Sutrenkimai ir patempimai: ką daryti skaudžiai paslydus – vaistininkės patarimai

2025 m. sausio 16 d. 09:38
Šią savaitę daugeliui teko prisiminti, ką reiškia žiemos iššūkiai – slidūs šaligatviai ir skaudžios traumos paslydus. Net ir menkas paslydimas gali sukelti ne tik sumušimus ir patempimus, bet ir rimtesnes traumas. „Eurovaistines“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė dalijasi naudingais patarimais, kaip tinkamai apsisaugoti ir reaguoti traumų atvejais, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (3)
Sutrenkimai ir patempimai – dažniausios žiemos traumos
Žiemą, kai keliai ar takeliai tampa slidūs, sutrenkimai ir patempimai yra vienos dažniausių traumų.
„Sutrenkimai ar patempimai sukelia patinimą, skausmą, o kartais ir kraujosruvas, todėl svarbu nedelsti – pirmiausia reikia atvėsinti pažeistą vietą, kad sumažėtų uždegimas. Patempimai dažniausiai įvyksta staiga judant, bandant išsilaikyti pusiausvyrą ar slystant.
Tiek sutrenkimų, tiek patempimų atveju svarbu greitai reaguoti – šaldymo kompresas pirmosiomis valandomis padeda sumažinti patinimą, taip pat stenkitės mažiau judėti, kad trauma nepaūmėtų. Ir nepamirškite – po patyrus traumą svarbu ne tik vėsinti galūnę, bet ir laikyti ją pakėlus aukščiau“, – teigia vaistininkė E. Ramaškienė.
Taip pat vaistininkė primena, kad jei skausmas ar patinimas nesumažėja per kelias dienas, reikia kreiptis į gydytoją. Taip pat svarbu žinoti, jeigu trauma nėra tinkamai gydoma, ateityje gali atsirasti didesnių komplikacijų.
Kada šaldyti, o kada šildyti sumušimus?
Teisingas traumos gydymas gali ne tik sumažinti skausmą, bet ir paskatinti greitesnį gijimą.
„Pirmosiomis 48 valandomis po traumos atsiradus patinimui ir uždegimui, rekomenduoja šaldyti šią kūno vietą. Šaldant sumažėja kraujo pratekėjimas į pažeistą vietą ir taip mažėja atsiradęs uždegimas ir jaučiamas skausmas. Šaldymui labiausiai tinka šaldymo kompresai ar specialiai tam pritaikyti maišeliai. Jeigu nelaimei atsitikus jų neturite, tinka bet kas šalto iš šaldymo kameros“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.
Svarbu žinoti, kad jeigu naudojate produktus iš šaldymo kameros, juos būtina suvynioti į švarų audinį. Tuomet šaldykite pažeistą kūno dalį ne ilgiau nei 15–20 min., po to darykite pertrauką. Tai kartokite 3–4 kartus per dieną.
„Šiluminį gydymą patariama pradėti naudoti praėjus mažiausiai 48 valandoms po traumos, kai patinimas ir uždegimas pradeda mažėti. Šildymo metodai skatina kraujo apytaką, padeda atpalaiduoti įsitempusius raumenis ir taip paspartina sumuštų vietų gijimą“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.
Kaip sumažinti traumos tikimybę?
Esant plikledžiui, geriausia vengti išeiti į lauką, tačiau jei būtina, svarbu laikytis kelių pagrindinių saugumo taisyklių.
„Pasirinkite neslystančią avalynę, kuri užtikrins gerą sukibimą su ledu. Venkite einant nenuvalytų ir apledėjusių takų, jei įmanoma, pasirinkite saugesnį ir ilgesnį kelią. Eikite atsargiai, mažais žingsniais, šiek tiek sulenkę kelius, kad sumažintumėte griuvimo riziką. Taip pat patariama rankas laikyti laisvas, o ne kišenėse, nes taip lengviau išlaikyti pusiausvyrą. O jeigu paslydote, pasistenkite kristi ant šono, jog išvengtumėte rimtesnių traumų“, – pataria vaistininkė E. Ramaškienė.
Vyresniems žmonėms, kurie traumos atveju gytų sunkiau, vaistininkė pataria vaikščiojant lauke turėti metalinį neslystantį antgalį ant lazdelės arba vaikštynę, kuri padeda išlaikyti pusiausvyrą. Taip pat verta įsigyti specialias apsaugas ant batų, kurios pagerina sukibimą su slidžiais paviršiais ir apsaugo nuo kritimų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.