Mankštų projektas senjorams
Penkerius metus veikiantis sveikatingumo centras „Nicomed“ keletą metų iš eilės inicijuoja ir vykdo Vilniaus savivaldybės remiamus projektus. Šiemet savivaldybė parėmė kineziterapinių mankštų projektą „Tavo pasaulis – tavo galimybės“. Devynis mėnesius Vilniaus senjorai nemokamai mankštinosi nedidelėse grupėse ir individualiai. „Nedidelės grupės leido kiekvienam projekto dalyviui suteikti individualią priežiūrą. Daugelis atėjusių senjorų skundėsi nugaros skausmais – tai vienas dažnesnių skundų. Vėliau tapo aišku, kad juos kamuoja įvairūs amžinės artrozės sukeliami skausmai. Dažnas turėjo prastą pusiausvyrą“, – pasakoja sveikatingumo centro „Nicomed“ kineziterapeutė Gintarė Butkuvienė.
Specialistė išsikėlė tikslą pagerinti projekto dalyvių pusiausvyrą, padidinti fizinį pajėgumą. „Stebėjausi, kokie disciplinuoti buvo šio projekto dalyviai, jie beveik nepraleisdavo užsiėmimų. Tad pasiekti mano išsikeltų tikslų nebuvo sudėtinga. Jie mankštinosi tris kartus per savaitę. Patys po kurio laiko ėmė pasakoti apie sumažėjusius skausmus ir didesnę jėgą. Mane asmeniškai labiausiai džiugino pagerėjusi jų pusiausvyra. Vyresnio amžiaus žmonėms būtina stiprinti pusiausvyros jausmą. Dėl amžinių ligų jie neretai jaučia galvos svaigimus, todėl ilgainiui ima bijoti bet kokių judesių, galinčių tą svaigimą sukelti. Tačiau pusiausvyrą būtina stiprinti, nes tik geras pusiausvyros jausmas apsaugo žiemos metu nuo kritimų ir labai žalojančių sveikatą, sudėtingų lūžių“, – pasakoja kineziterapeutė.
Sveikatingumo centro „Nicomed“ įkūrėja Diana džiaugiasi, kad Vilniaus savivaldybės paramos dėka buvo įsigyta nemažai kineziterapinių priemonių. „Įsigijome kaištinių kamuolių, kelių rūšių nestabilių platformų, įvairių svarelių – atsinaujinom savo kineziterapinės salės įrangos bazę, o senjorai kai kurias priemones matė pirmą kartą, tad smalsiai ir su užsidegimu viską bandė“, – šypsosi prisiminusi centro įkūrėja. Projekto metu įvyko 420 valandų užsiėmimų.
Kuo ilgiau išsaugoti savarankiškumą
„Mane asmeniškai liūdina, kad mūsų šalyje gydymo įstaigos labiau koncentruojasi į vyresnio amžiaus žmonių slaugą, tačiau beveik nesistengia skirti daugiau dėmesio ir laiko tam, kad senjorai kuo ilgiau išliktų savarankiški. Vyresnio amžiaus žmonės per gyvenimą sukaupia patirtį ir išmintį, tačiau prisirenka ir įvairių ligų. Mūsų centras buvo pradėtas kurti kaip neuroreabilitacinė įstaiga ir galiausiai virto sveikatingumo centru. Žmonės po insulto, sergantys Parkinsono liga, išsėtine skleroze, po galvos ir stuburo smegenų traumų, turintys cerebrinio paralyžiaus diagnozę – visiems jiems būtina stengtis didinti savarankiškumą“, – sako D.Statkevičiūtė.
Jai antrina kineziterapeutė Gintarė: „Blogiausia, kai žmogus po reabilitacijos atgauna dalį savarankiškumo, o grįžęs namo patenka į perdėtai paslaugių artimųjų rankas. Ir jie skuba jam paduoti arbatos puodelį, kažką nunešti, atnešti, pakelti kojas, padėti apsirengti. Artimieji daro meškos paslaugą, reikia stengtis, kad žmogus kuo ilgiau ir kuo daugiau galėtų viską daryti pats“.
Mankštos su senjorais parodė, kad vos po poros mėnesių galima tikėtis pirmųjų pokyčių. Pasak kineziterapeutės Gintarės, nemažą vaidmenį atliko ir mankštinimasis grupėje, galimybė senjorams prieš ir po mankštų pabendrauti, atsigerti arbatos. „Mūsų mankštų dalyviai sakė, kad išmoktus pratimus atliks namuose. Jie pamatė kokį efektą turi ne tokie ir sudėtingi pratimai. Juos išmoko daryti teisingai. Dabar belieka išlikti aktyviems ir toliau. Vyresnio amžiaus žmonėms patarčiau susirasti tokią fizinę veiklą, kuri teiktų malonumą. Plaukimas, vaikščiojimas, kineziterapinė mankšta – nesvarbu kas, svarbiausia, kad tai teiktų malonumą, tada ir nauda bus didesnė“, – pataria kineziterapeutė.
Reabilitacija su neurologine pakraipa
„Dar prieš dešimtį metų reabilitacija nebuvo prioritetinė sritis medicinoje. Senstant visuomenei požiūris po truputį keičiasi. Apie tai byloja įvesta tęstinės reabilitacijos sąvoka, kai tam tikras lėtines ligas turintys pacientai gali net kelis kartus per metus eiti į reabilitacinius kursus. Neurologinės ligos iš sergančiojo kasdien bando kažką atimti – jėgą, lankstumą, judesį, pusiausvyrą, atmintį, kitas kognityvines funkcijas, todėl jiems reabilitacija tampa vienu svarbiausiu jų sveikatos priežiūros komponentu“, – įsitikinusi D.Statkevičiūtė.
Sveikatingumo centras „Nicomed“ nuo veiklos pradžios dirba su sergančiųjų išsėtine skleroze organizacija „Feniksai“. „Ši liga bjauri tuo, kad ji progresuoja. Ir progresuoja tiek, kad žmogų pasodina į neįgaliojo vežimėlį. Mes turime užsiėmimų, kurie skirti pristabdyti ligos progresavimą. Kai žmogus jau sėda į vežimėlį, tada būna kur kas sunkiau susigrąžinti sveikatą. Todėl labai svarbu vos atsiradus pirmiesiems ligos simptomams, stiprinti visą raumenyną. Ateina pas mus pacientai, kurie su šia diagnoze jau kelios dešimtys metų. Ir jiems reikia platesnio reabilitacinio poveikio: reikia stiprinti pusiausvyrą, reikia atstatyti kažkokios galūnės amplitudę, reikia mažinti raumenų spastiškumą, reikia lavinti kognityvines funkcijas. Ir tik su kineziterapine mankšta ar masažu čia nelabai padėsi. Ta pati situacija ir žmonėms po insulto, sergantiems Parkinsonu ar cerebriniu paralyžiumi, o ypatingai po traumų patirtų avarijose. Praktiškai prie visų neurologinių diagnozių reikia, vaizdžiai sakant, platesnio spektro reabilitacijos“, – sako „Nicomed“ centro įkūrėja.
Ji įsitikinusi, kad tokių platesnių reabilitacijų poreikis senstant visuomenei tiks augs. „Tą mums parodė mūsų vykdytas mankštų senjorams projektas. Jie turi ne vieną diagnozę, įvykę amžiniai pokyčiai jiems kasdien primena apie save įvairiais skausmais – žmogus lenkiasi, traukiasi, nustoja judėti. Nuo to galima apsaugoti senjorus pasiūlant jiems daugiau reabilitacinių priemonių“, – sako Diana Statkevičiūtė ir kviečia apžiūrėti centre turimą reabilitacinę įrangą.
Moderniausia reabilitacinė įranga
Diana atskleidžia, kad jos įkurta įmonė „Dianeta“ dirba keliomis kryptimis. Be sveikatingumo centro „Nicomed“ dar veikia įrangos neįgaliesiems (įvairūs keltuvai, laiptų kopikliai, rampos) padalinys ir neurologinių ligų reabilitacinės įrangos padalinys. „Daug metų tiekiame Lietuvos gydymo įstaigoms įvairią reabilitacinę įrangą. Lankomės tarptautinėse parodose, ten susipažįstame su pasaulinėmis naujovėmis reabilitacijos srityje. Atrinktą moderniausią įrangą perkame ir vieną egzempliorių paliekame „Nicomed“ centre. Taip per penkerius metus čia sukaupėme išties nemažą „biblioteką“ – turime pačius inovatyviausius ir pažangiausius įrenginius neurologinių ligų pasekmėms mažinti, lengvinti“, – pasakoja Diana.
Ir, kaip ji sako, „bibliotekėlės“ kūrimas prasidėjo nuo Kinisiforo aparato. Šis elipsinis treniruoklis sukurtas eisenos atstatymui. „Šį įrenginį yra pamėgę sergantys išsėtine skleroze. Su Kinisiforu treniruojamas visas raumenynas: kojos, rankos, nugaros, pilvo presas. Centro lankytojams patinka, kad reabilitacija vyksta iš karto keliomis kryptimis. Sergantiems Parkinsono liga Kinisiforo įrenginys padeda sumažinti ligai būdingą drebėjimą. Prie neurologinių ligų dažnai pasitaiko raumenų spastiškumas. Kinisiforo įrenginys geba ne tik stiprinti raumenis, bet ir juos atpalaiduoti“, – sako centro įkūrėja.
Ji rodo eilę vokiečių gamintojo sukurtų išmaniųjų reabilitacinių įrenginių: lentos, pirštinės, balanso platformos. Visa įranga primena kompiuterinius žaidimus mėgstančio žmogaus svajonių kambarį. „Įranga testuoja žmogaus judesio ribas po kelių pasibandymų ir tuomet pasirinkus bet kurį žaidimą tos ribos plečiamos. Štai, pavyzdžiui, vaikiška išmanioji pirštinė. Atėjo pas mus toks vaikutis, kuris dėl gimdymo traumos negalėjo ištiesti pirštukų ir nuolat laikė sugniaužtą delniuką. Uždėjom tą pirštinę ir pasiūlėm pažaisti. Žaidimo esmė – mesti sniego gniūžtę, o to nepadarysi jeigu neištiesi delno. Tėvai braukė ašaras, nes vaikas pirmą kartą atgniaužė delniuką ir mėtė tas gniūžtes su didžiausiu įsitraukimu. Visa inovatyvi reabilitacinė įranga remiasi žaidimo elementais – žmogus įtraukiamas, jis žaidžia, jam smagu, neatrodo, kad vargsta, o iš tiesų vyksta reabilitacijos procesas: lavinama judesio koordinacija, didinamos judesio ribos, o kartu ir kognityvinės funkcijos, stiprinama smulkioji motorika“, – pasakoja centro įkūrėja.
„Mūsų centre turimos inovatyvios priemonės padeda, kai mes turime kažkokį tikslą, smegenys labiau aktyvuojamos. Taip jau yra, kad smegenys labiau aktyvuojamos, kai žmogus turi tikslą ekrane surinkti 20 riešutų negu kai jam pasakoma 20 kartų pakelk ranką. Kai yra iškeliamas įdomesnis tikslas motorine kognityvine prasme rezultatą turime geresnį. Besimankštinančiam įdomu, aktyvinamos smegenys ir nauda visam kūnui didesnė“, – antrina kineziterapeutė Gintarė.
Neseniai į sveikatingumo centrą „Nicomed“ atkeliavo reabilitaciniai virtualios realybės akiniai. Cerebriniu paralyžium sergantiems vaikams patinka treniruotis „Voro narve“, ten vyksta tempimo užsiėmimai. „Pasaulyje nuolat kažkas sukuriama, tai leidžia mums plėsti savo paslaugų spektrą“, – sako sveikatingumo centro įkūrėja Diana Statkevičiūtė.
Maži ir dideli „stebuklai“
Nuskambėjus nuostabai, kad tokia išmani įranga leidžia tikėtis stebuklingų atsistatymų, kineziterapeutė Gintarė prisiminė vieną pacientą po avarijos. „Žmogus prieš 15 metų patyrė avariją, vaikščioja remdamasis vaikštyne. Buvo sutrikusi jo pusiausvyra, judesių koordinacija. Mes turėjome kelis aktyvius reabilitacinius kursus, jis mankštinosi porą kartų per savaitę. Derinom klasikines kineziterapines mankštas su inovatyve įranga ir po 12-os užsiėmimų jis be vaikštynės paėjo dešimt žingsnių. Jį atlydėjo mama, jai tai buvo pats tikriausias stebuklas, nes po daugelio metų ji pamatė, kad jos vaikas eina savarankiškai, be pagalbos. Ar aš manau, kad tai buvo stebuklas? Stebuklais aš netikiu, aš mačiau stiprią to žmogaus motyvaciją ir ryžtą mankštintis. Būtent tai leido išvysti rezultatą, o jam ir jo artimiesiems, žinoma, šis pokytis buvo panašus į stebuklą“, – šypsosi kineziterapeutė Gintarė Butkuvienė.
Medicinos specialistai žodžiui stebuklas turi savo terminą – atsistatė funkcija. Jeigu po reabilitacijos žmogus gali tvirtai minti koją, kuri ilgą laiką buvo įtempta; jeigu po dviejų savaičių reabilitacinių užsiėmimų pagaliau pavyksta suimti ir neišmesti iš rankų puodelio; jeigu pratimai ant išmaniosios nestabilios platformos leidžia pamiršti galvos svaigimą – medikai sakytų „pagerėjo funkcija“, gi pats sergantysis tikėtų, kad įvyko stebuklas. Tegul sukurtas jo paties padedant specialistams ir reabilitacinėms priemonėms bei įrangai.