Dažnos saulės vonios dovanoja apgamus
Apgamai gali būti įgimti arba įgyti dėl aplinkos ir organizmo sąveikų. „Kuo daugiau žmogus gauna tiesioginių saulės spindulių, tuo daugiau apgamų jis gali tikėtis ateityje. Apgamų atsiradimui daug įtakos turi ir imuninė sistema – jei jos atsakas į saulę yra nepakankamas, apgamų gali labai daugėti“, – pasakojo klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja dermatologė Natalija Jasaitienė.
Tačiau ne visi apgamai yra gerybiniai, neretai žmonės susiduria ir su melanomomis – piktybiniais odos ir gleivinių navikais, kurie atsiranda ląstelėse, gaminančiose pigmentą melaniną, nuspalvinantį mūsų odą, plaukus ir akis.
Tai yra agresyvi vėžio forma, ypač dažna tarp jaunų žmonių. „Svarbu žinoti, kad melanomos gali būti pigmentinės ir nepigmentinės. Ypač grėsmingos nepigmentinės melanomos, nes jokių pakitimų nebūna, tad dažnai sveikatos negalavimais susirūpinama vėlai.
Tačiau anksti nustačius ligą išgydyti galima apie 95–97 proc. pacientų“, – teigia gydytoja.
Sunerimti verta pastebėjus apgamų pokyčius
Pagrindiniai požymiai, rodantys galimos melanomos atsiradimą, yra asimetriška apgamų forma su netaisyklingais, karpytais kraštais, spalvos netolygumas ir kintantis dydis, ypač jei apgamų skersmuo siekia daugiau nei 5 mm.
Tačiau kūno dėmelėmis reikėtų susirūpinti ne tik pastebėjus šiuos signalus. Anot dermatologės, kiekvienam žmogui bent kartą per metus derėtų apsilankyti pas dermatologą dėl profilaktinės odos apžiūros. Turintiems daug apgamų tai patartina daryti ir du kartus per metus, ypač – pasibaigus vasaros sezonui.
Apgamų šalinimas
Apgamai dažniausiai šalinami histologiniu tyrimu nustačius galimą jų grėsmę. Kartais šalinami ir gerybiniai apgamai, esantys pavojingose kūno vietose, pavyzdžiui, plaukelių šalinimo metu nuolat traumuojamose skutimo peiliukais.
Šalinimas gali būti vykdomas chirurginiu lazeriu arba skalpeliu. „Pirmiausia žmogui suleidžiami nuskausminamieji, atliekama vietinė anestezija, vėliau vyksta apgamo šalinimas. Jei operacija atliekama skalpeliu, po šalinimo žaizda yra siuvama, jei lazeriu – to daryti nereikia“, – apie šalinimo procedūrą pasakojo N.Jasaitienė.
Po operacijos apie 7–10 dienų žmogaus laukia reabilitacijos laikotarpis, kai labai svarbu apgamo vietoje atsiradusią duobutę nuolat dezinfekuoti, vėliau – saugoti nuo intensyvių saulės spindulių, naudojant apsauginius kremus.
Nors dažnai tikimasi, kad po operacijos neliks jokios žymės, deja, to tikėtis neverta – nepastebimas apgamų panaikinimas dėl pigmentinių odos pokyčių yra tiesiog neįmanomas ir mažas, vos pastebimas randelis panaikinus apgamėlį lieka.