Išaugęs šio žodžio populiarumas sietinas su šiuolaikiniais įpročiais, socialiniuose tinkluose praleidžiamu laiku ir pastebėtu neigiamu šios veiklos poveikiu smegenų sveikatai.
Problemos aktualumą patvirtino ir naujas Australijos mokslininkų tyrimas, identifikavęs kasdienes veiklas, kurios gali būti susijusios su demencijos išsivystymo rizika.
Pietų Australijos universiteto tyrėjai stebėjo 397 asmenų, kurie buvo 60 metų ir vyresni, veiklą per įprastą 24 valandų laikotarpį. Ir ką jie pastebėjo?
Tokios veiklos kaip skaitymas, kūryba, pokalbiai su kitais žmonėmis, muzikos klausymasis ir net malda yra naudingi smegenų sveikatai.
Tačiau televizoriaus žiūrėjimas ir vaizdo žaidimai gali turėti neigiamą poveikį.
„Nustatėme, kad sėdima veikla, skatinanti protinę stimuliaciją ar socialinį aktyvumą, pavyzdžiui, skaitymas ar pokalbiai su draugais, yra naudinga kognityvinėms funkcijoms, o kita, pavyzdžiui, televizoriaus žiūrėjimas ar kompiuteriniai žaidimai, turi neigiamą poveikį“, – sakė viena iš tyrimo autorių Maddison Mellow.
Ji pridūrė, kad kalbant apie širdies sveikatą galioja universalus principas „daugiau judėk, mažiau sėdėk“, tačiau smegenų sveikatai naudingos gali būti ir sėdimo veiklos.
Šventinis patarimas
Demencija yra simptomų, susijusių su nuolatiniu smegenų veiklos silpnėjimu, visuma. Apskaičiuota, kad Jungtinėje Karalystėje demencija serga daugiau kaip 944 000 žmonių, arba 1 iš 11 vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių.
Per Kalėdas, ko gero, nemažai žmonių praleidžia daug laiko prie televizoriaus, tad tyrimo autoriai šį šventinį laikotarpį siūlo nepamiršti ir savo smegenų sveikatos.
„Kad smegenų ir fizinė sveikata būtų kuo geresnė, pirmenybę turėtumėte teikti maloniam judėjimui, nes tai naudinga visiems sveikatos aspektams. Net ir nedidelės penkių minučių trukmės fizinio aktyvumo pertraukėlės gali būti naudingos“, – aiškino M.Mellow.
„Taigi, jei esate tvirtai apsisprendę surengti kalėdinių filmų maratoną, nekirmykite visą dieną prie televizoriaus, padarykite pauzę ir išeikite bent trumpam pasivaikščioti ar užsiimkite smegenims naudinga sėdima veikla, pavyzdžiui, skaitymu. Taip pamažu formuosite sveikesnius įpročius“, – pridūrė tyrėja.
Maždaug 45 proc. demencijos atvejų galima išvengti pakeitus gyvenimo būdo veiksnius. Oksfordo universiteto tyrėjų komanda, išanalizavusi 40 000 vaizdinių smegenų tyrimų, anksčiau nurodė, kad neigiamos įtakos gali turėti nuovargis, alkoholis ir net oro tarša.
Parengta pagal Express.co.uk inf.