„Eurovaistinės“ vaistininkė Evelina Mockė pastebi, kad žąsies odą turintys žmonės vaistinėje ne visada išdrįsta kalbėti apie šią odos ligą, taip pat jie dažnai pergyvena būtent dėl estetinio diskomforto, keliančio nepasitikėjimą savimi. Todėl vaistininkė dalinasi naudingais patarimais, kaip prižiūrėti savo odą ir susigrąžinti pasitikėjimą savimi, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Žiemą simptomai suaktyvėja
Žąsies odą galima atpažinti iš pagrindinio simptomo – mažų, šiurkščių odos gumbelių. Dažniausiai jie atsiranda ant rankų, šlaunų, sėdmenų ir veido. Pasak vaistininkės, odą gali lydėti sausumo ir niežėjimo jausmas, atsirasti paraudimai aplink pažeistas kūno vietas.
„Žiemos mėnesiais, kai oras tampa sausas ir šaltas, oda praranda daugiau drėgmės, o tai skatina odos paviršiaus ragėjimą. Ši problema kyla dėl keratino – baltymo, kuris apsaugo odą nuo aplinkos poveikio ir infekcijų – kaupimosi aplink plauko folikulus. Žiemą keratino perteklius greičiau užkemša plaukų folikulus, todėl oda tampa šiurkšti ir nelygi“, – pasakoja vaistininkė E. Mockė.
Ji priduria, kad keratosis pilaris taip pat gali suaktyvėti dėl žiemą dėvimų storesnių, sintetinių ir itin aptemptų drabužių. Tai papildomai dirgina odą, o trintis gali dar labiau sustiprinti simptomus.
Klaidos, kurios apsunkina būklę
Vaistininkė teigia, kad nors keratosis pilaris yra lėtinė liga, jos simptomus galima veiksmingai kontroliuoti. Svarbiausia vengti dažniausiai daromų klaidų:
„Žąsies odą turintiems žmonėms iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad problemą išspręs dažnas odos šveitimas. Iš tiesų per dažnas odos pilingas gali dar labiau sudirginti odą, o tai tik paskatina keratino kaupimosi perteklių. Kita grupė žmonių nepakankamai drėkina odą, todėl svarbu žinoti, kad jeigu odai trūksta drėgmės, ji bus labiau linkusi ragėti“, – pasakoja vaistininkė E. Mockė.
Taip pat vaistininkė pataria vengti agresyvių odos priežiūros priemonių, tokių kaip produktai su stipriais kvapikliais ar alkoholiu, kurie gali sudirginti odą ir paskatinti sausėjimą. Vietoje to, ji rekomenduoja rinktis odos priežiūros priemones su šlapalu, pieno rūgštimi ir retinodais.
Šlapalas – ir šveičia, ir drėkina odą
„Šlapalas geba prasiskverbi į odos sluoksnius ir pritraukti drėgmę, todėl padeda kovoti su sausumu, kuris yra pagrindinė žąsies odos problema. Be to, šlapalas minkština odą ir skatina negyvų ląstelių pašalinimą, mažindamas keratino sankaupas aplink plaukų folikulus. Reguliariai naudojant priemones su šlapalu, oda gali tapti lygesnė ir mažiau šiurkšti. Patariama rinktis priemones, kuriose šlapalo koncentracija siektų 20–30 proc.“, – teigia vaistininkė E. Mockė.
Pieno rūgštis – švelniai pašalina keratino perteklių
„Pieno rūgštis, priklausanti alfa hidroksi rūgščių (AHA) grupei, yra dar viena veiksminga medžiaga žąsies odos gydymui. Ji švelniai pašalina negyvas ląsteles, skatina odos atsinaujinimą ir tuo pačiu išlaiko drėgmės balansą. Pieno rūgštis taip pat stiprina odos barjerą, kuris apsaugo nuo išorinių dirgiklių ir padeda išvengti papildomo odos sudirgimo. Naudojant priemones su pieno rūgštimi, gali sumažėti odos gumbeliai, pagerėti jos tekstūra ir spalva, taip pat oda tampa minkštesnė“, – sako vaistininkė E. Mockė.
Retinoidai – skatina odos regeneraciją
„Retinoidai – tai vitamino A dariniai, kurie stimuliuoja odos regeneraciją ir mažina keratino gamybą. Jie veiksmingai skatina plaukų folikulų atsinaujinimą, taip mažindami užsikimšimus, dėl kurių atsiranda žąsies odai būdingi gumbeliai. Be to, retinoidai gali mažinti uždegimus ir paskatinti kolageno gamybą, taip stiprindami odą iš vidaus. Tačiau nors retinodai yra veiksmingi, juos naudoti reikėtų atsargiai, nes jie gali sukelti odos jautrumą arba sausumą. Dėl to pirmiausia patariama pasikonsultuoti su vaistininku arba dermatologu“, – pataria „Eurovaistinės“ vaistininkė E. Mockė.
Nelaukite ligos proveržio – imkitės prevencijos
Šiai lėtinei odos būklei gali padėti tam tikri prevenciniai veiksniai ir maisto papildai, todėl norint suretinti jos proveržius, būtina jais vadovautis.
Reguliariai drėkinkite odą – taip apsaugosite odą nuo išsausėjimo ir sumažinsite keratino sankaupų susidarymą.
Saugokite odą nuo šalčio – šaltis ir vėjas sausina odą, todėl svarbu naudoti apsauginius kremus ir dėvėti šiltus, odai draugiškus darbužius.
Venkite per dažno odos šveitimo – per intensyvus pilingas gali sudirginti odą ir paskatinti keratino kaupimąsi.
Naudokite kremus su keratolitikais – jie švelniai pašalina negyvas ląsteles ir gali padėti sumažinti odos šiurkštumą.
Omega-3 riebalų rūgštys – šios rūgštys mažina odos uždegimus ir palaiko tinkamą drėgmės balansą.
Antioksidantai – vitaminai A, C ir E gali padėti apsaugoti odos ląsteles nuo pažeidimų, kuriuos sukelia laisvieji radikalai.
Vitaminas D – gali padėti skatinti odos regeneraciją ir stiprinti natūralų odos barjerą.