SPF kremas ir jo būtinybė kalnuose
Apsauginis kremas su SPF apsauga yra būtinas slidinėjant kalnuose, nes UV spindulių intensyvumas didėja su aukščiu – su kiekvienu kilometru virš jūros lygio spinduliuotė sustiprėja apie 10–12 proc. Be to, sniegas atspindi iki 80 proc. saulės spindulių, o tai dar labiau padidina odai tenkančią ultravioletinių spindulių dozę.
„Tai reiškia, kad net esant debesuotam orui, oda kalnuose patiria didelį UV poveikį. Apsauga nuo saulės padeda išvengti nudegimų, apsaugo nuo priešlaikinio senėjimo ir mažina odos vėžio riziką.
Rekomenduojama rinktis kremus su SPF 50 faktoriaus lygiu, kad užtikrintumėte veiksmingą apsaugą. Kremą reikia tepti ne tik ant veido, bet ir ant visų atvirų kūno vietų. Tepimą būtina atnaujinti kas dvi valandas“, – pasakoja vaistininkė A. Vaicekauskaitė.
Ji pataria kremą naudoti bent 20 minučių prieš išeinant į lauką, kad jis spėtų įsigerti į odą ir tinkamai ją apsaugotų.
Lūpų balzamo svarba
Kalnuose lūpos patiria itin sunkius išbandymus dėl stipraus vėjo, sauso oro ir intensyvios saulės spinduliuotės, kurią dar sustiprina sniego atspindžiai. Dėl šių veiksnių lūpos gali greitai išsausėti ir įtrūkti.
„Lūpų balzamas su SPF apsaugo lūpas nuo saulės žalos, mažina kolageno irimą ir apsaugo nuo ankstyvo senėjimo. Kadangi lūpose yra mažai melanino, jos yra labai jautrios UV spinduliams, todėl būtina rinktis balzamą su SPF apsauga. Be to, vazelinas ir balzamas užtikrina drėkinimą ir sukuria apsauginį barjerą nuo šalčio ir vėjo“, – sako vaistininkė E. Vaicekauskaitė.
Natūralūs ingredientai, kaip bičių vaškas, vitaminas E ar kokosų aliejus, maitina, minkština ir ramina sudirgusias lūpas. Taip pat vaistininkė primena, jog žiemą svarbu vengti tokių klaidų, kaip lūpų laižymas, kuris pagreitina lūpų sausėjimą.
Elastinis bintas – neatsiejamas nuo žiemos sporto
„Elastinis bintas yra būtinas slidinėjimo metu kalnuose, kad apsaugotumėte raumenis ir sąnarius nuo traumų ir palengvintumėte atsigavimą po jų. Kalnuose, esant šalčiui, intensyviems fiziniams krūviams ir staigiems judesiams, didėja raumenų ir sąnarių sužeidimų rizika.
Elastinis bintas suteikia atramą, stabilizuoja pažeistas vietas ir mažina patinimą, todėl jis itin naudingas tiek traumų prevencijai, tiek gydymui“, – pataria vaistininkė A. Vaicekauskaitė.
Vaistininkė pabrėžia, kad svarbu bintą naudoti teisingai – jis turi būti uždėtas taip, kad užtikrintų kompresiją, tačiau nesukeltų kraujotakos sutrikimų. Elastinis bintas taip pat gali padėti sumažinti raumenų įtampą ir apsaugoti nuo galimų patempimų.