Ramentai išduoda – aktorei M.Zikaraitei vis dar negalima minti viena koja. Beveik prieš mėnesį per spektaklio vaikams „Negalima“ repeticiją Kaune moteris pajuto aštrų skausmą.
„Lygioje vietoje žengiau žingsnį kaip į prarają – pajutau truktelėjimą, smarkiai suskaudo koją, parklupau, ir viskas“, – prisimena po operacijos sveikstanti aktorė.
Iš pradžių ji net nesuprato, kad trauma yra rimta. Iki spektaklio buvo likę nedaug laiko, todėl Marcelė užsidėjo ant kojos šaltą kompresą, išgėrė vaistų nuo skausmo ir vaidino šlubuodama.
Moteris manė, kad tik truputį patempė kojos raiščius. Spektaklį žiūrėjęs vienas jos pažįstamas net neįtarė, kad Marcelė vaidina susižalojusi.
Aktorė tikėjo, kad sugebės vadinti ir kitą dieną. Vilniuje tuomet vyko festivalis „Menų spaustuvėje“. Jame taip pat turėjo būti rodomas spektaklis „Negalima“.
M.Zikaraitė guodė save: jei sugebėjo šlubuoti viename spektaklyje, galės tai pakartoti.
Bet koja ištino ir nebepadėjo net vaistai nuo skausmo. Aktorė atsidūrė Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje. Marcelei buvo būtina operacija, nes trūko Achilo sausgyslė.
Galbūt šios traumos buvo galima išvengti? Tą sausio 11-osios rytą Marcelė vis dar prisimena kaip pro rūką. Buvo ankstus metas, ji jautėsi mieguista, svarstė, ar reikia apšilimo pratimų, nes neketino daryti scenoje jokių triukų. Tuo metu buvo šalta, o prieš repeticiją aktorė neskyrė pakankamai laiko raumenims apšilti.
Dabar toks tingumas aktorei atrodo nedovanotinas. Ji gavo didelę pamoką – įsitikino, kad prieš einant į sceną visada reikia fiziškai pasiruošti.
„Nesvarbu, kokį judesį darai scenoje, visada jaudiniesi, todėl judesys būna kur kas raiškesnis, be to, stengiesi perteikti kokią nors emociją. Jei kūnas neapšilęs, iki nelaimės gali būti vos vienas žingsnis“, – įsitikino aktorė.
Tačiau ne Marcelės būdui liūdėti, todėl gydytojų patarimas kuo mažiau judėti jos nenuliūdino. Šešias ramybės savaites ji žadėjo skirti maloniai veiklai.
„Daugiau skaitysiu, galėsiu papildyti koncertinę programą, daugiau laiko skirsiu įgarsinimui, galėsiu rengti naują medžiagą darbui su studentais“, – rikiavo darbus sveikstanti aktorė.
Prieš savaitę, praėjus vos devyniolikai dienų nuo patirtos traumos, M.Zikaraitė, kaip ir buvo žadėjusi, dainavo vienoje Vilniaus kavinių. Ramentai netrukdė koncertuoti. Tačiau prireiks dar ne vienos savaitės, kol ji galės atsistoti ant operuotos kojos.
„Mano, kaip aktorės, stiprybė yra balsas, tad nesiruošiu užsidaryti tarp keturių sienų“, – sakė M.Zikaraitė.
Vilnietės aktorės, 2014 metais pelniusios „Fortūnos“ – Kauno profesionalaus teatro kūrėjų apdovanojimų jaunųjų teatro kritikų prizą „Už metų pokytį“, laukia dažnos kelionės ir į laikinąją sostinę. Kauno Vytauto Didžiojo universitete ji skaito scenos kalbos paskaitas. Į jas dėstytoja atvyksta pasiramsčiuodama ramentais.
Mankšta turi tapti kasdieniu įpročiu
Manvilius Kocius, Vilniaus universiteto docentas, paaiškino, kuo ypatinga Achilo sausgyslė.
„Achilo sausgyslė – didžiausia žmogaus kūno sausgyslė. Lipant laiptais jai tenka 3 kartus didesnis nei žmogaus kūno svoris krūvis, o šokinėjant krūvis padidėja daugiau nei 4 kartus.
Achilo sausgyslė kur kas dažniau nutrūksta vyrams nei moterims, bet retai sportininkams, pasiekusiems karjeros viršūnę, nes jie reguliariai treniruojasi. Statistika rodo, kad dažniausiai tokią traumą patiria žmonės, kurie aktyviai sportavo jaunystėje, o vėliau tai daro tik laisvalaikiu.
Šiuo požiūriu pavojingiausias krepšinis, nes didžioji dalis susižeidusių – krepšinio, antrojoje vietoje – teniso mėgėjai.
Jei atliktume eksperimentą ir ant Achilo sausgyslės pakabintume krovinį, sveriantį toną, ji nesutrūktų. Šis faktas skatina panagrinėti, iš ko ji sudaryta. Achilo sausgyslę sudaro kolageno skaidulos ir jos ilgainiui susidėvi. Operuodamas dažnai pastebiu, kad šios skaidulos jau būna pakitusios.
Kartais Achilo sausgyslė nuplyšta dėl nedidelio krūvio. Nelaimę gali prišaukti ir noras pasijusti jaunam. Ypač tuomet, kai vidutinio amžiaus žmogus drąsiai eina į sporto klubą ir nepagalvoja, kad reikėtų tausoti savo jėgas, nes sausgyslės atsparumas jau nebe toks, koks buvo. Achilo sausgyslės pakitimų galima išvengti reguliariai mankštinantis. Tai turi tapti ne pomėgiu, o kasdieniu įpročiu.“