Šventės be sunkumo jausmo: patarimai, kaip natūraliai pagerinti virškinimą

2024 m. gruodžio 5 d. 12:04
Virškinimo sutrikimai gali varginti įvairaus amžiaus žmones. Šeimos gydytoja Vidmantė Vilkė pastebi, kad tokie negalavimai kaip pilvo pūtimas, sunkumo jausmas skrandyje ar sumažėjęs apetitas kyla ne tik dėl fiziologinių priežasčių, bet ir dėl tam tikrų gyvenimo būdo įpročių. Mažas fizinis aktyvumas, stresas ar jautrumas tam tikriems maisto produktams smarkiai veikia virškinimo procesus, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (2)
Gyvenimo būdo pokyčiai – pirmas žingsnis
Ilgalaikis virškinamojo trakto problemų sprendimas – tai gyvenimo būdo pokyčiai. Skaidulų turintis maistas, reguliarus fizinis aktyvumas ir rekomenduojamas kiekis vandens, kurį geriausia apskaičiuoti pagal formulę 30 ml/kg – viskas ne tik virškinimo sistemos, bet ir bendresnės organizmo sveikatos pagrindas, pabrėžia gydytoja.
„Svarbu atkreipti dėmesį į streso ir miego režimą. Prastas miegas ir įtampa ne tik blogina bendrą savijautą, bet ir prisideda prie virškinimo sutrikimų. Stresas gali sutrikdyti virškinamojo trakto veiklą, sukeldamas refliuksą (GERL), dirgliosios žarnos sindromą, skrandžio spazmus ir kitų problemų. Todėl streso valdymo būdai – nuo lengvos mankštos iki kvėpavimo pratimų – tikrai neturėtų būti pamiršti kompleksiškai sprendžiant virškinimo problemas“, – pasakoja V. Vilkė.
Kitas itin svarbus veiksnys, prisidedantis prie virškinamojo trakto problemų, – sėdimas darbas ir apskritai, sumažėjęs fizinis aktyvumas. „Nuolat sėdint bent kas valandą reikėtų atsistoti ir pajudėti. Tai padeda pagerinti kraujotaką ir skatina žarnyno veiklą. Po valgio rekomenduojama pavaikščioti arba bent pastovėti – tai palengvina virškinimo procesą ir sumažina skrandžio rūgščių kilimo, kitaip tariant, refliukso, riziką“, – vardina gydytoja.
Padėti gali ir tam tikri maisto produktai
Imbieras, rauginti kopūstai, jogurtas ir kefyras – tai tik dalis natūralių produktų, turinčių probiotikų ir teigiamai veikiančių virškinimą. Jų įtraukimas į savo valgiaraštį gali iš esmės prisidėti prie geresnio virškinimo. Pilvo pūtimą mažinti ir lygiuosius raumenis virškinimo trakte atpalaiduoti gali padėti ir pipirmėčių ar pelynų arbata.
„Pelynas gerina virškinimą, mažina pilvo pūtimą ir padeda kovoti su nevirškinimu. Pipirmėtės – dar viena vaistažolė, padedanti virškinimo traktui, – mažina spazmus, turi uždegimą mažinančių savybių, gali padėti sumažinti ir galvos skausmus, kurie kartais siejami su virškinimo problemomis.
Padėti gali ir gerai žinomas valerijonas. Jis ne tik padeda nusiraminti, bet ir turi spazmolitinių savybių, kurios sumažina pilvo bei skrandžio skausmus ir pagerina virškinimą. Šias vaistažoles galima vartoti kaip žolelių arbatą arba augalinės sudėties vidurių lašus, turinčius kompleksinį poveikį“, – aiškina gydytoja Vidmantė Vilkė.
„Visada rekomenduočiau gyvenimo būdo sukeltas virškinamojo trakto problemas pradėti spręsti augalinėmis priemonėmis. Jų šalutinio poveikio tikimybė – mažesnė, jie veikia švelniau, sumažėja rizika susidurti su tokiomis problemomis kaip pykinimas, alerginės reakcijos ar galvos skausmas. Šie simptomai gali pasireikšti vartojant sintetinius vaistus“, – pastebi gydytoja.
Kada kreiptis į gydytoją?
Sprendžiant virškinimo problemas, gali padėti gyvenimo būdo pokyčiai ar augalinės kilmės priemonės, tačiau gydytoja pabrėžia, kad jei virškinimo problemos kartojasi dažnai, svarbu pasikonsultuoti su specialistu ir ieškoti ilgalaikio sprendimo.
Gydytojo konsultacija ir reikalingi tyrimai gali būti naudingi ne tik sprendžiant virškinamojo trakto problemas, bet ir keičiant gyvenimo būdą.
„Tokiu būdu galima tiksliai įvertinti, ar virškinimo sutrikimus iš tiesų sukelia netinkami įpročiai, o galbūt priežasčių reikia ieškoti kitur“, – sako gydytoja.
V. Vilkė pabrėžia, kad neatidėlioti vizito pas gydytoją reikėtų, jeigu tam tikrus įpročius sėkmingai pakeitėte, o problemos nesitraukia.
„Jeigu išgeriate pakankamą kiekį vandens, tinkamai maitinatės, reguliariai sportuojate, bet virškinamojo trakto sutrikimai nesiliauja – būtina kreiptis į gydytoją, kad galėtume laiku diagnozuoti galimas ūmias ar lėtines ligas“, – sako V. Vilkė ir primena, kad nedelsiant reikėtų kreiptis į gydytoją, jei žmogus jaučia skausmus skrandžio ar pilvo srityje, esant gausiam viduriavimui, pykinimui ar vėmimui, stebint kraujavimą iš virškinamojo trakto.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.