Sergančių daugėja
„Nors astma Lietuvoje yra kiek mažiau paplitus nei daugelyje Vakarų Europos šalių, ši liga šalyje sparčiai didina apsukas ir šiuo metu ja serga apie 5 proc. gyventojų. Prognozuojama, jog artimiausiais metais šis procentas augs.
Gegužės pirmąjį antradienį minima Pasaulinė astmos diena yra gera proga priminti visuomenei, kad kovojant su astma, kaip ir su kitomis ligomis, nevertėtų pasikliauti gandais ir ignoruoti specialistų nurodymus“, – sakė vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.
„MediCA klinikos“ šeimos gydytojos Šarlotos Kriaučiūnienės teigimu, vienas populiariausių mitų, lydinčių astmą, yra įsitikinimas, kad sergantiesiems reikėtų kuo ilgiau vengti inhaliacinių vaistų, esą prie jų galima priprasti. Ypač šiam mitui neatsparūs jauni tėveliai, besirūpinantys mažylių sveikata ir besibaiminantys „chemijos“.
„Toks požiūris, kad ir gajus, tačiau neteisingas. Inhaliaciniai vaistai priklausomybės nesukelia – jie atveria kvėpavimo takus ir mažylis gali laisviau kvėpuoti. Gydytojas juos skiria tiems vaikams, kuriems tikrai reikia vaistų, jie be jų gyvena taip, tarsi ant veido nuolatos būtų uždėta pagalvė. Mažyliams tenka sunkiai kovoti, kad galėtų įkvėpti ir iškvėpti orą“, – aiškino šeimos gydytoja.
Naudoja neteisingai
Š. Kriaučiūnienė atkreipė dėmesį, kad neretai ligoniai neteisingai naudojasi inhaliatoriais. „Tai gan populiari klaida, kuri taip pat mažina galimybes gyventi pilnavertį gyvenimą ir apsunkina ligos eigą.
Neteisingai naudojant inhaliatorių, vaistas lieka burnoje, patenka į skrandį, bet ne į plaučius. Tuomet ligoniui atrodo, kad vaistai neveikia, kartais dėl to apskritai inhaliatoriai pradedami ignoruoti. Todėl yra svarbu teisingai naudoti inhaliatorius – suderinti vaisto papurškimą ir įkvėpimą.
To gali pamokyti ir gydytojas, ir vaistininkas, tad patarčiau visiems nebijoti pasikonsultuoti su profesionaliais specialistais“, – sakė „MediCA klinikos“ gydytoja.
G. Krikščiūnienė pažymėjo, jog sergantiesiems astma svarbu ne tik taisyklingai gydytis, bet ir koreguoti gyvenimo būdą. „Bronchų astma glaudžiai susijusi su alergine sloga, atopiniu dermatitu bei kitomis alerginėmis ligomis.
Kaip išvengti?
Ligos išsivystymui svarbūs ir kiti veiksniai: virusinė ir bakterinė kvėpavimo takų infekcija, rūkymas, stresas, cheminės medžiagos, esančios aplinkoje, fizinis krūvis, užterštas oras, klimato ir aplinkos pakitimai. Į visa tai būtina atsižvelgti kovojant su astma. Visi norintys gali ateiti į vaistines ir vaistininkai patars ne tik kaip teisingai naudoti inhaliatorių, bet ir suvaldyti astmą bei palengvinti sau gyvenimą“, – sakė ji.
Anot šeimos gydytojos Š. Kriaučiūnienės, jeigu astmos išsivystyme yra svarbus alerginis komponentas, ligonis privalo vengti alergeno, pavyzdžiui, šunų, kačių ir t.t. Taip pat reikėtų šalinti rizikos faktorius – mesti rūkyti, vengti dulkių, šalto oro, per didelių fizinių krūvių.
„Jei diagnozuota alergija tam tikriems maisto produktams, būtina jų vengti, nes jie gali išprovokuoti astmos paūmėjimą. Taip pat patarčiau vengti prirūkytų patalpų, jas reguliariai ventiliuoti. Jei esate jautrus dulkėms, venkite namuose sausų puokščių ir kiliminių dangų.
Jei po fizinio krūvio pradedate dusti, įkvėpkite bronchus plečiantį vaistą prieš fizinį krūvį. Sergantiems astma taip pat rekomenduočiau amžių atitinkančius fizinius pratimus, organizmo grūdinimą ir stiprinimą“, – patarimus dalijo gydytoja Š. Kriaučiūnienė.