Cholesterolis šovė į viršų
Socialiniai tinklai išpopuliarino tai, kas dar vadinama „liūto dieta“. Idėja yra valgyti daug gyvulinės kilmės baltymų ir riebalų turinčio maisto, pavyzdžiui, mėsos, paukštienos, kiaušinių ir žuvies.
Prieš kelias dienas medikai aprašė atvejį, kai į juos kreipėsi 8 mėnesius daug gyvulinių riebalų vartojęs vyras. Pasak gydytojų, jis kasdien valgė mėsainius ir stengėsi, kad jie būtų kuo riebesni – dėjo daug sūrio ir sviesto.
Nenuostabu, kad cholesterolio kiekis vyro kraujyje šoktelėjo iki daugiau nei 1000 miligramų decilitre (mg/dl). Tai beveik 4 kartus daugiau nei prieš eksperimentą (210–300 mg/dl), pranešė gydytojai.
Dėl mitybos vyrui išsivystė odos būklė, vadinama ksanteliazma, kai po odos paviršiumi formuojasi geltonos cholesterolio sankaupos. Šie guzeliai gali būti minkšti arba pusiau kieti, jie gali iškilti bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniausiai atsiranda alkūnių, sąnarių, sausgyslių, kelių ir plaštakų srityse.
Dariniai patys neišnyksta
Sausio 22 d. žurnale „Cardiovascular Images“ paskelbtame atvejo aprašyme pateiktoje nuotraukoje matyti dideli geltoni mazgeliai ant vyro rankų. Panašių darinių buvo ir ant padų bei alkūnių, visi jie buvo neskausmingi ir augo jau maždaug 3 savaites, kol vyras prisiruošė kreiptis į gydytojus.
Ksanteliazma, kuria serga apie 1 proc. žmonių, pati savaime nėra pavojinga. Tačiau būklė įspėja apie didelę mirtinų sveikatos sutrikimų riziką.
Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje gali užkimšti kraujagysles, kurios aprūpina gyvybiškai svarbius organus, o tai gali sukelti insultą arba miokardo infarktą.
„StatPearls“ duomenimis, maždaug pusės pacientų, sergančių ksanteliazma, kraujyje yra neįprastai didelis cholesterolio kiekis, kurį dažnai lemia iš tėvų paveldėtos genetinės ligos. Kai kuriais atvejais ligos išsivystymą gali paskatinti ir kitos ligos, pavyzdžiui, diabetas ir sutrikusi skydliaukės veikla.
Pastebėjus ksanteliazmą gydytojai dažnai pataria imtis priemonių cholesterolio kiekiui kraujyje mažinti: valgyti mažiau riebaus maisto ar išrašo vaistų, tokių kaip statinai.
Šie veiksmai gali užkirsti kelią odos iškilimų susidarymui ateityje, tačiau esami dariniai neišnyks be chirrurgų įsikišimo. Kartais jie dar šalinami naudojant skystą azotą.
Parengta pagal „Live science“ inf.