūlai išimami tik po metų. Pacientui tenka naudoti hormonus ir antibiotikus, jis ilgą laiką negali dirbti.
Perkeliant tik vidinį sluoksnį lieka mažas pjūvis, smarkiai sumažėja ragenos atmetimo rizika, nereikia vartoti hormonų, reabilitacija užtrunka gerokai trumpiau ir pacientas tampa darbingas.
Pernai Lietuvoje atliktos 49 ragenų transplantacijos, nors laukiančiųjų sąraše 2016-ųjų sausį buvo 123 žmonės. Įprastos ragenos transplantacijos operacijos Lietuvoje atliekamos nuo 1974 metų.