Odontologė įvardijo dažniausias klaidas, sukeliančias dantų jautrumą atvėsus orams

2024 m. gruodžio 4 d. 14:33
Temperatūros stulpeliui krentant žemyn, dažnas susiduria ne tik su susilpnėjusiu imunitetu ir dėl to padažnėjusiomis ligomis, bet ir didesniu dantų jautrumu. Geliantis dantų skausmas įkvėpus šalto oro – gana dažnas reiškinys.
Daugiau nuotraukų (2)
Ir nors įprastai į odontologo kabinetą skubama patiriant nuolatinį stiprų dantų skausmą, gydytoja odontologė Karolina Žilinskaitė pataria nenumoti ranka ir į žemesnės oro temperatūros sukeltus nemalonius pojūčius, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Nuo šalto oro iki dantų balinimo
Pasak gydytojos odontologės, pacientai dažnai skundžiasi, kad valgydami šaltą, karštą, saldų, rūgštų maistą, o šaltuoju metų laiku – tiesiog kvėpuodami per burną, patiria dantų jautrumą.
„Atvėsus orams, dantų jautrumą dažniausiai sukelia temperatūros svyravimai: lauke sušąlame, o grįžę į šiltas patalpas sušylame. O kartais sušalę išgeriame karštos kavos ar arbatos. Šie temperatūrų svyravimai ir sukelia nemalonius pojūčius. Taip pat netaisyklingas kvėpavimas – kvėpuojant per burną, šaltas oras dirgina dantis ir gali netgi lemti emalio įtrūkimus“, – sako ji.
Apskritai viena iš pagrindinių dantų jautrumo priežasčių – suplonėjęs danties emalis. Jam susilpnėjus, dentinas tampa pralaidus įvairiems išoriniams dirgikliams, todėl dantys ir tampa jautresni.
„Vienas iš pagrindinių faktorių, lemiančių emalio susilpnėjimą – jau kurį laiką tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje išpopuliarėjęs dantų balinimas. Natūralu, norime turėti gražesnę, baltesnę, estetiškesnę šypseną, tad dažnai pasirenkame priemones, kurios žada greitą efektą.
Jų sudėtyje įprastai yra vandenilio arba karbamido peroksido, kai kuriose jų koncentracija siekia net 35 procentus. Tokia didelė koncentracija keičia emalio struktūrą, jį išsausina, susilpnina mechaninį atsparumą. Dažnas arba ilgalaikis vandenilio peroksido naudojimas gali sutrikdyti burnos pH pusiausvyrą ir sukurti aplinką, kurioje lengviau demineralizuojamas emalis“, – sako K. Žilinskaitė
Jos teigimu, emalio suplonėjimui įtakos gali turėti įvairios ligos, žalingi įpročiai, kurie lemia seilių sudėties pokytį.
„Pavyzdžiui, esant ypač intensyviam arba ilgalaikiam refliuksui, rūgštus skrandžio turinys gali pasiekti burną. Refliuksas sukuria rūgštinę terpę ir ima tirpti danties emalio neorganinės medžiagos, vyksta emalio erozija, nykimas. Dantų jautrumą taip pat gali sukelti ir dantų ėduonis. Pažeidus emalį ir atidengus dentiną, išoriniai dirgikliai lengviau pasiekia nervų galūnėles ir sukelia nemalonų pojūtį, skausmą“, – sako ji.
Tarp kitų dantų jautrumą sukeliančių priežasčių gydytoja odontologė mini netinkamą mitybą, stresą, žalingus įpročius, hormonų pokyčius, įvairias ligas ir netgi netinkamą burnos higienos priemonių pasirinkimą.
„Dantų pastos, kurių sudėtyje daug šveičiančių, vadinamų abrazyvinių, dalelių, taip pat gali pažeisti emalio paviršių. Netinkami, labai kieti dantų šepetėliai, naudojami per stipriai spaudžiant, gali sukelti emalio mikroįtrūkius ar net dantenų atsitraukimą, o tai taip pat yra dantų jautrumo priežastis“, – pasakoja K. Žilinskaitė.
Kaip išvengti dantų jautrumo?
Pasak gydytojos odontologės, norint išvengti dantų jautrumo, pirmiausia vertėtų peržiūrėti namuose naudojamas priemones ir burnos higienos įpročius.
„Ar jūsų dantų šepetėlis yra minkštas? Ar dantis valote švelniai? Ar jūsų dantų pasta nėra abrazyvi? Visuomet rekomenduoju rinktis specialias jautriems dantims skirtas priemones, kurios užveria dentino kanalėlius ir mažina dantų jautrumą“, – sako ji.
Tiems, kuriems dantys tampa jautresni šaltuoju metų laiku, gydytoja pataria kvėpuoti taisyklingai, per nosį, kadangi lūpos, skruostai, liežuvis padeda palaikyti normalią burnos temperatūrą.
Nusprendusius balinti dantis K. Žilinskaitė skatina atsakingai rinktis priemones, vengti tokių, kurių sudėtyje yra dantų jautrumą sukeliančių medžiagų, ypač peroksido. Balinančių priemonių sudėtyje ji ragina ieškoti nanohidroksiapatito – medžiagos, iš kurios natūraliai yra sudarytas dantų emalis. Ši inovatyvi medžiaga ne tik balina, bet ir stiprina emalį, sumažina jautrumą bei suteikia dantims natūralų blizgesį
„Ir žinoma – norint užkirsti kelią bet kokioms ligoms, įskaitant dantų jautrumą, svarbi sveika gyvensena. Tai ypač aktualu šaltuoju sezonu, kai imuninė sistema yra silpnesnė ir mažiau atspari ligoms. Venkite gazuotų gėrimų, suvalgę rūgštaus maisto praskalaukite burną vandeniu.
Sveika mityba, atsparumas stresui, žalingų įpročių atsisakymas – visa tai padeda užtikrinti ir gerą burnos higieną“, – sako gydytoja odontologė.
Jeigu dantų jautrumo namų sąlygomis numalšinti nepavyksta, jis tęsiasi kelias dienas, kyla valgant saldų maistą ir pan., rekomenduojama kreiptis į gydytoją – tai gali būti ėduonies, dantentų recesijos, sąkandžio ir kitų problemų požymis.
odontologėdantų ligosSveika mityba
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.