Atsako vaistininkė: kaip padidinti hemoglobino ir feritino lygį organizme?

2024 m. gruodžio 5 d. 16:52
Statistika rodo, kad geležies stokos anemija serga daugiau nei 24 proc. pasaulio gyventojų, dažniausiai moterys. Ši būklė gali išsivystyti, kai gerokai sumažėja hemoglobino ir/ar feritino lygis kraujyje bei pasireiškia kasdienybę apkartinantys simptomai. Deja, ne visi žmonės supranta, kokį vaidmenį organizme atlieka šie baltymai ir kaip tinkamai papildyti jų atsargas. Apie jų reikšmę bendrai organizmo sveikatai ir būdus gauti pakankamai šių medžiagų, pasakoja vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Greta Šimkė.
Daugiau nuotraukų (4)
Hemoglobinas ir feritinas – kas tai?
Vaistininkė paaiškina, kad geležies stokos anemija, dar vadinama mažakraujyste, yra būklė, kada dėl raudonųjų kraujo kūnelių eritrocitų trūkumo suprastėja deguonies pernešimas į įvairius organizmo audinius. Tam, kad šie procesai vyktų sklandžiai, labai svarbu palaikyti normalią hemoglobino ir feritino koncentraciją kraujyje, rašoma „Camelia“ pranešime žiniasklaidai.
G. Šimkė išskiria, kad hemoglobinas yra eritrocituose esantis baltymas, atsakingas už deguonies pernešimą iš plaučių į kitus audinius ir anglies dioksido pernešimą iš kitų audinių į plaučius. Feritino vaidmuo yra šiek tiek kitoks – šis tarpląstelinis baltymas kaupia geležies atsargas ir, organizmui prireikus, jas išskiria į kraujotakos sistemą.
„Hemoglobino deficito padariniai pajuntami greičiau ir gali būti pavojingi gyvybei – jei hemoglobino lygis sumažėjęs, organizmas tiesiogiai patiria deguonies trūkumą. O esant feritino trūkumui organizme mažėja geležies atsargos, kas reiškia, jog natūraliai mažėja ir hemoglobino lygis. Žemi feritino ir hemoglobino rodikliai yra dažniausia geležies stokos anemijos priežastis“, – sako vaistininkė.
Dažniausios geležies trūkumo priežastys
Anot vaistininkės, moterims hemoglobino lygis turėtų svyruoti tarp 120–160 g/l, vyrams – 140–180 g/l. Feritino norma moterims yra 12–307 ng/ml, o vyrams – 25–336 mg/ml. Visgi, kai kuriais atvejais geležies trūkumo simptomai gali būti jaučiami feritino lygiui dar nepasiekus žemiausios ribos.
„Esant mažam hemoglobino bei feritino lygiui, žmogaus oda gali atrodyti blyškesnė, greičiau šąla pėdos, kojos, rankos, pirštai, gali kankinti dusulys, galvos svaigimas, atsirasti širdies permušimai, žaizdelės burnoje ir aplink ją, slinkti plaukai, lūžinėti nagai.
Pacientai taip pat skundžiasi pavargstantys ir gaudantys orą net po menkiausio fizinio krūvio, pavyzdžiui, lipimo laiptais. Kai kuriems pasireiškia ir neramių kojų sindromo požymiai, vargina koncentracijos stoka, išsiblaškymas, nuotaikų svyravimai, mieguistumas dienos metu“, – vardija G. Šimkė.
Ji pastebi, kad šių baltymų trūkumas žmonėms gali pasireikšti ne tik dėl netinkamos mitybos, kada valgiaraštyje trūksta geležies turinčių maisto produktų, tokių kaip raudona mėsa, kepenėlės, špinatai, brokoliai, grikiai, lęšiai, avinžirniai, moliūgų sėklos, brokolio kopūstai, tofu sūris ir pan.
Geležies gali trūkti ir dėl įvairių virškinamojo trakto būklių, pavyzdžiui, celiakijos, Krono ligos, skrandžio opų, taip pat dėl gausaus kraujavimo menstruacijų metu, lėtinių infekcijų, nėštumo.
Vaistininkė G. Šimkė įvardija, kad tiek hemoglobino, tiek feritino atsargas sveikatos priežiūros įstaigoje rekomenduojama pasitikrinti bent kartą per metus. Tačiau įtariant šių medžiagų trūkumą galima pasinaudoti ir vaistinėse randamu greituoju geležies stokos savikontrolės testu, kuris parodys, ar feritino lygis yra žemesnis, ar aukštesnis nei 30 ng/ml.
Kaip pakelti hemoglobino ir feritino lygį?
Pasak vaistininkės, esant didesniam hemoglobino ir feritino baltymų trūkumui ar tam tikroms sveikatos būklėms, vien mitybos korekcijų, įtraukiant geležies turinčių maisto produktų, gali nepakakti.
Tokiu atveju gydytojai ir vaistininkai rekomenduoja rinktis geležies maisto papildus, kurių galima rasti skysta, vandenyje tirpia, kapsuliuota, guminukų ar tabletės formomis. Kokią maisto papildų formą pasirinkti, priklauso nuo individualių poreikių bei virškinimo sistemos jautrumo. Geležies stokos anemija sergantiems pacientams kartais būna skiriami ir receptiniai vaistai ar intraveninės infuzijos.
„Skystos formos geležis dažnai yra geriau pasisavinama dėl vienu metu suvartojamos mažesnės koncentracijos, liposominės geležies preparatų formos daugeliui taip pat ne tik gerai įsisavina, bet ir mažiau dirgina virškinimo sistemą. Kai kurie gamintojai geležies maisto papildus praturtina ir pasisavinimą pagerinančiais mikroelementais, pavyzdžiui, vitaminais C ar B12.
Jei net ir keletą mėnesių vartojant geležies maisto papildus feritino ir hemoglobino rodikliai negerėja arba kyla labai lėtai, kartu rekomenduoju vartoti ir laktoferino, geležį organizme aptinkančio ir surišančio glikoproteino, preparatus“, – pataria G. Šimkė.
Vaistininkė priduria, kad per parą su maistu ir maisto papildais moterims iki 50-ies metų amžiaus rekomenduojama suvartoti apie 18–20 mg geležies, vyresnėms – 8–10 mg, besilaukiančioms – iki 27 mg.
Vyrams geležies reikia mažiau – 8–15 mg per parą. Vartojant geležies maisto papildus ar receptinius vaistus, keletą valandų prieš ir po jų vartojimo reikėtų vengti kofeino, tanino turinčių produktų, tokių kaip kava ar juodoji arbata, bei kalcio turinčių maisto produktų. Taip pagerės geležies įsisavinimas ir bus sumažinama šalutinių poveikių, tokių kaip geležies skonis burnoje, pykinimas ar vidurių užkietėjimas, rizika.
hemoglobinasferitinaseritrocitai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.