Ar aukštakulniai iš tiesų deformuoja pėdas?

2015 m. kovo 13 d. 06:34
lrytas.lt
Kaip teigia istoriniai šaltiniai, aukštakulniai buvo dėvimi dar IX amžiuje Persų Imperijoje. Jojikai juos dėvėdavo tam, kad galėtų geriau išlaikyti pėdas balnakilpėse ir šitaip greičiau bei stabiliau joti. Antrojo Pasaulinio karo metais aukštakulniai buvo viena iš nedaugelio formų moteriškumui pabrėžti. Iki šiol jie išliko neatsiejamu moterų elegancijos ir grakštumo simboliu. Tačiau ar iš tiesų aukštakulnių dėvėjimas gali sukelti rimtų pėdos problemų? Apie tai kalbėjomės su „Northway“ medicinos centro gydytoju ortopedu-traumatologu Aleksu Makulavičiumi.
Daugiau nuotraukų (1)
– Ar tiesa, jog moterų mėgstami aukštakulniai gali negrįžtamai deformuoti pėdą?
– Nors daug kas mano, kad pirštai iškrypsta dėl įpročio avėti aukštakulnius batelius ar dėl plokščiapadystės, tai tik iš dalies teisinga. Iš tiesų ši deformacija dažniausiai yra paveldima. Net apie 80 proc. pacientų pastebi, kad tokią deformaciją turėjo ir motina, senelė ar kiti artimi giminės.
Tiesa, išoriniai veiksniai, tokie, kaip siauranosė, aukštakulnė avalynė, ir ypač ilgalaikis jos avėjimas, be abejo, ilgainiui gali deformuoti ir sveikas pėdas. Remiantis statistika, avalynę nešiojančiose šalyse pėdų, ir ypač jų pirštų deformacijų, yra kur kas daugiau. Pavyzdžiui, Japonijoje, kol ten neatėjo europietiškų batelių mada, pėdos deformacijų buvo gerokai mažiau.
Pėdos patologija yra susijusi ir su raumenų bei raiščių silpnumu, jų funkcijos sutrikimu. Tad įtakos tam kartais turi ir dažni nėštumai. Jei moteris priauga daug svorio, dėl padidėjusio krūvio išlaisvėja raiščiai, ir gali prasidėti pėdos deformacija.
Moterys šią deformaciją turi gerokai dažniau nei vyrai. Jos paplitimas moterų tarpe dažnesnis net apie 10 kartų.
– Kokios dažniausiai pasitaikančios pėdos deformacijos?
– Dažniausiai pasitaikančios ir matomos – pėdos pirštų deformacijos. Tokių deformacijų turi apie trečdalis žmonių. Ypatingai jos dažnos moterų tarpe. Iššokęs pėdos „kauliukas“ – pėdos pirmojo piršto iškrypimas, lotyniškai – Hallux valgus, yra viena labiausiai paplitusių moterų pėdų deformacijų.
– Kokie simptomai yra signalas, kad reikia kreiptis į gydytoją?
– Pirmiausia, pėdos deformacijos yra matomos. Jei deformacija buvo nežymi ir pradėjo progresuoti – tai matoma plika akimi. Jeigu pastebima, kad pėdos forma pakito, atsiranda diskomfortas, nuovargis, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju, nes tai gali būti pirmieji progreso simptomai.
Labai svarbu kreiptis į gydytoją, kol pėdos sąnariai dar nėra sudėvėti. Didžiausia blogybė yra tada, kai dėl tam tikrų deformacijų ir netaisyklingo pėdos sąnarių apkrovimo sąnariai sudėvimi ir sugriūva. Tuomet galimybės padėti yra ribotos, ir tenka stabilizuoti pakenktus sąnarius.
– Ar pėdos deformacijos yra tik estetinė problema, ar turi įtakos ir sveikatai?
– Tai tikrai ne tik estetinė problema. Kadangi greičiau susidėvi padiniai pirštų sąnariai ir atsiranda skausmai, tai pirmiausia yra ortopedinė problema. Mes remiamės pėda, o tai yra nedidelis segmentas nešantis viso kūno svorį, tad atsispyrimo metu apkrovos jėgos yra labai didelės. Žmonės dažnai net neįsivaizduoja, kokį krūvį jų pėdos patiria. Kuo anksčiau, pajutus pirmuosius pėdos deformacijos požymius, bus kreipiamasi į gydytoją, tuo gydymo eiga bus lengvesnė ir greitesnė.
– Kas dažniau kenkia pėdai – sėdimas ar stovimas darbas? Ar intensyvus judėjimas gali padėti išvengti pėdos deformacijų? – Ir ilgalaikis sėdimas, ir ilgalaikis stovimas darbas turi neigiamą įtaką. Visur reikalinga pusiausvyra. Žmogus yra sutvertas judėti, fizinis aktyvumas yra viena iš pagrindinių kokybiško egzistavimo sąlygų. Optimaliam žmogaus vystymuisi, kad normaliai formuotųsi jo kūno sistemos, kad žmogus būtų visapusiškai sveikas ir darbingas, būtina tam tikra, atitinkanti žmogaus galimybes, fizinė veikla.
Nepakankamas fizinis aktyvumas lemia, kad žmogus bus silpnesnis, sunkiau patenkinantis savo socialinius ir biologinius poreikius. Pėdos segmentas taip pat nėra išimtis. Sąnariai privalo judėti. Protingas judėjimas yra visų sąnarių ligų prevencija.
Labai svarbūs yra tempimo pratimai. Ilgalaikis sėdėjimas nulemia tam tikrų raumenų grupių sutrumpėjimą. Negaudami priešingo veiksmo, raumenys trumpėja, atsiranda perkrova, ir judant tai atsiliepia mūsų savijautai. – Ką rekomenduotumėte žmonėms, turintiems pėdos deformaciją?
– Svarbiausia – prižiūrėti pėdas, padėti joms būti sveikoms, nevarginti jų nepatogia, nekokybiška avalyne. Juk pėdos nešioja mūsų kūną, atlaiko visą jo svorį. Tad rekomenduočiau labai atidžiai rinktis patogią, fiziologinę avalynę, kurios kulno aukštis du-trys centimetrai, o priekis pakankamai platus.
Patarčiau vengti aukštakulnių arba bent nenešioti jų dažnai ar ilgą laiko tarpą. Avint aukštakulnius batelius, pasikeičia įprasti atramos taškai, kojų pirštams tenka didesnis svoris, ilgainiui nykštys pradeda krypti į vidų. Todėl tokius batelius patariama avėti tik išskirtinėmis progomis. Ypatingai aukštakulnių turėtų vengti stovimą darbą dirbančios moterys – kirpėjos, pardavėjos ir pan. Tačiau, taip pat reikėtų žinoti, kad pėdai kenkia ir bekulnė avalynė, batai tiesiais, kietais, neišgaubtais padais, aukšta, kieta platforma.
Rekomenduojama pėdas nuolat pamankštinti, atremiant pėdų kraštus į žemę ir sutraukinėjant pirštus. Patartina vasarą, esant galimybei, pavaikščioti basomis – tai puikus masažas pėdoms. Nėščioms moterims rekomenduojama nuolat mūvėti specialias elastines kojines, įsigyti pėdas stiprinančių vidpadžių, silikoninių įtvarų ar kitokių ortopedinių priemonių, kurių pasirinkimas tikrai platus. Deja, to pakanka tik tuomet, jei nejaučiamas skausmas ir diskomfortas.
– Kaip nusprendžiate, kad reikalinga operacija?
– Bet kuri chirurginė intervencija turi tam tikros rizikos, tad ta rizika turi būti pasverta. Apie operaciją galima galvoti tada, kai dėl pėdos skausmų blogėja kasdienis gyvenimas. Skausmai juntami ne tik dėl kauliuko trynimosi į nepatogų batą, nuospaudų, bet kyla ir pačiame pade pavaikščiojus. Varginantis skausmas yra signalas, kad reikalingas gydymas ir geriau to ilgam neatidėlioti. Kuo mažesnė deformacija, tuo lengvesnė operacija ir pasiekiami geresni rezultatai.
– Kaip atliekama operacija?
– Operacinės metodiką chirurgas pasirenka priklausomai nuo paciento amžiaus, deformacijos lygio bei nuo kaulo struktūros. Operacija apima ne tik kaulo atstatymą, bet ir visų aplinkinių audinių korekciją. Jos metu naudojama intraveninė nejautra. Operacija trunka apie valandą.
– Kokia pooperacinė eiga? Kada žmogus gali grįžti į darbą ir prie savo kasdienės veiklos?
– Šiuolaikinė chirurgija yra pakankamai komfortabili. Pooperacinis skausmas labai nežymus, jis jaučiamas 1-2 dienas, bet tai palengvinama vartojant medikamentus. Jei deformacija nėra didelė, pooperacinis laikotarpis trunka apie mėnesį. Kabinetinio darbo atstovai jau maždaug po 5 savaičių gali grįžti darbą.
Pooperaciniu laikotarpiu galima remtis tik kulnu. Dabar yra sukurti specialūs pooperaciniai batai, kurie padeda vaikščioti pakankamai komfortabiliai ir saugiai. Labai svarbu klausyti gydytojo nurodymų, nes užtenka netaisyklingai pastatyti koją, ir visas darbas nueis perniek.
Fizinį pėdos krūvį po operacijos reikia atkurti palengva, naudoti fizioterapines procedūras, daryti tam tikrus mankštos pratimus. Tad pooperacinis laikotarpis labai priklauso ir nuo paciento sąmoningumo bei nusiteikimo.
– Kokie operacijos rezultatai? Ar deformacija gali atsinaujinti?
– Operacinis gydymas dažniausiai būna sėkmingas. Gerai atlikus operaciją, tikimybė kad deformacija atsinaujins yra apie 5 proc.
Didesnė tikimybė, kai tokia operacija atliekama vaikams, kuomet skeletas dar galutinai nesusiformavęs. Todėl rekomenduojama operuoti suaugusius žmones.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.