Burnos priežiūra nėštumo metu: kas keičiasi ir kokios ligos puola labiau

2024 m. lapkričio 21 d. 14:48
Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienai moteriai. Tuo metu būna daug pokyčių, o ne išimtis – burnos sveikata. Burnos higiensitė Kristina Saldūnaitė-Mikučionienė laidoje „Odontologai pataria“ papasakojo, kas dažniausiai keičiasi nėštumo metu, kaip reikėtų prižiūrėti burną, kokios burnos ligos puola labiau ir kada reikėtų apsilankyti pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą.
Daugiau nuotraukų (1)
– Ar pasikeičia moters burnos sveikata pradėjus lauktis vaiko?
– Tikrai pasikeičia, nes ir pati moteris pasikeičia. Keičiasi rutina, įpročiai, suvartojamas maisto kiekis. Taip pat vyksta ir virškinimo sistemos pokyčiai – pykinimas, vėmimas, vėliau kartais ir refliuksas suaktyvėja. Būna pokyčių ir kitose sistemose. Todėl dažnai susimąstoma ir apie tai, kas vyksta ir keičiasi burnoje ir ką reikėtų daryti, kad viskas praeitų sėkmingai per šį laikotarpį.
– Dėl ko keičiasi burnos priežiūra?
– Burnos priežiūra nėštumo metu turi būti dar kruopštesnė ir atidesnė. Pagrinde dėl dažnesnio užkandžiavimo. Kuo daugiau užkandžiaujame, tuo labiau burnos pH nukrenta į kritinę ribą. Taip pat įtakos turi seilių išsiskyrimas. Ne visada burnos higiena būna labai kokybiška. Pavyzdžiui, jeigu rytais pykina – nėščioji greičiausiai net nenorės rytais valyti dantis ir praleis šį procesą. Todėl reikia tikrai daugiau kruopštumo ir nepamiršti, kad tai yra svarbu ne tik dėl savęs, bet ir dėl būsimo vaiko.
– Kaip galima prižiūrėti dantis dar kruopščiau?
– Pirmiausia – tai valyti dantis du kartu per dieną bent po dvi minutes su dantų šepetėliu ir dantų pasta. Taip pat labai svarbu yra tarpdančių higiena. Tam naudojamos įvairios priemonės, bet pagrindinės yra tarpdančių šepetėlis, kuriuos turi būtinai parinkti specialistas, kad būtų tinkamo dydžio, taip pat higieninis tarpdančių siūlas. Būna ir taip, kad specialistas paskiria burnos skalavimo skystį, jeigu tik tai yra reikalinga, burnos irigatorių ar liežuvio valiklį.
Noriu atkreipti dėmesį, kad jeigu pykina ir pacientė vemia, svarbi erozijų profilaktika. Reikia neskubėti ir iš karto nesivalyti dantų. Pirmiausia reikėtų skalauti burną vandeniu ir tik po pusvalandžio, 40 minučių ar net po valandos išsivalyti dantis. Tai rekomenduojama todėl, kad kai formuojasi dantų erozijos, dantų emalis tampa ne toks atsparus dantų šepetėlio mechaninei pažaidai.
– Ar tiesa, kad burnos skalavimo skystyje yra alkoholio ir ar saugu jį vartoti nėščiai moteriai?
– Yra įvairių skalavimo tirpalų ir juos reikia individualiai parinkti konkrečiam pacientui. Tikrai ne visuose skalavimo skysčiuose yra alkoholio, yra galimybė rinktis augalinės kilmės, eterinio aliejaus pagrindo skalavimo skystį.
Svarbu pabrėžti, kad burnos skalavimo skystį reikia naudoti tikslingai. Ir šį skystį paskirs specialistas, jeigu tai yra būtina. Tikrai nereikia to naudoti dėl to, kad pvz. naudoja draugė.
– O kaip dėl liežuvio valymo, jeigu pykina?
– Liežuvio valymas labiau rekomenduojamas vakarais, kai pykinimo refleksas yra mažiau išreikštas. Dar galima akcentuoti tai, kad dažnai dantų valymas būna sudėtingesnis, nes sunku pasiekti tam tikras vietas burnoje ir dėl to irgi kyla pykinimas. Tokiu atveju galima naudoti vieno danties šepetėlį, nes jis yra mažesnis ir su juo lengviau pasiekti sudėtingas vietas ir mažiau dirgina. Taip pat galima naudoti paprastus šepetėlius su mažesnėmis galvutėmis. Tada kyla mažiau diskomforto.
– Ar yra tokių burnos ligų, kurios labiau veikia nėščias moteris?
– Pagrindinės tokios ligos yra dantų ėduonis ir periodonto ligos. Periodonto ligos dažnai suaktyvėja nėštumo metu, nes jų pagrindinis rizikos veiksnys yra bakterinis apnašas, o dar nėštumo metu sutrikęs hormonų balansas ir suintensyvina periodonto ligas, nes organizmo reakcija į tą patį apnašo kiekį yra stipresnė. Tad dažnai pastebimas dantenų uždegimas, vėliau liga gali suintensyvėti. Tokios ligos netgi gali sukelti pokyčių naujagimiui ar turėti įtakos bendrinėms ligoms, priešlaikiniam gimdymui.
Dantų ėduonis dažnai pastebimas dėl to, kad nėštumo metu suintensyvėja užkandžiavimas ir ne visada burnos higiena yra ideali. Todėl labai svarbi tinkama burnos higiena ir dėmesys mitybai.
– Kada reikėtų apsilankyti pas gyd. odontologą ar burnos higienistą?
– Saugiausia apsilankyti pas specialistą antrąjį nėštumo trimestrą. Būtent tada rekomenduojama atlikti reikalingas odontologines procedūras. Taip pat rekomenduojama atlikti ir profesionalią burnos higieną. Žinoma, pacientės yra laukiamos ir pirmame trimestre, nes tada jos supažindinamos su galimais pokyčiais burnoje nėštumo metu, ko galima tikėtis. Trečiame trimestre verta apsilankyti pas specialistą, nes tada bus paaiškinta, kaip reikės prižiūrėti būsimo kūdikio burną, kada su juo atkeliauti pas specialistą ir kitus niuansus.
Dėl kokių problemų dažniausiai skundžiasi nėščiosios, ar keičiasi burnos priežiūra jau po gimdymo ir kodėl verta po gimdymo apsilankyti pas specialistą su kūdikiu – pilnoje „Odontologai pataria“ laidoje: https://youtu.be/zLHE8-njCp8

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.